دسته بندی مطالب

حدادعادل: تمام مثنوی، عشق‌نامه است/ عالَم مولانا نقطه مقابل تمدن غرب است

۱۶ مهر ۱۳۹۸ اخبار

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، مراسم بزرگداشت مولانا صبح دیروز در بنیاد ایران‌شناسی باحضور حجت‌الاسلام سیدمحمد خامنه‌ای رئیس بنیاد ایران‌شناسی و غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان ادب و شعر فارسی برگزار شد.

 

حدادعادل: تمام مثنوی، عشق‌نامه است/ عالَم مولانا نقطه مقابل تمدن غرب است

 

غلامعلی حدادعادل رئیس فرهنگستان ادب و شعر فارسی ضمن اشاره به نگاهی به عالم مولانا اظهار داشت: مولانا هم سرمایه برای ماست و هم سرچشمه یک رود خروشان زلالی است که ۸۰۰ سال است در جهان و به ویژه در عالم فارسی زبان جریان دارد. از زمانی که مثنوی سروده شده تا امروز در سراسر جهان و به خصوص فارسی‌زبانان این کتاب را به قول سعدی همچون ورق زرد می‌بردند.

وی افزود:‌مثنوی‌ خوانی یک سنت اجتماعی،‌ادبی،عرفانی و دینی بوده و در هر جایی که زبان فارسی حضور داشته همچون ایران خودمان محفل‌های بسیار مثنوی‌خوانی در طول تاریخ برگزار می‌شده حتی در بوسنی؛ تا همین اواخر سنت مثنوی‌خوانی برقرار بوده است و شاید امروز دوباره احیا شده باشد.

به گفته وی توجه به گزیده‌هایی که از این کتاب فراهم آمده و یا شرح‌هایی که بر آن نوشته شده خود بیدار کننده است. ما امروز نظاره‌گریم که در سراسر جهان اسلام بر مثنوی شرح نوشته شده و بیشترین آنها در شبه قاره هند بوده است و در ایران ما نیز بزرگانی چون حاج ملاهادی سبزواری که ما در حکیم و متدین بودن او شکی نداریم شرحی بر مثنوی نوشته است و از طرفی دیگر شاهد ترجمه‌های متفاوت از مثنوی در سراسر دنیا هستیم.

وی افزود: طبق آمار چندین سال در میان انواع کتاب‌های شعر که در آمریکا منتشر می‌شده ترجمه اشعار مولانا جزو پرفروش‌ترین کتاب‌ها بوده است. پس خوب است ما با مولانا انس بیشتری پیدا کنیم. برای درک عالم مولانا کافی است نگاهی به دنیای غرب افکنیم. دنیایی که بر جهان تسلط پیدا کرده و در برابر همه حرکت‌هایی که قصد دارند از زیر سلطه رها شود به شدت خشونت به خرج می‌دهد. اگر نگاهی بی‌طرفانه به غرب داشته باشید می‌بینید هم و همت دنیای غرب چیست. به نظرم رسانه‌های غربی بهترین نمونه از دنیای غرب هستند. آنها پیشانی دنیای غرب هستند. شما به تلویزیون و ماهواره‌های آنها نگاه کنید. آماری درباره محتوای برنامه‌هایشان بگیرید درمی‌یابید عنصری جز خور و خواب و خشم و شهوت در آنها سهمی ندارد.

حداد عادل با اشاره به اینکه پربیننده‌ترین اخبار در گوگل در میان ۵ خبر صدر، سیاسی و پس از آن مربوط به خواننده‌ها و رقاصه‌ها هستند، گفت: این آمار موجب شرم انسان می‌شود. انسان شرم می‌کند که خبر برتر دنیا چنین اخباری باشد و دنیای مولانا در واقع عالم مولانا نقطه مقابل آن چیزی است که ما در تمدن غرب می‌بینم که سایه شوم خود را بر سر دنیا گسترانده است. در زندگی غربی شما با جهانی فاقد معنا روبرو هستید اما مولانا تمام حرفش این است که انسان معنای بزرگی دارد و جهان معنادار است. مولانا در همه ۲۶ هزار و ۵۰۰ بیت مثنوی و داستان‌هایش مرادش آن است نگاه ما را به سمت بالا معطوف کند و تمام مثنوی یک انگشت اشاره به سمت آسمان است تا به ما یادآوری کند دنیا خور و خواب و خشم و شهوت نیست و اصل چیز دیگری است.

