دسته بندی مطالب

مراسم رونمایی کتاب شهنواز جدیدترین اثر رضا رسولی

۱۳ مهر ۱۳۹۸ اخبار
به گزارش تابناک جوان در مراسم محفل مفتل فرهنگسرای ملل رمان شهنواز رونمایی شد.
در این برنامه محمد جواد حیدری پور مدیر فرهنگی هنری منطقه یک و رییس فرهنگسرای ملل، حمایت  از هنرمندان و نویسندگان این کتاب را  جز آثار فاخردر حوزه کتاب های عاشورایی برشمرد و گفت : بسیار خوشحالیم که امروز شاهد رونمایی از کاری فاخر در حوزه فرهنگ و هنر و ترویج فرهنگ صحیح عاشورایی درکشورهستیم .
گروهی انقلابی‌گری بی دردسر را انتخاب کرده اند / رسالت نویسنده حزب اللهی ایجاد گفتگو بین جامعه و حاکمیت است
بازسازی مردمی عتبات در این دوران تاریخ ساز شده است
سردار غلامرضا کرمی مسوول پژوهش و نشر آثار ستاد بازسازی عتبات عالیات در این جلسه گفت : با عنایت به اینکه  مقبره شش امام معصوم  در  کشور عراق است  و اهمیت شیعیان به این موضوع ، سالها ست که بازسازی این اماکن توسط مردم و دولت انجام شده است و امروزه نیز شاهد حمایت های بیشتراز جانب مردم هستیم .
 وی عنوان کرد ؛ بازسازی عتبات عالیات از سوی شیعیان ایران از دوران سلطنت آل بویه ، صفویه و قاجاریه و حتی رژیم سابق صورت می گرفته اما باید گفت کارهای عظیمی که  در این دوران مردم ایران برای بازسازی عتبات عالیات انجام داده اند بی نظیر است.
 سردار غلامرضا کرمی افزود: جمهوری اسلامی ایران از بعد از جنگ تحمیلی و بازشدن راه عتبات عالیات  فعالیت خود را آغاز کرده است .ابتدا با حرکت مردمی و سپس توسط سپاهیان  و نزدیک ۱۵ سال است که نقش ارزشمندی در بازسازی عتبات  عالیات دارد .
مسوول پژوهش و نشر آثار ستاد بازسازی عتبات عالیات گفت:  هم اکنون نیز بیش از ۲۰۰پروژه عتبات عالیات به پایان رسیده است و در حال انجام و نیمه تمام است .
 کرمی در ادامه افزود؛  شهنواز به سفارش این سازمان و به صورت هنرمندانه ای توسط راوی و به شکل رمان روایتی بیان می کند که بیانگر وحدت شیعه و سنی ،کمکهای مردمی ،  جریانات داعش  و…است که در این اثر بسیار زیبا روایت شده است .
انقلابی گری بی دردسر معنایی ندارد/ شهنواز ؛ گفتگوی جامعه و حاکمیت است
محمد صادق دهنادی کارشناس فرهنگی در این جلسه به سخنرانی پرداخت. وی اظهار داشت ؛ من به واسطه دوستی نزدیک با رضا رسولی نویسنده کتاب از نزدیک شاهد تمام سختیها و دشواریهای این کار بودم ، هر مرحله کتاب برای نویسنده آزمایشی دشوار بود و باید گفت بر خلاف بسیاری از آثار تخیلی باید این کتاب را ما حصل  ماهها و ساعتها فیلم  و عکس دیدن و بازدید از اماکن  و مشورت و گفتگو با افراد مختلف توسط ایشان دانست.
رئیس فرهنگسرای خاتم(ص) افزود: رمان شهنواز به واقع درباره گزارش عملکرد ارائه دادن نبود، بلکه سعی کرده به دنبال حقیقتی از میان یک عملیات عمرانی بگردد که ملت های زیادی را مجذوب مغناطیس خود نموده است و در نهایت می‌تواند بگوید بهشت موعود آزادگان جهان در مکتب امام حسین(ع) چگونه شکل می گیرد، بهشتی که از برداشتن مرزهای قومیتی و ملیتی بین  انسانها  می گوید.
دهنادی با اشاره به سوژه ی نویی که رمان شهنواز به آن پرداخته گفت: رضا رسولی در رمان شهنواز قبل از حمله داعش به مجلس شورای اسلامی یارگیری تکفیری را پیش بینی کرد.درباره ی تفاوت برداشت تشیع انگلیسی و تشیع ناب علوی از اسلام سخن گفته و سعی کرده به صورت چالشی به گفتگوی بین جامعه و حکومت بپردازد.
این مدیر فرهنگی با بیان اینکه با احترام به همه نویسندگان متعهد باید بگویم عده ای در فضای ادبیات متعهد عافیت طلبی و انقلابی گری بدون دردسر و چالش را انتخاب کرده اند، افزود: رسولی هم می‌تواند مانند گذشته اش صرفا در گزارش تاریخ یا مسائلی که درباره آن همه توافق دارند بنویسد اما از نظر او انقلابی گری بدون دردسر و عافیت طلبانه با ذات تعهد به انقلاب در تعارض است.بنابر این روی لبه تیغ راه می رود ، شبهه های جامعه را به نحو هنرمندانه مطرح می کند و جواب آن را با زبان هنر می دهد. به نظر می رسد راه درست هم همان است و باید نویسنده اهل درد و متعهد پیشتاز برقراری گفتگوی بین جامعه و حاکمیت باشد و پرچم نصحیت متقابل شهروند و دولت اسلامی را به دست بگیرد
شهنواز در پی ترسیم مدل توسعه درپارادایم دین بود
نویسنده کتاب شهنواز در این محفل گفت:این کتاب محصول دوراندیشی ستاد بازسازی عتبات و ترکیبی از عمران و ادبیات است.از آنجایی  که بخشی از فعالیتهای ستاد عتبات عالیات بازسازی و فعالیتهای عمرانی هست و این عملیات و بازسازی، ریشه در فرهنگ و تاریخ کشور قرار دارد برای ماندگاری این اتفاق این داستان نوشته شده است. هر جا سخن از توسعه زده می شود ، ذهن ها به سمت بی توجهی به ارزش ها و مسائل فرهنگی و سنتی می رود اما بازسازی عتبات مدل ممتاز توسعه دین محور است.
رسولی افزود:نقش نویسندگان و  هنرمندان را در تاثیرو اشعه فرهنگ صحیح عاشورایی  بسیار موثر دانست و تاکید کرد که هنرمندان و نویسندگان کشور برای احقاق این مهم می بایست توسط دولت مورد حمایت قرارگیرند.
وی اشاره کرد ؛ به عنوان یک نویسنده امیدوار است زودتر شاهد اثرات هنری اثر گذارتری در این حوزه باشد  تا بتوانند به ارائه فرهنگ صحیح عزارادی بپردازند.
در پایان این مراسم که بخش هایی از کتاب توسط یکی از هنرمندان تئاتر اجرا شد و یکی از مدیحه سرایان در رثای سید الشهدا به مداحی پرداخت، از  کتاب شهنواز از جدیدترین اثر رضا رسولی رونمایی به عمل آمد و برروی کتاب نمادین امضا مهمانان نقش بست .

