دسته بندی مطالب

بنیاد سعدی و دانشگاه مطالعات بین‌الملل پکن تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند

۲۵ آذر ۱۳۹۸ اخبار

به گزارش روز یکشنبه بنیاد سعدی، به دنبال پیگیری‌های دانشگاه مطالعات بین الملل پکن از ماه‌های گذشته برای برقراری ارتباط و انعقاد تفاهم‌نامه با بنیاد سعدی از طریق سفیر و رایزن فرهنگی ایران در چین، با سفر رئیس دانشگاه و هیات همراه به ایران، تفاهم‌نامه همکاری به امضا رئیس بنیاد سعدی و رئیس دانشگاه بین الملل پکن رسید.

در ابتدای این نشست، دکتر جی جین بیاو، رئیس دانشگاه مطالعات بین الملل پکن ضمن اشاره به پیشینه تاریخی و ارتباط ایران و چین، اظهار داشت: دانشگاه ما بین المللی است و بر اساس «سیاست یک جاده یک کمربند» که سیاست رسمی دولت چین است، بنا داریم زبان‌هایی را که در مسیر این جاده باستانی قرار دارد، مانند فارسی، ترکی، هندی و غیره را در دانشگاه آموزش دهیم.

وی با بیان اینکه به دلیل فاصله جغرافیایی، هنوز شناخت خوبی از ایران در چین وجود ندارد و باید بیشتر تلاش کرد، گفت: برای توسعه گردشگری باید تلاش کنیم چرا که وقتی گردشگران چینی به ایران سفر می کنند، طرز فکرشان در مورد ایران عوض می­‌شود. شاید پیش از سفر به ایران فکرش را هم نمی کردند که ایران چنین کشور زیبا و پیشرفته ای باشد.

جی جین بیاو درباره دانشگاه بین الملل پکن نیز گفت: در این دانشگاه ۵۰ دانشجوی زبان فارسی وجود دارد که ۱۵ نفر از آنها را برای تکمیل دانش زبانی به دانشگاه تهران اعزام کرده‌ایم. همچنین شش استاد زبان فارسی داریم که دو نفر آن‌ها از استادان چینی و دو استاد ایرانی هستند. یکی از استادان سفیر سابق چین در ایران و یک نفر آنها هم از کارکنان وزارت امور خارجه است.

 

 

بنابر این گزارش، غلامعلی حدادعادل، رئیس بنیاد سعدی نیز ضمن خوشامدگویی به میهمانان چینی، اظهار داشت: ایران و چین دو تمدنی­ هستند که تاریخ کهن و روابط دیرینه­‌ای با یکدیگر دارند و می­‌توانیم بگوییم این دو از معدود کشورهایی هستند که از ستون‌های قدرتمند تمدن آسیایی، در طول تاریخ به شمار می‌روند و ما خرسندیم در سال­‌های اخیر، روابط دو جانبه میان دو کشور به خوبی گسترش پیدا کرده و در حال حاضر، در بهترین سطح خود قرار دارد.

وی افزود: هر دو کشور دشمن مشترکی به نام آمریکا دارند که هر روز فشارهای خصمانه جدیدی برعلیه­‌شان وارد می­‌آورد و همین دلیل به سادگی ما را به هم متحد می­‌سازد؛ گرچه این تنها دلیل برای تعامل و همکاری میان دو ملت نیست.

وی با اشاره به سفر ۱۰ ماه قبل رئیس مجلس ایران به چین گفت: ما شاهد گشایش و تحول جدیدی در روابط میان دو کشور بوده­‌ایم و در این مدت، هر روز اتفاق جدیدی در رابطه با روابط دوجانبه رخ داده است. نمایندگان چین به ایران آمده­‌اند؛ مقامات ایرانی به چین رفته­‌اند و اینها نشانه­‌های خوبی هستند که موید اراده سخت و ریشه­‌دار سران دو کشور برای همکاری­‌ها و تعاملات بیشتر است.

