دسته بندی مطالب

تأکید بر استفاده وزارت خارجه از زبان فارسی برای گسترش نفوذ خود

۱۰ آبان ۱۳۹۹ اخبار

به گزارش خبرگزاری تسنیم،‌ سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه، در دیدار با رئیس و معاونان بنیاد سعدی گفت: وزارت امور خارجه از ایران فرهنگی غافل مانده و ما بیشتر به ایران سیاسی بها دادیم؛ بنابراین برای گسترش قدرت نفوذ خود باید از مؤلفه‌های فرهنگی مانند گسترش زبان فارسی و برنامه‌های ایران‌شناسی استفاده کنیم.

سخنگو و رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه که به همراه همکاران اداره کل دیپلماسی عمومی در محل بنیاد سعدی با رئیس و معاونان بنیاد دیدار داشت، پس از شنیدن و دیدن بخشی از فعالیت‌های بنیاد سعدی اظهار کرد: در مدت کوتاهی که این مسئولیت را دارم، کمتر جایی مانند بنیاد را دیده‌ام که تا این اندازه هوای تازه تنفس کنم.

وی با بیان اینکه دلداده زبان فارسی و فارغ‌التحصیل دور اول دبیرستان علامه حلی است، گفت: وقتی هنوز دیپلم نگرفته بودم، کار معلمی را شروع کردم و با اینکه رشته‌ام ریاضی بود، آموزش زبان و ادبیات فارسی را انتخاب کردم. کار ما این بود که زبان فارسی را با گلستان و همچنین اوزان شعر فارسی یاد می‌دادیم و همین موجب شد تا هر وقت این دانش آموزان قدیم را، که امروز دوستان ما هستند، می‌بینم ابتدای گلستان سعدی (منت خدای را عزوجل…) و آن وزن‌ها را به یاد گذشته می‌خوانند.

وی تاکید کرد: ما در وزارت امور خارجه با جدیت و علاقه کار شما را پیگیری می‌کنیم و با اولویت ایران فرهنگی می‌توانیم با بنیاد سعدی فعالیت‌های متمرکزی انجام دهیم.

 

تأکید بر استفاده وزارت خارجه از زبان فارسی برای گسترش نفوذ خود

 

 

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد:‌ در گذشته مؤسسه‌ها و نهادهایی بودند که زبان و فرهنگ را برای کسانی که پیگیر آن بودند، پرسود می‌کردند؛ یعنی سالی ۲۰ میلیون دلار بودجه برای تحقیقات در مورد ایرانشناسی اختصاص می‌دادند و اگر فردی زبان فارسی می‌خواند، برای یک عمر پروژه داشت تا از آن کسب درآمد کند.

خطیب‌زاده ادامه داد: نمی‌توانم بگویم بنیاد سعدی از عهده چنین کاری به تنهایی برمی‌آید و در حقیقت یک کشور باید پشت کار باشد، اما اگر جایی باشد که قصد تعریف چنین فعالیتی را با نامی مثل پروژه سعدی داشته باشد، بنیاد سعدی است.

زبان فارسی را تبدیل به کالایی مرغوب کنیم

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه تصریح کرد: اگر زبان فارسی برای ما جنبه هویتی دارد، زبان کشورهای دیگر جنبه کالایی دارد و ما باید این کالای مرغوب را در چشم آنها زیبا کنیم و نمی‌توانیم نگاه فرهنگی و هویتی صرف داشته باشیم؛ بنابراین باید تلاش کنیم چند کار فاخر در حوزه زبان فارسی انجام دهیم که معروف و شناخته شود.

خطیب‌زاده «قرار گرفتن لینک بنیاد سعدی در سایت وزارت امور خارجه» و «اختصاصی بودجه‌ای از عتف برای فعالیت‌های پژوهشی به بنیاد سعدی» را ازجمله کارهای ابتدایی عنوان کرد که در اولین فرصت از سوی وزارت امور خارجه به انجام برسد و گفت: زبان فارسی موضوع مهمی برای ماست و به دیگر فعالیت‌های مشترک فکر می‌کنیم تا دستاوردهای بیشتری داشته باشیم.

