دسته بندی مطالب

گپ‌وگفت فارس با راضیه تجارخانم‌های نویسنده با من در تماس باشند.

۲۹ تیر ۱۳۹۵ اطلاعیه ها

راضیه تجارراضیه تجار گفت: خانم‌های نویسنده اگر مجموعه داستان یا رمان خوبی در زمینه فرهنگ ایرانی اسلامی داشته باشند، زمینه حمایت از کتاب‌هایشان را فراهم می‌کنم.
خبرگزاری فارس- گروه کتاب و ادبیات: راضیه تجار از نویسندگان صاحب سبک و شناخته شده کشورمان است که اهالی ادبیات او را هم به خاطر نوشته‌هایش و هم به خاطر حضور فعالش در جشنواره‌های ادبی به خوبی می‌شناسند.
وقتی از حال خانم نویسنده پرسیدیم، شنیدیم که خیلی خوب است و این روزها به زیارت امام رضا (ع) رفته است. تجار با ما از فعالیت‌های اخیرش گفت که حاصل این گپ و گفت را می‌توانید در ادامه بخوانید:
* خانم تجار! این روزها چه می‌کنید؟
طبق معمول کارهای داوری جشنواره‌ها را دارم و این روزها سرگرم داوری آثار یکی از جشنواره‌های بزرگ هستم که از اعلام نام جشنواره معذورم. کار داوری جشنواره قلم زرین هم که به تازگی به پایان رسید که آنها هم یکی از کارهای این روزهایم بود. تدریس در کلاس‌های داستان نویسی‌ام را هم پی می‌گیرم که هر سه شنبه برگزار می‌شود.
* کلاس‌هایتان کجاست؟
در سعادت آباد و در یک دفتر خصوصی سینمایی که متعلق به همسرم است.
* از کتاب‌هایتان چه خبر؟ این روزها چه می‌نویسید؟
مهم‌ترین کاری که در دست دارم، زندگی داستانی شهید مصطفی صدرزاده از شهیدان مدافع حرم است. آخرین کتابی هم که به تازگی از من منتشر شد، زندگینامه داستانی شهید حمیدرضا سهیلیان است که در ایام نمایشگاه کتاب توسط انتشارات روایت فتح منتشر شد.
ضمن اینکه این روزها خیلی دنبال حمایت از خانم‌های نویسنده هستم که اگر مجموعه داستان یا رمان خوبی در زمینه فرهنگ ایرانی اسلامی داشته باشند و کتاب ساختار خوبی داشته باشد، زمینه حمایت از کتاب‌هایشان را فراهم می‌کنم تا کتاب‌هایشان چاپ شود و کافی است خانم‌های نویسنده با من در تماس باشند.
*انجمن قلم قرار است کتاب‌های خانم‌های نویسنده را چاپ کند؟
نه. یکی از نشرهای دیگر از من خواستند چون ارتباط خوبی با خانم‌ها دارم، کتاب‌های داستانی خوب را برای انتشار به آنها معرفی کنم. در انجمن قلم این روزها به دنبال این هستیم که اولین کتاب‌های نویسنده‌های شهرهای مختلف ایران به جز تهران را چه شعر،‌ چه داستان و چه رمان منتشر کنیم. اما متاسفانه بچه‌های شهرستان خیلی کند و کم کار می‌کنند و آثار کمی به دستمان می‌رسد.
* چرا صرفا آثار نوقلمان شهرستانی را منتشر می‌کنید؟
پیش از این در انجمن قلم طرحی داشتیم با عنوان انتشار ۱۰۰ اثر از ۱۰۰ نوقلم که شامل نویسندگان تهرانی و شهرستانی می‌شد. این طرح ۳- ۴ سال پیش به پایان رسید. اما از آنجا که ما هر بار با نویسندگان شهرهای دیگر صحبت می‌کردیم معتقد بودند بین تهران و شهرستان‌ها تبعیض وجود دارد و آنها امکانات تهرانی‌ها را ندارند، ما هم گفتیم این گوی و این هم میدان و صرفا آثار نوقلمان شهرستانی را منتشر می‌کنیم اما متاسفانه کارهای کمی به دستمان می‌رسد. این را هم توضیح دهم که کتاب‌های رسیده از نوقلمان پس از بررسی توسط دو داور در انجمن قلم منتشر می‌شود و بابت انتشارش هم حق التالیف پرداخت می‌شود. در حالی که ناشران دیگر از نوقلمان بابت انتشار کتاب‌هایشان پول دریافت می‌کنند، انجمن قلم حتی بابت انتشار حق الزحمه هم می‌دهد اما خب کارها کم است.
* این بار هم قرار است ۱۰۰ کتاب از نویسندگان شهرستانی منتشر کنید؟
نه. انجمن برای چاپ کتاب‌ها سقفی نگذاشته است و یک طرح باز است بدون سقف زمانی یا تعدادی برای کتاب‌ها و تا کنون هم ۱۲ کتاب در این طرح منتشر شده است.

اسامی برگزیدگان بیست و یکمین جایزه قلم زرین معرفی شدند

۲۰ تیر ۱۴۰۲
  اسامی برگزیدگان و شایسته تقدیر بیست و یکمین جایزه قلم زرین معرفی شدند: بخش نقد و پژوهش ادبی: شایسته تقدیر: گونه شناسی نثر...

بیانیه دبیر بیست یکمین جشنواره قلم زرین

۲۰ تیر ۱۴۰۲
  «به نام خداوند لوح و قلم» ن و القلم و مایسطرون سوگند به قلم و آنچه می‌نویسند سوره مبارک قلم آیه نخست بیانیه...

اسامی نامزدهای کتاب های بخش شعر کودک و نوجوان بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین

۱۱ تیر ۱۴۰۲
  اسامی نامزدهای کتاب های بخش شعر کودک و نوجوان بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین از سوی هیئت داوران معرفی شد. به...

اسامی نامزدهای کتاب های بخش شعر بزرگسال بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین

۱۱ تیر ۱۴۰۲
  اسامی نامزدهای کتاب های بخش شعر بزرگسال بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین از سوی هیئت داوران معرفی شد. به گزارش دبیرخانه...

اسامی نامزدهای کتاب های بخش نقد و پژوهش ادبی بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین

۱۰ تیر ۱۴۰۲
    اسامی نامزدهای کتاب های بخش نقد و پژوهش ادبی بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین از سوی هیئت داوران معرفی شد....

اسامی نامزدهای کتاب های بخش داستان بزرگسال بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین

۱۰ تیر ۱۴۰۲
  اسامی نامزدهای کتاب های بخش داستان بزرگسال بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین از سوی هیئت داوران معرفی شد. به گزارش دبیرخانه...

پیام تسلیت دکتر محمد سرشار به مناسبت درگذشت استاد عباس براتی پور

۷ اردیبهشت ۱۴۰۲
  دیروز مراسم تشییع مرحوم استاد عباس براتی‌پور با حضور علاقمندان ایشان در حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار شد. استاد براتی‌پور ۸۰ ساله بود...

آیین همدلی منیژه آرمین

۶ اردیبهشت ۱۴۰۲
  آیین همدلی مراسم آیین همدلی روز یکشنبه ۱۴ اسفند ماه با حضور برخی از اعضای هیئت مدیره انجمن قلم در فضای هنرمندانه آثار...