دسته بندی مطالب

سامانی: انقلاب اسلامی به ما جسارت اندیشیدن و نوشتن داد/ خاطره‌ای از مرحوم فردی

۲۱ بهمن ۱۳۹۸ اخبار

نویسنده رمان آن مرد با باران می‌آید، گفت: انقلاب به ما نه به عنوان جنس دوم بازیچه و ضعیفه که به عنوان اشرف مخلوقات و کسی که بهشت زیر پای اوست و از دامن او مرد به معراج می‌رود، نگاه کرد و به ما جسارت اندیشیدن، خواندن و نوشتن داد.

 

 

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، سومین پاسداشت هنر و ادبیات انقلاب اسلامی همراه با انتشار تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب آن مرد با باران می‌آید، صبح امروز در فرهنگسرای اندیشه با حضور چهره‌هایی چون حجت‌الاسلام حاج علی‌اکبری، علیرضا مختارپور، محسن مؤمنی شریف، و جمعی از نویسندگان و اهالی ادب و رسانه برگزار شد.

وجیهه سامانی نویسنده رمان آن مرد با باران می‌آید در این مراسم اظهار داشت: سال ۸۹ بود که فراخوان سومین دوره داستان انقلاب حوزه هنری جرقه اولیه نگارش رمانی در حال و هوای انقلاب را در ذهنم روشن کرد. با خودم فکر کردم در تمام طول این سال‌ها، در قامت یک نویسنده برای این انقلاب چه کردم؟ انقلابی که حداقل ارمغانش برای من به عنوان یک زن مسلمان ایرانی احیای کرامت و عزت نفس بود که سالیان سال زیر نگاه‌های ابزاری و جاذبه‌های جنسیتی از بین رفته بود. انقلابی که به ما نه به عنوان جنس دوم و بازیچه و ضعیف که به عنوان اشرف مخلوقات و کسی که بهشت زیر پای اوست و از دامن او مرد به معراج می‌رود، نگاه می‌کرد.

این نویسنده گفت: انقلابی که به ما جسارت اندیشیدن، خواندن، نوشتن و حضور پررنگ و مؤثر در تمام فعالیت‌های اجتماعی را داده بود. انقلابی که متأسفانه زیر سایه جنگ تحمیلی و زودهنگام اما طولانی، حقش به درستی ادا نشده بود و می‌رفت که مورد تحریف و فراموشی قرار گیرد. پس دست به قلم شدم تا به قدر بضاعت و توانم سهمم را از هنری که داشتم ادا کرده باشم. دست به قلم شدم فقط به این نیت که نامم جزو نویسندگان و سرایندگان از این حماسه پرشکوه قرن و تنها انقلاب اسلامی در تمام جهان ثبت شود.

سامانی گفت: من داستان نوجوان را انتخاب کردم چرا که هم عرصه را در این میدان خالی‌تر دیدیم و هم نوجوانان بی‌شماری را می‌دیدم که هیچ شناخت و ذهنیتی نسبت به دهه‌های قبل پیش از خود نداشتند. برای اینکه کار مستندی و قابل دفاع ارائه کنم بالغ بر ۹ ماه زمان صرف تحقیقات میدانی، پژوهش و مطالعه کردم. بخت یارم بود و رمانم در سومین دوره جایزه انقلاب برگزیده شد.

به گفته این مؤلف سال ۹۰ یکی دو ماهی از چاپ کتاب گذشته بود که از دفتر مرحوم امیرحسین فردی مؤسس جایزه انقلاب اسلامی تماس گرفته شد و آقای فردی پشت خط آمدند و گفتند به رغم بیماری که داشتم یک شبه کتاب را خواندم. و حالا زنگ زدم برای تبریک و تشکر. آقای فردی بابای مهربان کیهان بچه‌های ما کودکان دهه ۵۰ و ۶۰ بود. همان کیهان بچه‌هایی که با آن بزرگ شده بودم و به نوعی اولین معلم داستانم محسوب می‌شد. دروغ نگفته باشم آن لحظه از شدت شوق سر از پا نمی‌شناختم. نهایت آرزوهایم بود. و آن لحظه حس کردم مزد زحماتم را تمام و کمال گرفته‌ام. همه اینها را گفتم تا به امروز و حالا برسم. به این لحظه که بعد از ۲۳ سال قلم زدن تازه می‌فهمم که کلمات چقدر در بیان احساسات عاجزند. امروز بی‌هیچ ادعایی اینجا ایستاده‌ام به تماشای متاعی که هیچ کدام‌مان قدر و قیمت واقعی‌اش را ندانسته‌ایم و حقش را ادا نکرده‌ایم. اینجا ایستاده‌ام فقط دلخوش به اینکه نامم جزو دوستداران و خریداران یوسف زمان ثبت و ضبط شود.

در ادامه این مراسم عطارزاده رئیس حوزه ریاست مرکز تنظیم و نشر آثار آیت‌الله خامنه‌ای در سخنانی گفت: امروز در آستانه ۲۲ بهمن و در ایام الله دهه فجر سومین پاسداشت هنر و ادبیات انقلاب اسلامی را برگزار می‌کنیم. آنچه به عنوان مجموعه حفظ و نشر آثار و اندیشه رهبری برای ما اهمیت ویژه‌ای دارد نشر و تبیین صحیح و مطلوب سیره و اندیشه رهبر انقلاب به جامعه است.

