دسته بندی مطالب

جزئیات تازه‌ترین مصوبات انجمن قلم/ از دیدار با اهالی قلم تا تقدیر از پیشکسوتان استانی

۱۶ خرداد ۱۳۹۵ اخبار انجمن اطلاعیه ها

mohsenparviz

محسن پرویز سخنگوی انجمن قلم ایران، پیرامون تازه‌ترین مصوبات انجمن اظهار داشت: در جلسه هیأت مدیره، عیادت از پیشکسوتان اهل قلم و همچنین ملاقات با برخی از اعضای مؤثر و پیشکسوت انجمن، تصویب شد.

* عیادت از حمید سبزواری و اسماعیلی حاکمی والا

وی افزود: به دنبال این مصوبه، دیداری با استاد حمید سبزواری در منزل ایشان صورت گرفت. ایشان به دلیل عوارض کهولت سن، برای تردد و خروج از منزل دچار مشکل هستند. دوستان تصمیم گرفتند از آقای سبزواری در منزل عیادت کنند، که این اتفاق رخ داد.

به گفته پرویز، اسماعیل حاکمی بالا از اساتید دیگر پیشکسوت حوزه زبان و ادبیات فارسی و از چهره‌های ماندگار کشور هستند که با توجه به اینکه ایشان از اعضای اولیه انجمن قلم شمرده می‌شوند، دیداری با ایشان صورت گرفت. آقای والا به دلیل بیماری، برای درمان گاهی مجبور به خروج از کشور هستند تا تحت نظر پزشک قرار گیرند. در ایامی که در ایران حضور داشتند، دیداری از سوی هیأت مدیره انجمن صورت گرفت. دیدار خوبی بود و از ایشان احوالپرسی شد.

سخنگوی انجمن قلم ایران با بیان اینکه در برنامه هیأت مدیره، دیدار با سایر پیشکسوتان و بزرگترها هم وجود دارد، تصریح کرد: در این راستا ملاقاتی هم با استاد فیروز زنوزی جلالی انجام شد. ایشان به محض ترخیص از بیمارستان و با حضور در منزل، هیأت مدیره انجمن قلم به دیدار ایشان رفتند.

* تجلیل از پیشکسوتان استانی

پرویز ضمن بیان اینکه برنامه‌ای برای تجلیل از پیشکسوتان حوزه شعر و داستان که در شهرستان‌ها ساکن هستند، در حال آماده‌سازی است، توضیح داد: این مراسم تقدیرها قرار است در استان‌های مربوطه صورت گیرد. در حال حاضر نسل اول نویسندگان پس از انقلاب هم، کم‌کم پیشکسوت این حوزه محسوب می‌شوند و حداقل دو نسل پس از آنها نویسنده و شاعر به جمع نویسندگان و شعرای انقلاب پیوسته‌اند و لازم است حتماً مقام اساتید این حوزه را ارج نهیم تا راهنمایی برای نسل‌های آتی باشند.

وی گفت: در حال طراحی برنامه تجلیل از پیشکسوتان در استان‌های مختلف هستیم و فهرستی از حدود ۱۰ استان درنظر گرفته شده است تا به مرور در سال‌های آتی، هر سال حداقل سه تجلیل از پیشکسوتان در استان‌ها داشته باشیم. صحبت پیرامون استان‌های قم، یزد، فارس، آذربایجان شرقی و خراسان رضوی صورت گرفته است.

* نشست کتابخوان با حضور انجمن قلمی‌ها

پرویز ضمن اشاره به نشست‌های کتابخوان که از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور راه‌اندازی شده، بیان کرد: در این نشست‌ها که اقدام شایسته‌ای است، چند تن از صاحب‌نظران، کتاب‌هایی را برای مخاطبان معرفی می‌کنند که الزاماً آن کتاب‌ها برای خودشان نیست. از این نظر که به نظرشان می‌رسد قابل توصیه است، برای دیگران معرفی می‌کنند.

وی گفت: نهاد کتابخانه‌ای عمومی کشور از انجمن دعوت کرد تا در این سلسله نشست‌ها اعضای انجمن نیز حضور داشته باشند. اولین دوره آن نیز احتمالاً در نیمه اول ماه مبارک رمضان برپا خواهد شد که بنده به همراه خانم راضیه تجار و احتمالاً آقای کامران پارسی‌نژاد کتاب هایی را برای دوستان معرفی خواهیم کرد.

اسامی برگزیدگان بیست و یکمین جایزه قلم زرین معرفی شدند

۲۰ تیر ۱۴۰۲
  اسامی برگزیدگان و شایسته تقدیر بیست و یکمین جایزه قلم زرین معرفی شدند: بخش نقد و پژوهش ادبی: شایسته تقدیر: گونه شناسی نثر...

بیانیه دبیر بیست یکمین جشنواره قلم زرین

۲۰ تیر ۱۴۰۲
  «به نام خداوند لوح و قلم» ن و القلم و مایسطرون سوگند به قلم و آنچه می‌نویسند سوره مبارک قلم آیه نخست بیانیه...

اسامی نامزدهای کتاب های بخش شعر کودک و نوجوان بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین

۱۱ تیر ۱۴۰۲
  اسامی نامزدهای کتاب های بخش شعر کودک و نوجوان بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین از سوی هیئت داوران معرفی شد. به...

اسامی نامزدهای کتاب های بخش شعر بزرگسال بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین

۱۱ تیر ۱۴۰۲
  اسامی نامزدهای کتاب های بخش شعر بزرگسال بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین از سوی هیئت داوران معرفی شد. به گزارش دبیرخانه...

اسامی نامزدهای کتاب های بخش نقد و پژوهش ادبی بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین

۱۰ تیر ۱۴۰۲
    اسامی نامزدهای کتاب های بخش نقد و پژوهش ادبی بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین از سوی هیئت داوران معرفی شد....

اسامی نامزدهای کتاب های بخش داستان بزرگسال بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین

۱۰ تیر ۱۴۰۲
  اسامی نامزدهای کتاب های بخش داستان بزرگسال بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین از سوی هیئت داوران معرفی شد. به گزارش دبیرخانه...

پیام تسلیت دکتر محمد سرشار به مناسبت درگذشت استاد عباس براتی پور

۷ اردیبهشت ۱۴۰۲
  دیروز مراسم تشییع مرحوم استاد عباس براتی‌پور با حضور علاقمندان ایشان در حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار شد. استاد براتی‌پور ۸۰ ساله بود...

آیین همدلی منیژه آرمین

۶ اردیبهشت ۱۴۰۲
  آیین همدلی مراسم آیین همدلی روز یکشنبه ۱۴ اسفند ماه با حضور برخی از اعضای هیئت مدیره انجمن قلم در فضای هنرمندانه آثار...