وی ادامه داد: در مورد دانشگاه­ مطالعات بین الملل پکن، که شما عهده­‌دار اداره آن هستید، تصور می­‌کنم پس از مطرح شدن یک جاده یک کمربند وظایف و مسئولیت­‌های شما سنگین­‌تر شده است و باید پویا تر ظاهر شوید و البته پویاتر ظاهر شده­‌اید. زبان­‌های دیگر زیادی وجود دارند که نیاز است در دانشگاه شما مطالعه شوند. زیرا تا آنجا که بنده می­‌دانم، این طرح یک جاده یک کمربند نامی نمادین برای چین در روابط بین­‌المللی خود است که به حضور جهانی چین در جهان اشاره دارد و برای بسیاری چیزها، یک کلیدواژه است. این طرح تدریس و فراگیری بسیاری از زبان­‌ها از جمله زبان فارسی را شامل می­‌شود.

 

 

وی ادامه داد: البته فراگیری زبان فارسی در چین حداقل ۶۰ سال سابقه دارد و تا جایی که به خاطر می­‌آورم، بسیاری از استادان ما برای آموزش زبان فارسی به دانشگاه­‌های چین آمده­‌اند و در دانشگاه­‌های جدید آن فارسی درس داده­‌اند و بسیاری از استادان چینی نیز برای آموختن زبان فارسی به ایران آمده اند. شما تجربه خوبی از تدریس زبان فارسی در دانشگاه پکن دارید. بسیاری از دانشجویان چینی نیز در این سال­‌ها در رشته زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه­‌های ایران فارغ التحصیل شده­‌اند.

استاد دانشگاه تهران تصریح کرد: روابط دو کشور ایران و چین نباید به اقتصاد و سیاست محدود شو،د باید زوایای دیگری چون علم، فناوری، علوم انسانی و بسیاری موارد دیگر را نیز شامل شود و فکر می‌­کنم بازدید شما از ایران نشان­‌دهنده اراده طرف چینی برای گشودن درهای دیگر در کنار اقتصاد و سیاست است.

وی با تایید سخنان رئیس دانشگاه بین الملل پکن مبنی بر اینکه مردم دو کشور ایران و چین، اطلاعات محدودی در مورد یکدیگر دارند، گفت: برای توسعه این اطلاعات، باید گردشگری را بهبود بخشیم که این موضوع بسیار مهمی است که هم در برنامه­‌ها قرار دارد و هم دو کشور بر سر آن برای ورود گردشگران بیشتر، به توافق رسیده­‌اند. در بنیاد سعدی، همانطور که در مورد زبان و ادبیات فارسی دغدغه­‌مند هستیم، همانطور هم برای تسهیل سفرها به ایران اعلام آمادگی می­‌کنیم.

رئیس بنیاد سعدی تاکید کرد: دیپلماسی عمومی اهمیت زیادی در ارتباط کشورها دارد و به عنوان بازوی یاری­‌رسان دیپلماسی رسمی است، گردشگری کمک شایانی به دیپلماسی عمومی می­‌کند و بنیاد سعدی از هرگونه مساعدت و همکاری در این رابطه با گروه زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه شما مضایقه نمی­‌کند.

در پایان، تفاهم نامه به امضاء طرفین رسید و از طرف رییس دانشگاه بین الملل پکن، نشان دانشگاه و از سوی رییس بنیاد سعدی، کتاب شاهنامه فردوسی به رسم یادبود اهدا شد.

بنیاد سعدی در سال ۱۳۸۹ با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی برای تقویت و گسترش زبان و ادبیات فارسی در خارج از کشور و ایجاد تمرکز، هم‌افزایی و انسجام در فعالیت‌های مرتبط با این حوزه و بهره‌گیری بهینه از ظرفیت‌های موجود کشور، تاسیس شد. این بنیاد ضمن تالیف کتاب های آموزشی زبان فارسی، تربیت مربی، همه‌ساله دوره های آموزشی را در این راستا برای مدرسان زبان فارسی دنیا برنامه ریزی و اجرا می کند، همچنین برگزاری دوره های دانش افزایی برای علاقه‌مندان و دانشجویان رشته زبان و ادبیات فارسی در سراسر جهان و رشته های مرتبط از دیگر فعالیت های این بنیاد است.

