دسته بندی مطالب

چرا ادبیات انقلاب از مرزهای ایران فراتر نرفت؟

۴ آبان ۱۳۹۸ اخبار

در سومین نشست از سلسله نشست‌های راهکارهای اجرایی بیانیه گام دوم در حوزه فرهنگ و هنر به موضوعات مختلفی از جمله چرایی جهانی نشدن ادبیات انقلاب پرداخته شد.

 

چرا ادبیات انقلاب از مرزهای ایران فراتر نرفت؟

 

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، انقلاب اسلامی در حالی چهلمین سالگرد پیروزی خود را پشت‌سر گذاشت و قدم به دهه‌ پنجم حیات خود نهاد که اگرچه دشمنان گمان‌های باطلی در سر داشتند اما دوستانش در سراسر جهان، امیدوارانه آن را در گذر از چالش‌ها و به‌دست آوردن پیشرفت‌های خیره‌کننده، همواره سربلند دیده‌اند. در چنین نقطه عطفی، رهبر انقلاب با صدور «بیانیه‌ گام دوم انقلاب» و برای ادامه‌ این راه روشن، به تبیین دستاوردهای شگرف چهار دهه گذشته پرداخته و توصیه‌هایی اساسی به‌منظور «جهاد بزرگ برای ساختن ایران اسلامی بزرگ» ارائه فرموده‌اند.

با توجه به اهمیت این بیانیه و لزوم تبدیل این بیانیه از گفتار به یک گفتمان و الگوی اجرایی، سومین نشست از سلسه نشست‌های «راهکارهای اجرایی بیانیه گام دوم در حوزه فرهنگ و هنر» با حضور محسن پرویز نویسنده و رئیس انجمن قلم ایران و رضا رسولی نویسنده در خبرگزاری تسنیم‌ برگزار شد. رضا اسماعیلی که مدیریت این جلسه را مانند جلسات گذشته برعهده داشت، در ابتدای جلسه به مفادی از بیانیه گام دوم اشاره و با طرح موضوع تحریف تاریخ انقلاب، بر این امر تأکید کرد که کم‌کاری از سوی جبهه فرهنگی انقلاب و اهالی قلم در این زمینه بی‌تأثیر نبوده است.

بیانیه گام دوم؛ چراغ راهنمای مسیر پیش روی انقلاب

محسن پرویز نیز در این جلسه ضمن اشاره به بخشی از موارد مورد تأکید در بیانیه گام دوم انقلاب، این بیانیه را چراغ راهنمای مسیر در ۴۰ سال دوم خواند و گفت: متأسفانه داریم بیانیه گام دوم انقلاب را کم‌کم مهجور می‌گذاریم و همان بلایی را سرش می‌آوریم که سر شعارهای سال می‌آوریم. در واقع همان چیزی که خیلی وقت‌ها دامن‌گیر اسناد اجرایی می‌شود، در اینجا نیز کم‌کم دارد اتفاق می‌افتد؛ این در حالی است که بیانیه گام دوم انقلاب چراغ راهنمای مسیر بعد از ۴۰ سال نخست است؛ از این جهت لازم است که همه به آن توجه کنند.

ادبیات انقلاب اسلامی , انجمن قلم ایران ,

رئیس انجمن قلم ایران در ادامه به دلایل تحریف تاریخ انقلاب اشاره و اضافه کرد: در پاراگراف چهارم این بیانیه دفاع ابدی از نظریه نظام انقلابی ذکر شده است و پاراگراف هفتم نیز به شناخت درست گذشته تأکید دارد. اگر بر همین دو مقوله تأمل داشته باشیم،‌ متوجه می‌شویم که دشمن انرژی زیادی را معطوف به این کرده که نظام را از حالت انقلابی بودن خارج کند. رهبر انقلاب در مناسبتی فرمودند که من یک انقلابی‌ام، سیاست‌مدار نیستم. این انقلابی بودن باید در همه ما وجود داشته باشد و هرگز از آن فاصله نگیریم.