در این دیدار غلامعلی حدادعادل، رئیس بنیاد سعدی، نیز با اشاره به اهمیت استانداردسازی آموزش زبان فارسی به غیر فارسی‌زبانان گفت: این استانداردسازی باید به گونه‌ای باشد که اگر کسی بگوید آشنا به زبان هستم، متر و معیاری داشته باشد که تا قبل از تأسیس بنیاد سعدی این نوع استانداردسازی برای آشنایی با زبان فارسی مطرح نبود.

وی افزود: در بنیاد سعدی دیدگاه راهبردی، فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای آموزش و گسترش زبان فارسی است. در این راستا به هر فردی اعم از ایرانی و خارجی که توانایی برای آموزش زبان فارسی دارد، کمک می‌کنیم؛ یعنی مواد و مصالح لازم را در اختیار علاقه‌مندان تدریس قرار می‌دهیم و بنا به میزان تطابق با شرایط موجود، برایشان دوره تربیت مدرس فارسی برگزار کرده و امتحان می‌گیریم وبه آن‌ها مدرک بنیاد سعدی اعطا می‌شود. به عبارتی، سیاست ما این است که جاده‌سازی کنیم، اما رانندگی نکنیم.

حداد عادل با بیان اینکه میزان اقتدار هر کشوری رابطه معناداری با اندازه حضور زبان رسمی آن در دنیا دارد، افزود: یک جنبه گسترش زبان فارسی اقتصاد و سیاست و جنبه دیگر اهتمام به زبان‌آموزی یعنی، انتخاب روش مناسب و منابع معتبر است.

در این دیدار از وزارت امور خارجه، علیرضا دلخوش، مدیرکل جدید دیپلماسی عمومی و بستان پی را، کارشناس اداره هماهنگی گسترش زبان فارسی و ایران‌شناسی و از بنیاد سعدی، سیدباقر سخایی، مشاور رئیس بنیاد سعدی، شهروز فلاحت‌پیشه، معاون امور بین‌الملل، رضامراد صحرایی، معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی و سمیرا یافتیان معاون روابط عمومی حضور داشتند.

اختتامیه جشنواره داخلی فلسطین

۳۰ دی ۱۳۹۹
تاریخ برگزاری و اهدای جوایز اختتامیه جشنواره داخلی فلسطین زمان : دوشنبه ۲۹ دی ماه ۱۳۹۹ مکان: مجتمع فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی دبیر : رضا اسمعیلی...

تسلیت

۳۰ دی ۱۳۹۹
«همه از خداییم و به سوی او بازمی گردیم» درگذشت مادر گرامی جناب آقای یعقوب توکلی عضو محترم انجمن قلم ایران را به ایشان...

فراخوان نوزدهمین دوره جشنواره قلم زرین

۲۳ دی ۱۳۹۹
فراخوان نوزدهمین دوره جشنواره قلم زرین انجمن قلم ایران، خرسند است که آغاز به کار نوزدهمین دوره جشنواره قلم زرین را به اطلاع علاقمندان،...

نحوه ثبت نام برای بن نمایشگاه مجازی کتاب

۲۲ دی ۱۳۹۹
سامانۀ ثبت نام«یارانۀ اعتباری خرید کتاب» نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران «خانه کتاب و ادبیات ایران» به نمایندگی از معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ...

تسلیت

۲۰ دی ۱۳۹۹
«همه از خداییم و به سوی او بازمی گردیم» درگذشت برادر گرامی سرکار خانم نانی زاد عضو محترم انجمن قلم ایران را به ایشان...

تسلیت

۱۳ دی ۱۳۹۹
بسم‌ الله‌ الرحمن‌ الرحیم وچون عالمی درگذرد، رخنه ای جبران ناپذیر در اسلام پدید آید که تا رستخیز، هیچ چیز آن را فرو نپوشد...

تسلیت

۱۳ دی ۱۳۹۹
«همه از خداییم و به سوی او بازمی گردیم» درگذشت جناب آقای سید حبیب اله لزگی عضو محترم انجمن قلم ایران را به خانواده...

دبیر جشنواره “قلم زرین” معرفی شد

۱۰ دی ۱۳۹۹
در آخرین جلسه هیئت ‌مدیره انجمن قلم ایران، سهیلا عبدالحسینی (نویسنده، منتقد، مدرس) به عنوان دبیر نوزدهمین دوره جشنواره «قلم زرین» انتخاب شد. سهیلا عبدالحسینی، دارای کارشناسی...