دسته بندی مطالب

محسن پرویز:رخدادهای بزرگ نظیر انقلاب مخاطب خاص ندارد/ ادبیات انقلاب تحت‌الشعاع ادبیات دفاع مقدس است.

۱۸ بهمن ۱۳۹۵ اطلاعیه ها

mohsenparvizمحسن پرویز گفت: رخدادهای اجتماعی تاثیرگذار و بزرگ نظیر انقلاب یا وقایعی نظیر جنگ‌های بزرگ خواه‌ناخواه در حوزه‌های مختلف فرهنگی اجتماعی تاثیرگذارند و طبیعتا همه آحاد جامعه مخاطب این رخدادها هستند.
به گزارش خبرگزاری فارس، محسن پرویز به بهانه فرارسیدن سی و هشتمین سالگرد انقلاب اسلامی نیز به پرسش هایی چون: داستان های انقلابی برای کدام دسته از مخاطبان نوشته می شوند؟، آیا با تغییر نسل‌ها، شکل و شمایل داستان‌های انقلابی هم تغییر خواهد کرد؟ و اینکه داستان انقلاب ایران چه تاثیراتی از گونه‌های مشابه در جهان می گیرد؟، پاسخ داد و توضیحاتی در این زمینه بیان کرد.
وی درباره اینکه اصولا داستان انقلاب برای چه دسته از مخاطبان به نگارش در می آید؟ توضیح داد: داستان‌های انقلابی و کلا داستان‌هایی که از رخدادهای بزرگ اجتماعی محسوب می شوند، طبیعتا مخاطبانشان همه آحاد جامعه هستند و این طور نیست که مخاطب خاصی داشته باشند. در واقع همه اقشار جامعه می توانند از این گونه داستان ها استفاده کنند و معمولا هم کسانی که به داستان‌های انقلابی رجوع می کنند نیز بهره‌مند می شوند.
پرویز همچنین در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر اینکه آیا با تغییر نسل‌ها، شکل و شمایل داستان‌های انقلابی هم تغییر خواهد کرد؟ خاطرنشان کرد: قاعدتا در داستان و رمان من جمله داستان‌های انقلابی، نویسنده یا تجربیات شخصی خودش را منعکس می کند و شکل هنری به تجربیاتش می دهد و یا دانش و دانسته هایی که کمی عمیق‌تر از برداشت سطحی عموم جامعه است، را بیان می کند. به نظر می آید کسانی که می توانند تجربه خوبی راجع به موضوعات و مسائل انقلابی داشته باشند، طبیعتا منعکس کنندگان بهتری هم هستند.
وی در ادامه همین بحث بیان کرد: قاعدتا نسل جدید ممکن است دانش کافی راجع به مسائل انقلابی و سال‌های گذشته داشته باشند اما این دانش، دانشِ عینی نیست و بیشتر از راه مطالعه و پرسش‌گری به دست آمده و اکتسابی است. به عنوان مثال، اگر کسی درباره «فتنه ۸۸» بنویسد و آن را تحلیل کنند، به گمان ما داستان انقلاب را روایت می کند.
این نویسنده در بخشی دیگر از این گفت و گو درباره این موضوع که داستان انقلاب ایران چه تاثیراتی از گونه‌های مشابه در جهان می گیرد؟ هم توضیحاتی بیان کرد و گفت: همان طور که توضیح دادم رخدادهای اجتماعی تاثیرگذار و بزرگ نظیر یک انقلاب یا وقایعی مثل جنگ‌های بزرگ خواه ناخواه در حوزه‌های مختلف فرهنگی اجتماعی تاثیرگذارند، از جمله بر ادبیات نیز تاثیر ویژه‌ای می گذارند و ما شاهد تولید آثاری با موضوعات مرتبط با این رخدادها هستیم. در جمهوری اسلامی هم انقلاب، واقعه‌ بزرگی بود که قاعدتا خودش می توانست موضوع داستان‌ها و رمان‌های زیادی شود اما به دلیل فاصله زمانی اندکی که بین پیروزی انقلاب تا حمله دشمن به ایران و همچنین دفاع مقدس واقع شد و از طرفی با توجه به اینکه دفاع مقدس یک واقعه‌ بسیار عظیم و تاثیرگذار بود، بنابراین پرداختن به دفاع مقدس در ادبیات باعث شد حضور انقلاب بر آثار ادبی نیز کم‌رنگ تر باشد.
پرویز در پایان و در تکمیل این موضوع تاکید کرد: در واقع شرح فداکاری‌های رزمندگان ما در دفاع مقدس به قدری قوی و تاثیرگذار بود که سایر مسائل را تحت الشعاع قرار داد و ما در بازگشتی که به مسائل انقلاب داشتیم، با پرداختن به موضوع داستانی انقلاب نیز شاهد آثار نسبتا خوبی هم در این حوزه بودیم و هستیم.
محسن پرویز متولد سال ۱۳۴۲ از نویسندگان داستان‌های انقلابی و آثار ادبی است. «معلم خودمانی»، «بوی گل، بوی او»، «دیگر از پرستوها خبری نیست» و … از جمله نوشته‌ها و آثار وی در زمینه‌های مختلف داستانی است. وی همچنین بین سال‌های ۸۵ تا ۸۹ معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود.

پیام تسلیت دکتر محمد سرشار به مناسبت درگذشت استاد عباس براتی پور

۷ اردیبهشت ۱۴۰۲
  دیروز مراسم تشییع مرحوم استاد عباس براتی‌پور با حضور علاقمندان ایشان در حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار شد. استاد براتی‌پور ۸۰ ساله بود...

آیین همدلی منیژه آرمین

۶ اردیبهشت ۱۴۰۲
  آیین همدلی مراسم آیین همدلی روز یکشنبه ۱۴ اسفند ماه با حضور برخی از اعضای هیئت مدیره انجمن قلم در فضای هنرمندانه آثار...

اعضای جدید

۴ اردیبهشت ۱۴۰۲
  اخبار انجمن قلم طی بررسی رزومه و مصاحبه نهایی که توسط هیئت موسس صورت گرفت، عضویت افراد زیر در انجمن قلم پذیرفته شد....

آیین همدلی “استاد عباس براتی پور”

۴ اردیبهشت ۱۴۰۲
  آیین همدلی مراسم تجلیل از استاد عباسعلی براتی‌پور روز یکشنبه ۱۶بهمن ماه با حضور اعضای هیئت موسس، هیئت مدیره انجمن قلم و نماینده...

معرفی کتاب “دفاع بدون شلیک”

۱۹ دی ۱۴۰۱
  معرفی: دفاع بدون شلیک نویسنده: حسین علی ساسانی انتشارات: انجمن قلم ایرانیان امروز سال انتشار: ۱۴۰۱ تعداد صفحات: ۱۳۲ صفحه کتاب دفاع بدون...

معرفی کتاب تب خشکسالی به قلم علی الله سلیمی

۱۵ دی ۱۴۰۱
  «تب خشک‌سالی» به کتابفروشی‌ها رسید علی الله سلیمی در کتاب جدید خود داستانی با موضوع تغییرات اقلیمی و رابطه انسان و طبیعت را...

فراخوان بیست و یکمین دورۀ جشنواره قلم زرین

۱۴ دی ۱۴۰۱
  به نام خداوندگار کتاب و قلم     فراخوان بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین   انجمن قلم ایران، با استعانت از...

دبیر جشنواره “قلم زرین” معرفی شد

۱۰ دی ۱۴۰۱
      با تصویب هیات مدیره انجمن قلم ایران ، «حمید هنرجو» دبیر بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین شد. سید احمد...