رسولی: امروز داستان انقلابی یک مسئله در ادبیات ایران است/ برخی آثار ادبیات انقلاب بدلیل خوب معرفی نشدن خوانده نشده‌اند

۲۳ بهمن ۱۳۹۸
    به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات و کتاب گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا، پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷، جریانی به...

«نمونه خوب رمان انقلاب اسلامی» | یادداشتی بر رمان «لحظه ها جا می مانند» نوشتۀ «یوسف قوجق»

۲۳ بهمن ۱۳۹۸
در ادامه یادداشتی که شهرستان ادب به نقل از فارس منتشر کرده است را می خوانیم:     دکتر محمد حنیف از پژوهشگران و...

نگاهی اجمالی به «امام‌سروده‌ها»ی شاعران معاصر؛ از نزار قبانی تا علیرضا قزوه

۲۳ بهمن ۱۳۹۸
با پیروزی انقلاب، استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی و تاثیرپذیری شاعران معاصر از شخصیت انقلابی و سلوک معنوی واجتماعی حضرت امام (ره)، لهجه ادبیات...

فراخوان هجدهمین جشنواره قلم زرین

۲۱ بهمن ۱۳۹۸
  با هدف احرازِ نقشِ فعال مولفین و پدید‌آورندگان کتاب در تحولاتِ اجتماعی کشور و تجلیل از تلاش آنها در راهِ اشاعه هر چه...

متن تقرسظ رهبر انقلاب بر کتاب “آن مرد با باران می آید”

۲۱ بهمن ۱۳۹۸
متن تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب «آن مرد با باران می‌آید» بدین شرح است: ‌ بسمه‌تعالی بسیار خوب و هنرمندانه و پرجاذبه نوشته شده...

سامانی: انقلاب اسلامی به ما جسارت اندیشیدن و نوشتن داد/ خاطره‌ای از مرحوم فردی

۲۱ بهمن ۱۳۹۸
نویسنده رمان آن مرد با باران می‌آید، گفت: انقلاب به ما نه به عنوان جنس دوم بازیچه و ضعیفه که به عنوان اشرف مخلوقات...

ضرورت پرداختن به آموزش مهارت‌های زندگی برای بچه‌ها و جایگاه این موضوع در کتاب‌های کودک و نوجوان

۱۹ بهمن ۱۳۹۸
مجید عمیق با بیان این‌که در زمینه مهارت‌های زندگی صفر هستیم، می‌گوید: هنوز درباره بلوغ کتاب درسی نداریم و خیلی از اتفاقاتی که بر...

نشست خبری هجدهمین سوختگان وصل با عنوان جاء نصرالله

۱۹ بهمن ۱۳۹۸
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، نشست خبری هجدهمین سوختگان وصل با عنوان جاء نصرالله که با تجلیل مجاهد سیدحسن نصرالله برگزار...