دسته بندی مطالب

احمد عربلو در گفت‌وگو با ایبنا مطرح کرد: کمیک استریپ می‌تواند به الگوسازی در ذهن بچه‌ها کمک کند

۳ مرداد ۱۴۰۱ اخبار اخبار انجمن

 

 

احمد عربلو در گفت‌وگو با ایبنا مطرح کرد:

کمیک استریپ می‌تواند به الگوسازی در ذهن بچه‌ها کمک کند

احمد عربلو می‌گوید: کتاب‌های کمیک استریپ کاملاً با هدف آموزشی تهیه شده است؛ چراکه زمانی که یک الگو یا قهرمانی را در قالب کتاب‌های مصور معرفی می‌کنیم، بچه‌ها وارد قالب این شخصیت می‌شوند؛ کاری که متاسفانه اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها با ساخت سوپرمن یا شخصیت‌های انتزاعی خاص، انجام دادند اما ما انجام ندادیم.
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، یکی از جدیدترین آثار احمد عربلو، داستا‌ن‌نویس و روزنامه‌نگار «قصه‌های تصویری» است. این مجموعه توسط انتشارات مدرسه به چاپ رسیده است و هر جلد از این مجموعه شامل حداقل ۱۰ قصه تصویری یا به اصطلاح کمیک استریپ است. 

در مجموعه دو جلدی «قصه‌های تصویری»، هر قصه از چهار تصویر پیوسته درست شده است. هدف از انتشار این کتاب تقویت قوه تخیل،‌ تمرین برای دستیابی به تفکر منطقی و پرورش قدرت تکلم و بیان بچه‌های ۶ تا ۸ ساله است. در کنار شنیدن، گفتن، خواندن، نوشتن نیز یکی دیگر از ارکان چهارگانه زبان‌آموزی است و کلیه فعالیت‌های زبان‌آموزی دوره دبستان می‌بایست در جهت کسب توانایی‌های لازم در مهارت‌‌های فوق باشد. 

احمد عربلو درباره آموزشی یا سرگرمی بودن مجموعه «قصه‌های تصویری» گفت: این کتاب کاملاً با هدف آموزشی تهیه شده است؛ سعی کردم فرهنگ پهلوانی و جوانمردی را به بچه‌ها آموزش دهم؛ مواردی که متاسفانه در حال حاضر در جامعه ما کم‌رنگ شده است. زمانی که یک الگو یا قهرمانی را در قالب کتاب‌های مصور معرفی می‌کنیم، بچه‌ها وارد قالب این شخصیت می‌شوند؛ کاری که متاسفانه اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها با ساخت سوپرمن یا شخصیت‌های انتزاعی خاص، انجام دادند؛ اما ما انجام ندادیم.

وی ادامه داد: ما هم باید همین کار را انجام دهیم یعنی با استفاده از توانایی هنر کمیک استریپ، کتاب‌های آموزشی برای بچه‌ها تولید و شروع به الگوسازی کنیم. زمانی که یک کودک زندگی یک پهلوان را می‌خواند، چهره آن را می‌بیند، رفتارها و کارهای او را می‌بیند، دوست دارد مانند او رفتار کند و آن کارها را انجام دهد. هدف ما نیز همین است؛ می‌خواهیم روحیه جوانمردی، ایثار و از خودگذشتگی را به بچه‌ها آموزش دهیم.  

عربلو درباره نحوه مواجه کودکان با این کتاب و تاثیرات آن گفت: چون قالب کمیک استریپ یک مقداری به قالب انیمیشن و فیلم نزدیک است، مخاطب احساس می‌کند که خودش هم می‌تواند از این داستان‌ها بنویسد و قطعا به سراغ آن خواهد رفت. ای کاش مراکزی که با بچه‌ها داستان کار می‌کنند، به نحوی برنامه کمیک استریپ را نیز در برنامه آموزشی خود بگذارند؛ یعنی هم تصویرسازی و هم داستان‌نویسی.