وی با چند سطر از فیه مافی اشاره کرد و گفت:‌همه حرف و عالم مولانا این است ما یک مبدا و مقصد داریم و مسافر راهی هستیم حرکت ما به سوی عالم بالا با سازوکار عشق است و تمام مثنوی عشق‌نامه است.

حدادعادل در پایان گفت:‌سازوکار عشق بر تعالی انسان حاکم است و موتور این حرکت در وجود ما دل است. این دل است که ما را در مسیر عشق حرکت می‌دهد. تمام حرف این است که در این دنیا باش، زندگی کن اما فراموش مکن از کجا آمده‌ای و به کجا خواهی رفت.

عبدالمهدی مستکین در این مراسم در سخنانی کوتاه ضمن اشاره به مولانا گفت:‌ با برنامه‌های اینچنین ارزشمند مولانا از غربت در حال خروج است. عصر ما عصر بیقراری و اضطراب است و امروز این اضطراب آدمی را از موزون شدن، باز ستانده است. مولانا مرتب می‌گوید مراقب باشید اهلی دنیا نشوید.

رسولی: امروز داستان انقلابی یک مسئله در ادبیات ایران است/ برخی آثار ادبیات انقلاب بدلیل خوب معرفی نشدن خوانده نشده‌اند

۲۳ بهمن ۱۳۹۸
    به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات و کتاب گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا، پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷، جریانی به...

«نمونه خوب رمان انقلاب اسلامی» | یادداشتی بر رمان «لحظه ها جا می مانند» نوشتۀ «یوسف قوجق»

۲۳ بهمن ۱۳۹۸
در ادامه یادداشتی که شهرستان ادب به نقل از فارس منتشر کرده است را می خوانیم:     دکتر محمد حنیف از پژوهشگران و...

نگاهی اجمالی به «امام‌سروده‌ها»ی شاعران معاصر؛ از نزار قبانی تا علیرضا قزوه

۲۳ بهمن ۱۳۹۸
با پیروزی انقلاب، استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی و تاثیرپذیری شاعران معاصر از شخصیت انقلابی و سلوک معنوی واجتماعی حضرت امام (ره)، لهجه ادبیات...

فراخوان هجدهمین جشنواره قلم زرین

۲۱ بهمن ۱۳۹۸
  با هدف احرازِ نقشِ فعال مولفین و پدید‌آورندگان کتاب در تحولاتِ اجتماعی کشور و تجلیل از تلاش آنها در راهِ اشاعه هر چه...

متن تقرسظ رهبر انقلاب بر کتاب “آن مرد با باران می آید”

۲۱ بهمن ۱۳۹۸
متن تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب «آن مرد با باران می‌آید» بدین شرح است: ‌ بسمه‌تعالی بسیار خوب و هنرمندانه و پرجاذبه نوشته شده...

سامانی: انقلاب اسلامی به ما جسارت اندیشیدن و نوشتن داد/ خاطره‌ای از مرحوم فردی

۲۱ بهمن ۱۳۹۸
نویسنده رمان آن مرد با باران می‌آید، گفت: انقلاب به ما نه به عنوان جنس دوم بازیچه و ضعیفه که به عنوان اشرف مخلوقات...

ضرورت پرداختن به آموزش مهارت‌های زندگی برای بچه‌ها و جایگاه این موضوع در کتاب‌های کودک و نوجوان

۱۹ بهمن ۱۳۹۸
مجید عمیق با بیان این‌که در زمینه مهارت‌های زندگی صفر هستیم، می‌گوید: هنوز درباره بلوغ کتاب درسی نداریم و خیلی از اتفاقاتی که بر...

نشست خبری هجدهمین سوختگان وصل با عنوان جاء نصرالله

۱۹ بهمن ۱۳۹۸
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، نشست خبری هجدهمین سوختگان وصل با عنوان جاء نصرالله که با تجلیل مجاهد سیدحسن نصرالله برگزار...