دسته بندی مطالب

عصری با کتاب «جشن یگانگی» برگزار شداسفندقه: در استعداد شاعری پناهنده محدثی‌خراسانی بودیم/ داودی: دعوت به خود ویژگی اشعار محدثی‌خراسانی

۸ اسفند ۱۳۹۵ اطلاعیه ها

اسفندقهمرتضی امیری‌اسفندقه گفت: ما هیچ نبودیم که یک ساحل امن و امانی دیدیم و به مهر و به پاس شعر ما را پناه داد ما از نظر روحی در حوزه استعداد شاعری پناهنده به مصطفی محدثی خراسانی بودیم.
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، نشست عصری با کتاب ویژه مجموعه اشعار مصطفی محدثی خراسانی با عنوان «جشن یگانگی» در خبرگزاری فارس برگزار شد.
*ما پناهنده محدثی‌خراسانی بودیم
مرتضی امیری اسفندقه در این نشست با اشاره به نسب خراسانی، مصطفی محدثی گفت: پسوند خراسانی شایسته نام محدثی خراسانی است. محدثی با این پسوند نه خواسته خود را بزرگ کند و نه می‌خواسته خراسان را کوچک کند بلکه او و شعرش باری به خراسان و شعرای آن اضافه کرده است.
وی افزود: در باب محدثی خراسانی هر وقت سخن گفته می‌شود یک بخشی از او نادیده گرفته می‌شود که آن هم خانواده اهل هنر اوست. خانه پدری او محل آمد و شد ادبای روزگار بوده و محل نقد اصلاحی آثار بوده است. برادران و خواهران او نیز هر کدام سهمی از هنر برده‌اند اما در میان خانواده او، مصطفی محدثی خراسانی سهم بیشتری از ادبیات را به خود اختصاص داده است.
شاعر مجموعه «ولی دوشنبه آه»، گفت: وقتی سخن از خرد در هنر می‌شود منظور کنترل خود در برابر طوفان‌های روح است و این ویژگی در مصطفی خراسانی یافت می‌شود و کسی او را نه جنون‌مند دیده و نه خردمند که بخواهد عقل را به رخ بکشد بلکه او همیشه متعادل بوده و میانه‌روی کرده است.
او اضافه کرد: شعر محدثی خراسانی هیچ وقت مدعی نوگرایی نبوده او در شعرش از تمام سبک‌ها نمونه و شیوه‌ای به کار برده است مصراع‌هایی که خودش به تنهایی دارای معناست و این هم ویژگی شعر محدثی خراسانی است. محدثی خراسانی یکی از وجوه هنری‌اش شعر گفتن است. پرورش شاعران و استعدادهای جوان بخش قابل توجهی از شخصیت او را شامل شده است. شاعران جوان در حوزه خراسان زیر سایه مهر او قد کشیده و بالیده‌اند.
امیری اسفندقه گفت: ما هیچ نبودیم که یک ساحل امن و امانی دیدیم و به مهر و به پاس شعر ما را پناه داد ما از نظر روحی در حوزه استعداد شاعری پناهنده به مصطفی محدثی خراسانی بودیم. همچنین شاعران غیرایرانی به خصوص در حوزه افغانستان نیز از این مهر بی‌نصیب نبودند. سیدرضا محمدی از شاعران افغانستانی نمونه‌ای است که می‌توان به آن اشاره کرد.
این شاعر در ادامه گفت:‌ شاعران بزرگ خراسان به او توجه داشتند و این توجه مربوط به دهه ۶۰ و ۷۰ است. مرحوم محمد قهرمان در آخرین دیداری که به تهران آمده بود، پیوسته سراغ محدثی را می‌گرفت و می‌گفت چرا مصطفی نیامده بود و بارها از من در مورد او سوال کرد و گفت به محدثی بگو که منتظرت بودم و نیامدی.
وی افزود: محدثی خراسانی هیچگاه جناحی نبوده اما اعتقاد به اصول و مبانی را ترک نکرده است و از گفتن حرف حق کوتاهی نکرده است. یکی از کسانی که در تأیید شعر مورد اعتماد مرحوم استاد قهرمان بود، مصطفی محدثی خراسانی بود. مصطفی محدثی خراسانی در حالی مورد اعتماد مرحوم قهرمان بود که خانه مرحوم قهرمان در خراسان به دانشکده ادبیات خراسان مشهور بود.
امیری اسفندقه در پایان گفت: شعر مصطفی محدثی خراسانی همیشه برای من گرم و گرامی بوده است.
*محدثی خراسانی بی‌نیاز از تعریف است
محمدباقر نجف‌زاده بارفروش در ادامه این مراسم گفت: مصطفی محدثی خراسانی یک چهره چندسویه است که بی‌‌نیاز از تعریف است آن زمان که هادی سعیدی کیاسری مجله شعر را در می‌آورد من با محدثی خراسانی آشنا بودم.
*اشعار محدثی یکپارچه است
مصطفی علیپور در بخش دیگری از این مراسم گفت:‌ من از ابتدا با اشعار محدثی خراسانی آشنا بودم و در جریان معلمی او در پرورش استعدادهای شعر خراسان بوده‌ام. امروزه بسیاری از شاعران حوزه خراسان در روزگاری شاگردی او را کرده‌اند اما بسیاری از آنها امروز او را به خاطر نمی‌آ‌ورند.
وی افزود: محدثی خراسانی جزء معدود شاعرانی است که از خانواده فاضل و شاعر برآمده است. در مورد نوآور بودن محدثی باید گفت من معتقدم نوآور بودن فقط در قالب نیست بلکه در فکر و اندیشه نیز می‌توان نوآور بود. محدثی در غزل‌هایش فرمالیست است و نوآوری کرده یعنی هم در فرم و هم در اندیشه نوآور بوده است.
این منتقد ادبی گفت: محدثی وزن را قربانی مضمون نمی‌کند و زبان را حفظ می‌کند. در عین حالی که سروده‌هایش وزن دارد. امروز عصر این نیست که بگوییم این شاعر از آن شاعر متأثر است زیرا معتقدم که شعر ساختمان است و با فردیت خلاق شاعر است که ساخته می‌شود و آنچه غزل محدثی را مختص او کرده تکنیک‌ها و فردیت‌های او است.
علیپور در پایان گفت: بخش قابل توجهی از اشعار محدثی یکپارچه است و به تعبیری باید گفت او اهل شاه‌بیت سرودن نیست. زیرا معتقدم شعر یک کل واحد است و محدثی اشعارش مهندسی‌شده است و گمان می‌کنم که شعر، ساختمان و مضمونش یک جا روی می‌دهد.
*محدثی با اشعارش ما را به بازگشت به خود دعوت کرده است
علی داودی در حاشیه این مراسم گفت: در زندگی روزمره گاهی مسائلی پیش می‌آید که اعصاب ما را به هم می‌ریزد و برای کسب آرامش نیاز به ساحل آرام داریم اما متأسفانه پیش می‌آید که اشعاری می‌خوانیم که باز ما را به ان زندگی روزمره باز می‌گرداند ولی اشعار محدثی خراسانی این تجربه را به من داده که عالم متفاوتی را درک کنم و کلمات اشعار او این را ثابت می‌کند.
وی افزود: محدثی با شعرش عالمی را برای خود و ما ساخته و در غزل‌ها و رباعی‌های او بهشت آرمانی را می‌بنیم که خواننده را به بازگشت به یک اصل که در نهایت به خود ختم می‌شود دعوت کرده است و ما اگر به این خود توجه کنیم، به آرامش می‌رسیم.
*نسل تربیت شده فضای مجازی اهل فراموش کردن هستند
مصطفی محدثی خراسانی در پایان این مراسم ضمن شعرخوانی برای شرکت‌کنندگان گفت:‌ نسلی که در دوره‌ای که ما در خراسان کار می‌کردیم خصیصه فراموش کردن را ندارند و این خصیصه مربوط به این نسل اخیر است. آن نسل گذشته نسل رشیدی هستند که می‌توان به آنها اعتماد کرد و داشته‌هایت را به آنها سپرد اما نسل اخیر که تربیت شده فضای مجازی است اهل فراموش کردن است.

