دسته بندی مطالب

پنجمین نشست قند پارسی برگزار شد حداد عادل: هستی خود را فدای پیروی از تفکر غربی نمی‌کنیم

۹ مرداد ۱۳۹۷ اخبار

حداد عادل در نشست قند پارسی گفت: ملت ایران با داشتن فرهنگ و تمدن غنی که امروز مخاطبان و مردم فراوانی را جذب خودش کرده هرگز دنبال فکر و اندیشه غربی نخواهند رفت و همواره بر تفکرات و آرمان های این نظام و کشور پایبند و استوار خواهند بود.

خبرگزاری فارس: حداد عادل: هستی خود را فدای پیروی از تفکر غربی نمی‌کنیم

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، پنجمین نشست قند پارسی در سالن همایش الزهرای سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

شب گذشته با حضور غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب پارسی، ابوذر ابراهیمی ترکمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با حضور جمعی از فارسی آموزان برگزار شد.

در این مراسم ۶ نفر از فا

رسی آموزان و اساتید سخنرانی و شعرخوانی داشتند. و جمعی از فارسی آموزان از جمله:نیلوفر ناربایوا از ازبکستان، محمداحسن الهادی از بنگلادش، آراکسا زهرابیان از ارمنستان، حسن مصری از سوریه، ویسی تورن از ترکیه و نامدار عباس از هند به ایراد سخن پرداختند.

در این مراسم دو کلیپ از شعر خوانی فاضل نظری و شاعر هندی در محضر رهبر انقلاب همزمان با نیمه ماه مبارک رمضان برای حضار پخش شد.

* ترکمان: شعرا درصدد بودند مفاهیم را برای همه بشر با زبان و ادبیات کوتاه شعر به دیگران منتقل کنند

بر اساس این گزارش، ابوذر ابراهیمی ترکمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در این مراسم با بیان اینکه بزرگان، اندیشمندان، شاعران و ادیبان، هر زمان به چیزی می اندیشیدند تلاششان این بود که با مفهومی شیرین و قالبی لذت‌بخش، مفاهیم و حرفها را به مخاطبان منتقل کنند بیان کرد: به همین دلیل به سعدی و حافظ را شیرین‌سخن خطاب می کردند و از سویی تمامی شعرا درصدد بودند مفاهیم را برای همه بشر با زبان و ادبیات کوتاه شعر به دیگران منتقل کنند.
به گفته ابراهیمی، علت سخن شاعران به زبان شعر، تنها گستره نفوذ بیشتر زبان فارسی برای مخاطبان بود.
رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ادامه سخنان خود به ویژگی‌ها و شاخص زبان فارسی اشاره کرد و گفت: زبان فارسی در واقع زبان حکمت، اندیشه، صلح، دوستی، محبت، صمیمیت، عشق و علاقه است.
ابراهیمی ترکمان در عین حال، کاربردهای گوناگون زبان فارسی در دوران مختلف بشر و همچنین جوامع دیگر را برشمرد و گفت: در زبان فارسی، شاعران و ادیبان قدرت فراوانی برای انتقال و ابراز آنچه در درون آنها می گذرد از خود بروز می دهند.
به گفته وی با زبان فارسی همگان می توانند عشق بورزند، بخندند و در عین حال بگریند چرا که این زبان، عامل پیوند دل و روح و روان افراد با یکدیگر است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه خطاب به مهمانان فارسی زبان خارجی حاضر در این‌ مراسم گفت: حضور تک تک شما بیانگر ضریب بالای نفوذ زبان فارسی است که باعث شده شما را فرسنگها دورتر به این کشور کشیده و علاقه آموختن این زبان را در شما به وجود آورد.
ابراهیمی ترکمان همچنین اهمیت و نحوه فعالیت و همکاری بنیاد سعدی با این سازمان را یادآور شد و گفت : بنیاد سعدی در واقع مجموعه تخصصی است که در گسترش و ترویج زبان فارسی در دنیا تلاش فراوانی کرده است.
رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در عین حال تاکید کرد: هر کوششی برای آموختن زبان فارسی به مثابه آموختن اخلاق، دوستی، صلح، همدلی، همگرایی، وفای عهد، همصدایی، همراهی و همکاری افراد و ملل مختلف است.