وی یکی از ویژگی‌های ممتاز شخصیت رهبر انقلاب را انس با کتاب و اهتمام به ترویج کتاب دانست و گفت: رهبر انقلاب بیش از صدها یادداشت، تقریظ و حاشیه‌نویسی بر کتاب‌های مختلف دینی، تاریخی، ادبیات و شعر دارند که تاکنون بخشی از این یادداشت‌ها منتشر شده و امیدواریم درآینده همه این مطالب را منتشر کنیم.

رئیس حوزه ریاست مرکز تنظیم و نشر آثار آیت‌الله خامنه‌ای یکی از اهداف انتشار تقریظ‌های رهبر معظم انقلاب را علاوه بر ترویج و توجه به مطالعه آثار و مضامین مفید زنده نگه داشتن مفاهیم و باورها دانست و گفت: ایشان علاوه بر ترویج و توسعه به مطالعه آثار و مضامین مفید و معرفی این کتاب‌ها به جامعه هدف، زنده نگه داشتن مفاهیم و باورهایی که با هویت،‌فرهنگ و آرمان‌های جامعه اسلامی مرتبط بوده و بازخوانی آنها در شرایط مختلف زمانی را مورد تاکید دارند.چرا که می‌توانند جامعه را به قدرشناسی از داشته‌های معنوی خود که همان باور و اعتقادات مقدس است، یادآور شود.

عطارزاده گفت: تاکنون ۸ مراسم با عنوان پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت و انتشار تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب‌های مختلف با موضوع جهاد ، مقاومت و دفاع مقدس برگزار شده است. از ۵۵ تقریظ و یادداشت حضرت آقا بر این کتاب‌ها رونمایی شده است و علاوه بر معرفی کتاب‌های مرتبط با موضوع ایثار و شهادت و به ویژه فرهنگ دفاع مقدس، در سال‌های اخیر ویژه برنامه‌های با عنوان حیات طیبه به پاسداشت هنر و ادبیات انقلاب اسلامی توسط مؤسسه پژوهشی و فرهنگی انقلاب اسلامی برگزار شده است.

این مقام مسئول در پایان گفت:‌ پس از انتشار تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب‌های دختران آفتاب و تن تن و سندباد امروز سومین پاسداشت هنر و ادبیات انقلاب اسلامی با موضوع و معرفی کتاب آن مرد با باران می‌آید و انتشار تقریظ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بر این کتاب برگزار می‌شود.

این کتاب رمانی است به قلم شیوای خانم وجیهه سامانی که برای گروه سنی نوجوانان نوشته شده و به مبارزات ملت ایران علیه رژیم ستمشاهی پهلوی از شهریور ۵۷ تا دی ماه ۵۷ می‌پردازد.

 

 

ابراهیم حسن‌بیگی از برگزاری جایزه «داستان کوتاه جنوب» و روزهای پایانی آن خبرداد

۶ خرداد ۱۳۹۹
  ابراهیم حسن‌بیگی از برگزاری جایزه «داستان کوتاه جنوب» و روزهای پایانی آن خبرداد و گفت: این جایزه در دو مقطع محلی و ملی...

استاد عباسعلی براتی پور به سوگ همسر نشست

۶ خرداد ۱۳۹۹
  به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، استاد عباسعلی براتی پور، شاعر پیشکسوت انقلاب، سحرگاه امروز ۶ خرداد ‌ماه، به سوگ همسر...

تسلیت درگذشت همسر گرامی استاد عباسعلی براتی پور

۶ خرداد ۱۳۹۹
«همه از خداییم و به سوی او بازمی گردیم»     عضو محترم هیئت مدیره ی انجمن قلم ایران جناب آقای عباسعلی براتی پور...

احمد شاکری «فلسفه داستان داستان» را نوشت/ «فلسفه ایده اولیه» در دست چاپ

۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، «فلسفه داستانِ داستان» تالیف احمد شاکری توسط پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شد.   بر...

به قلم محمد سرشار و توسط نشر معارف؛ ماجرای شکار RQ170 برای نوجوانان داستان شد

۳ اردیبهشت ۱۳۹۹
  به گزارش گروه فرهنگ و هنر مشرق،‌ محمد سرشار،‌ نویسنده و مدیر شبکه پویا و نهال سیما در ارتباط زنده اینستاگرامی با تشکل...

انتشار نسخه چاپی و الکترونیک «پشت صحنه‌ یک رویا»/ رمانی درباره مهدویت

۲ اردیبهشت ۱۳۹۹
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، نسخه چاپی و الکترونیکی «پشت صحنه‌ یک رویا» تازه‌ترین اثر مریم بصیری از سوی انتشارات سروش...

دست خالی ادبیات در روایت از بحران‌های اجتماعی

۲۱ اسفند ۱۳۹۸
رضا رسولی می‌گوید دست ادبیات داستانی ایران در روایت از بحران‌های مختلف کشور خالی است. سیل‌، زلزله و سایر بحران‌های احتماعی سال‌های اخیر جایی...

احمد نیک طلب (یاور همدانی ) درگذشت

۱۳ اسفند ۱۳۹۸
«همه از خداییم و به سوی او بازمی گردیم» درگذشت جناب آقای احمد نیک طلب (یاور همدانی)، عضو انجمن قلم ایران را به خانواده...