تالیف ۱۶ عنوان کتاب در زمینه آموزش زبان فارسی، برگزاری ۲۰۵ دوره‌ آموزش زبان فارسی با ۱۰ هزار فارسی‌آموز و تربیت معلم، فعالیت در فضای مجازی برای آموزش زبان فارسی بخشی از فعالیت های این نهاد است که به صورت هیات امنایی و با حضور معاون اول رئیس‌جمهور (رئیس هیئت امناء)، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی (دبیر هیئت امناء)، رئیس بنیاد، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر امور خارجه، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر آموزش و پرورش، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، رئیس جامعه المصطفی العالمیه، رئیس سازمان صدا و سیما و ۵ نفر صاحب نظر در حوزه زبان و ادبیات فارسی به پیشنهاد رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و تأیید هیئت امناء و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی با ریاست غلامعلی حدادعادل اداره می شود.

انتشار چاپ نخست کتاب “آقاجان درخت” نوشته ی حسین زند

۲۸ فروردین ۱۴۰۰
چاپ نخست رمان “آقاجان درخت” نوشته ی حسین زند از سوی انتشارات انجمن قلم ایرانیان امروز وارد بازار نشر شد. مجموعه داستانِ “آقاجان درخت”، حاصل...

انتشار چاپ نخست کتاب “شیر یا خطر” نوشته ی پروانه قهساره زاده مهابادی

۲۸ فروردین ۱۴۰۰
چاپ نخست رمان «شیر یا خطر» نوشتۀ پروانه قهساره زاده مهابادی از سوی انتشارات انجمن قلم ایرانیان امروز وارد بازار نشر شد. کتاب شیر...

انتشار چاپ نخست کتاب “برسد به دست او” نوشته ی زهرا طبرزدی

۲۸ فروردین ۱۴۰۰
چاپ نخست رمان “برسد به دست او” نوشته ی زهرا طبرزدی از سوی انتشارات انجمن قلم ایرانیان امروز وارد بازار نشر شد. برسد به دست...

تسلیت

۲۸ فروردین ۱۴۰۰
«همه از خداییم و به سوی او بازمی گردیم» درگذشت مادر گرامی همسر جناب آقای پدرام پاک آئین عضو محترم انجمن قلم ایران را...

سبوی رمضان

۲۵ فروردین ۱۴۰۰
سبوی رمضان یک جرعه غزل، سهم من از هر دو جهان بس از هر دو جهان، عشق مرا نام و نشان بس یک قطعه...

حلول ماه مبارک رمضان مبارک

۲۵ فروردین ۱۴۰۰
حلول ماه مبارک رمضان، بهار قرآن، ماه عبادت‌های عاشقانه نیایش‌های عارفانه و بندگی خالصانه را به شما تبریک عرض می‌کنیم… انجمن قلم ایران  

معرفی کتاب فیلمنامه غیر متعارف از تحلیل تا نگارش

۲۵ فروردین ۱۴۰۰
فیلمنامه غیر متعارف مؤلف: علی درخشی ناشر: جامعه اسلامی هنرمندان سال چاپ: ۱۳۹۹ نوبت چاپ: ۱ تیراژ: ۱۰۰۰ نسخه

معرفی کتاب «فقط بیا»؛ بیانگر اهمیت و ارزش وجود پدران و مادران در دوران ۸ سال دفاع مقدس

۲۵ فروردین ۱۴۰۰
کتاب فقط بیا نویسنده: فاطمه دانشور جلیل  ناشر: شهید کاظمی سال انتشار۱۴۰۰ نوبت چاپ: اول مجموعه داستان دفاع مقدس سرفه‌های پدر، دوباره شدت گرفت....