وی درباره نویسندگان در حوزه کمیک استریپ گفت: متاسفانه در این زمینه نویسندگان خیلی کمی داریم چون هر نویسنده‌ای نمی‌تواند کمیک استریپ بنویسد. مانند فیلمنامه‌نویسی که هر قصه‌نویسی نمی‌تواند فیلمنامه بنویسد. در کمیک استریپ نویسنده تمام توان و تخیلش را می‌گذارد و تصویرگر نیز تمام آن‌ها را به تصویری نزدیک به تخیل نویسنده تبدیل می‌کند. امیدوارم زمانی برسد که مشکلات سخت‌افزاری در این راه کم شود.

عربلو درباره نحوه سوژه‌یابی در کمیک استریپ گفت: در فرهنگ و ادبیات ما، خصوصا در ادبیات دفاع مقدس، پر از سوژه‌های نابی است که قابلیت تبدیل به کمیک استریپ را دارند. از همین‌جا آمادگی خودم را برای همکاری با مراکز آموزشی هنر کمیک استریپ اعلام می‌‌کنم. به دوستانی هم که در این زمینه کار می‌کنند، توصیه می‌کنم که، کار را به کاردان بسپارند. کسی که شناختی نسبت به کمیک استریپ ندارد، باعث می‌شود تعریف این هنر عوض شود. این هنر تنها قصه‌های تصویری نیست بلکه مانند انیمیشن است و نیاز است که دکوپاژ شود، زاویه دوربین گفته شود، دیالوگ‌ها و هزار ریزکاری که فقط از پس اهل برمی‌آید؛ دقیقا مانند یک فیلمنامه.  

منبع خبر: سایت ایبنا

https://www.ibna.ir/vdcfjjdmjw6d0ya.igiw.html 🔗

معرفی کتاب “دفاع بدون شلیک”

۱۹ دی ۱۴۰۱
  معرفی: دفاع بدون شلیک نویسنده: حسین علی ساسانی انتشارات: انجمن قلم ایرانیان امروز سال انتشار: ۱۴۰۱ تعداد صفحات: ۱۳۲ صفحه کتاب دفاع بدون...

معرفی کتاب تب خشکسالی به قلم علی الله سلیمی

۱۵ دی ۱۴۰۱
  «تب خشک‌سالی» به کتابفروشی‌ها رسید علی الله سلیمی در کتاب جدید خود داستانی با موضوع تغییرات اقلیمی و رابطه انسان و طبیعت را...

فراخوان بیست و یکمین دورۀ جشنواره قلم زرین

۱۴ دی ۱۴۰۱
  به نام خداوندگار کتاب و قلم     فراخوان بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین   انجمن قلم ایران، با استعانت از...

دبیر جشنواره “قلم زرین” معرفی شد

۱۰ دی ۱۴۰۱
      با تصویب هیات مدیره انجمن قلم ایران ، «حمید هنرجو» دبیر بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین شد. سید احمد...

محسن پرویز دبیرشورای ارزشیابی هنرمندان، نویسندگان و شاعران شد

۲۷ آذر ۱۴۰۱
    طی حکمی از سوی محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محسن پرویز به عنوان «نماینده تام‌الاختیار وزیر و دبیر شورای ارزشیابی...

نخستین دوره جایزه ادبی “ساهر”

۱۹ آذر ۱۴۰۱
  🔸 انجمن ادبی ساهر در راستای ارتقای داستان نویسی در عرصه ی امنیت ملی نخستین دوره جایزه ادبی “ساهر” را در دو بخش...

نویسنده‌ای که ارزش وطن را می‌دانست/ یادی از «جلال آل‌احمد» به بهانه سالروز تولدش

۱۲ آذر ۱۴۰۱
پنجشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱  نویسنده‌ای که ارزش وطن را می‌دانست/ یادی از «جلال آل‌احمد» به بهانه سالروز تولدش فردا سالروز تولد جلال آل‌احمد است،...

آرمان «وطن فارسی» در «دهکده جهانی»/ شکل‌گیری تمدن فارسی برای بعضی‌ها زنگ خطر است

۹ آذر ۱۴۰۱
آرمان «وطن فارسی» در «دهکده جهانی»/ شکل‌گیری تمدن فارسی برای بعضی‌ها زنگ خطر است آرمان «وطن فارسی» در «دهکده جهانی»/ شکل‌گیری تمدن فارسی برای...