ادبیات تراز انقلاب اسلامی چه ویژگی‌هایی دارد؟

بخش دوم این نشست به ویژگی‌های ادبیات تراز انقلاب اختصاص داشت. رضا رسولی که تاکنون آثاری چون «سه راه سرگردون» و «روایت ناتمام» را در کارنامه خود دارد، در این بخش گفت: اولین ویژگی ادبیات تراز انقلاب اسلامی این است که باید شعارهای انقلاب را بازنمایی کند.

ادبیات انقلاب اسلامی , انجمن قلم ایران ,

او در ادامه به بخشی از سخنان رهبر معظم انقلاب درباره ماندگاری شعارهای انقلاب اشاره کرد و با بیان دیگر ویژگی‌های ادبیات تراز انقلاب اسلامی یادآور شد: استکبارستیزی از دیگر ویژگی‌های ادبیات تراز انقلاب اسلامی است که این موضوع را می‌توان در وجوه مختلف از جمله مقابله با استکبار جهانی و نظام سلطه، مبارزه با استکبار ادبی و مقابله با استکبار اداری و سازمانی بررسی کرد.

دلایل جهانی نشدن ادبیات انقلاب اسلامی، نقش مسئولان و فضای رسانه‌ای جهان در این زمینه، نقش جامعه دانشگاهی در تقویت ادبیات انقلاب، چرایی قرار گرفتن ادبیات انقلاب زیر سایه سنگین سیاست در برخی از مجامع دانشگاهی و … از جمله موضوعاتی بود که در این نشست به آن پرداخته شد.

مشروح این نشست در روزهای آینده منتشر می‌شود.

انتشار چاپ نخست کتاب “آقاجان درخت” نوشته ی حسین زند

۲۸ فروردین ۱۴۰۰
چاپ نخست رمان “آقاجان درخت” نوشته ی حسین زند از سوی انتشارات انجمن قلم ایرانیان امروز وارد بازار نشر شد. مجموعه داستانِ “آقاجان درخت”، حاصل...

انتشار چاپ نخست کتاب “شیر یا خطر” نوشته ی پروانه قهساره زاده مهابادی

۲۸ فروردین ۱۴۰۰
چاپ نخست رمان «شیر یا خطر» نوشتۀ پروانه قهساره زاده مهابادی از سوی انتشارات انجمن قلم ایرانیان امروز وارد بازار نشر شد. کتاب شیر...

انتشار چاپ نخست کتاب “برسد به دست او” نوشته ی زهرا طبرزدی

۲۸ فروردین ۱۴۰۰
چاپ نخست رمان “برسد به دست او” نوشته ی زهرا طبرزدی از سوی انتشارات انجمن قلم ایرانیان امروز وارد بازار نشر شد. برسد به دست...

تسلیت

۲۸ فروردین ۱۴۰۰
«همه از خداییم و به سوی او بازمی گردیم» درگذشت مادر گرامی همسر جناب آقای پدرام پاک آئین عضو محترم انجمن قلم ایران را...

سبوی رمضان

۲۵ فروردین ۱۴۰۰
سبوی رمضان یک جرعه غزل، سهم من از هر دو جهان بس از هر دو جهان، عشق مرا نام و نشان بس یک قطعه...

حلول ماه مبارک رمضان مبارک

۲۵ فروردین ۱۴۰۰
حلول ماه مبارک رمضان، بهار قرآن، ماه عبادت‌های عاشقانه نیایش‌های عارفانه و بندگی خالصانه را به شما تبریک عرض می‌کنیم… انجمن قلم ایران  

معرفی کتاب فیلمنامه غیر متعارف از تحلیل تا نگارش

۲۵ فروردین ۱۴۰۰
فیلمنامه غیر متعارف مؤلف: علی درخشی ناشر: جامعه اسلامی هنرمندان سال چاپ: ۱۳۹۹ نوبت چاپ: ۱ تیراژ: ۱۰۰۰ نسخه

معرفی کتاب «فقط بیا»؛ بیانگر اهمیت و ارزش وجود پدران و مادران در دوران ۸ سال دفاع مقدس

۲۵ فروردین ۱۴۰۰
کتاب فقط بیا نویسنده: فاطمه دانشور جلیل  ناشر: شهید کاظمی سال انتشار۱۴۰۰ نوبت چاپ: اول مجموعه داستان دفاع مقدس سرفه‌های پدر، دوباره شدت گرفت....