پیام تسلیت دکتر محمد سرشار به مناسبت درگذشت استاد عباس براتی پور

۷ اردیبهشت ۱۴۰۲
  دیروز مراسم تشییع مرحوم استاد عباس براتی‌پور با حضور علاقمندان ایشان در حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار شد. استاد براتی‌پور ۸۰ ساله بود...

آیین همدلی منیژه آرمین

۶ اردیبهشت ۱۴۰۲
  آیین همدلی مراسم آیین همدلی روز یکشنبه ۱۴ اسفند ماه با حضور برخی از اعضای هیئت مدیره انجمن قلم در فضای هنرمندانه آثار...

اعضای جدید

۴ اردیبهشت ۱۴۰۲
  اخبار انجمن قلم طی بررسی رزومه و مصاحبه نهایی که توسط هیئت موسس صورت گرفت، عضویت افراد زیر در انجمن قلم پذیرفته شد....

آیین همدلی “استاد عباس براتی پور”

۴ اردیبهشت ۱۴۰۲
  آیین همدلی مراسم تجلیل از استاد عباسعلی براتی‌پور روز یکشنبه ۱۶بهمن ماه با حضور اعضای هیئت موسس، هیئت مدیره انجمن قلم و نماینده...

معرفی کتاب “دفاع بدون شلیک”

۱۹ دی ۱۴۰۱
  معرفی: دفاع بدون شلیک نویسنده: حسین علی ساسانی انتشارات: انجمن قلم ایرانیان امروز سال انتشار: ۱۴۰۱ تعداد صفحات: ۱۳۲ صفحه کتاب دفاع بدون...

معرفی کتاب تب خشکسالی به قلم علی الله سلیمی

۱۵ دی ۱۴۰۱
  «تب خشک‌سالی» به کتابفروشی‌ها رسید علی الله سلیمی در کتاب جدید خود داستانی با موضوع تغییرات اقلیمی و رابطه انسان و طبیعت را...

فراخوان بیست و یکمین دورۀ جشنواره قلم زرین

۱۴ دی ۱۴۰۱
  به نام خداوندگار کتاب و قلم     فراخوان بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین   انجمن قلم ایران، با استعانت از...

دبیر جشنواره “قلم زرین” معرفی شد

۱۰ دی ۱۴۰۱
      با تصویب هیات مدیره انجمن قلم ایران ، «حمید هنرجو» دبیر بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین شد. سید احمد...