* حداد عادل:هستی خود را فدای پیروی از تفکر غربی نمی‌کنیم

غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب پارسی  با تاکید بر اینکه زبان فارسی نه تنها در ایران بلکه روزگاری زبان دیوانی منطقه وسیعی از آسیا محسوب می شده و دارای اهمیت و جایگاه بالایی در میان زبان های مختلف ملل بوده است، تصریح کرد: علت توجه و عنایت فراوان ملل مختلف به زبان فارسی به دلیل جایگاه، محبت بیان، علم و حکمت آن است که همواره مورد اهتمام و توجه بشر از گذشته های دور تا به امروز بوده و هست.
حداد عادل تصریح کرد: آموختن زبان فارسی در واقع کلیدی را به دست زبان آموزانش می دهد تا بتوانند از این طریق به گنجینه های بزرگ و هرآنچه در مطالب و سروده های برزگان و مشاهیر و شعرای این مرز و بوم از جمله فردوسی، حافظ، سعدی و….. بیان شده، به راحتی دسترسی داشته باشند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین با اشاره به قدمت و تاریخ گذشته زبان فارسی، گفت: فردوسی ۱۰۰۰سال پیش بیش از چند هزار بیت سروده است که این مهم بیانگر پختی و تکامل این زبان را نشان می دهد.
به گفته حداد عادل وقتی زبان فارسی می آموزید در واقع با اندیشه ها، ایده ها، تفکرات، آداب و رسوم، فرهنگ و تمدن این سرزمین و از طرفی صلح و دوستی و صمیمیت ملت ایران آشنا می شوید که امروز در جهان زبانزد خاص و عام شده است.
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی تصریح کرد: ملت ایران همواره بارها ثابت کرده اند که مردمی ستیزه جو نیستند بلکه می خواهند خودشان باشند لذا هرگز همه گذشته و هستی امروز خود را براحتی در اختیار بیگانگان و دشمنان قرار نمی دهند چرا که این ملت امروز در جای جای دنیا حرفی برای گفتن دارد.
وی تاکید کرد: ملت ایران با داشتن فرهنگ و تمدن غنی که امروز مخاطبان و مردم فراوانی را جذب خودش کرده هرگز دنبال فکر و اندیشه غربی نخواهند رفت و همواره بر تفکرات و آرمان های این نظام و کشور پایبند و استوار خواهند بود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: اگر امروز ملت شریف و بزرگ ایران این همه سختی و مشکلات را تحمل می کند تنها بخاطر حفظ و نگهداری از فرهنگ، تمدن و ادبیات این مرزو بوم است.
حداد عادل اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران امروز به مرحله ای رسیده است که بیش از یکصد هزار عنوان کتاب در سال در آن به چاپ می رسد که حدود۶۰درصد از این کتاب ها چاپ اولی هستند.
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در ادامه به تشریح عملکرد و فعالیت های انجام گرفته این فرهنگستان و بنیاد سعدی پرداخت و اظهار داشت: برگزاری حدود ۵۵ دوره برای تربیت معلم زبان فارسی از میان فراگیران این زبان، پشتیبانی از ۲۰۰ استاد زبان فارسی و پشتیبانی و برپایی حدود ۳۰۰ کلاس درس بخشی از این فعالیت ها است.
حداد عادل تاکید کرد: مصمم هستیم تا چراغ فروزان زبان فارسی را خارج از مرزهای ایران اسلامی همواره روشن و پرفروغ تر کنیم و روز به روز به میزان درخشش و روشنایی آن بیافزائیم.
در ادامه این مراسم شماری از فارسی زبانان از ۱۳ کشو ر دنیا به ایراد سخن پرداخته و سروده های خود را برای حاضران قرائت کردند.
پنجمین نشست قند پارسی و هشتاد و پنجمین دوره دانش‌افزایی زبان و ادبیات فارسی با حضور بیش از ۴۰ فراگیر از ۱۳ کشور جهان با حضور غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی و جمعی از مهمانان و شاعران داخلی و خارجی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

واکنش یک شاعر به نامگذاری خیابان‌های تهران

۳۱ فروردین ۱۳۹۸
سیداحمد میرزاده، شاعر خراسانی در واکنش به نامگذاری خیابان‌های تهران پرسیده است: چرا حتی نام یک نفر از هنرمندان انقلاب در این لیست نیست؟...

قزوه:مبنای شورای شهر برای نامگذاری معابر و میادین روشن نیست

۳۱ فروردین ۱۳۹۸
علیرضا قزوه معتقد است شورای شهرباید در نام‌گذاری میادین شهر دقت کند به عنوان مثال کسی که صدای خوبی دارد دلیل بر هنرمند بودن...

رونمایی از پوستر جایزه جهانی فلسطین در سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران

۳۱ فروردین ۱۳۹۸
خبرگزاری میزان- قائم مقام سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از نامگذاری یک روز از نمایشگاه کتاب تهران به نام روز مقاومت خبر داد...

نامگذاری خیابان‌ها به نام افراد غرب‌زده بیانگر استیلای فرهنگ لیبرالی است

۳۱ فروردین ۱۳۹۸
سرشار معتقد است: نامگذاری خیابان‌ها و دیگر معابر و مراکز فرهنگی و غیرفرهنگیِ عمومی شهرها، به نام‌های افراد غرب‌زده،و بعضا دارای پیشینه عنادورزی‌های آشکار...

رئیس انجمن قلم : پرورش استعدادهای جوان بزرگ‌ترین دستاورد انقلاب اسلامی است

۳۱ فروردین ۱۳۹۸
رئیس انجمن قلم معتقد است: بزرگ‌ترین دستاورد انقلاب اسلامی پرورش جوانانی است که امروزه در حوزه‌های مختلف فرهنگی فعالیت می‌کنند و بسیار موفق هستند....

تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب «در کمین گل سرخ» منتشر می‌شود

۲۷ فروردین ۱۳۹۸
هشتمین پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت با موضوع گرامیداشت یاد و خاطره‌ امیر سپهبد شهید علی صیادشیرازی و انتشار تقریظ حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای بر...

قزوه: پویش «بهار مهربانی» حرکتی انقلابی و جهادی است

۲۶ فروردین ۱۳۹۸
علیرضا قزوه گفت: اقدامات نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برای تأمین نیازهای روحی و روانی کودکان سیل‌زده، به عنوان یک حرکت انقلابی و جهادی، بسیار...

ای غرور پوک، آمریکا رضا اسماعیلی تازه‌ترین سروده خود را در حمایت از سپاه پاسداران منتشر کرد.

۲۵ فروردین ۱۳۹۸
به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، رضا اسماعیلی، شاعر، تازه‌‌ترین سروده‌ خود را در محکومیت تروریستی خواندن سپاه از سوی ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، اختصاص...