دسته بندی مطالب

احمد عربلو در گفت‌وگو با ایبنا مطرح کرد: کمیک استریپ می‌تواند به الگوسازی در ذهن بچه‌ها کمک کند

۳ مرداد ۱۴۰۱ اخبار اخبار انجمن

 

 

احمد عربلو در گفت‌وگو با ایبنا مطرح کرد:

کمیک استریپ می‌تواند به الگوسازی در ذهن بچه‌ها کمک کند

احمد عربلو می‌گوید: کتاب‌های کمیک استریپ کاملاً با هدف آموزشی تهیه شده است؛ چراکه زمانی که یک الگو یا قهرمانی را در قالب کتاب‌های مصور معرفی می‌کنیم، بچه‌ها وارد قالب این شخصیت می‌شوند؛ کاری که متاسفانه اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها با ساخت سوپرمن یا شخصیت‌های انتزاعی خاص، انجام دادند اما ما انجام ندادیم.
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، یکی از جدیدترین آثار احمد عربلو، داستا‌ن‌نویس و روزنامه‌نگار «قصه‌های تصویری» است. این مجموعه توسط انتشارات مدرسه به چاپ رسیده است و هر جلد از این مجموعه شامل حداقل ۱۰ قصه تصویری یا به اصطلاح کمیک استریپ است. 

در مجموعه دو جلدی «قصه‌های تصویری»، هر قصه از چهار تصویر پیوسته درست شده است. هدف از انتشار این کتاب تقویت قوه تخیل،‌ تمرین برای دستیابی به تفکر منطقی و پرورش قدرت تکلم و بیان بچه‌های ۶ تا ۸ ساله است. در کنار شنیدن، گفتن، خواندن، نوشتن نیز یکی دیگر از ارکان چهارگانه زبان‌آموزی است و کلیه فعالیت‌های زبان‌آموزی دوره دبستان می‌بایست در جهت کسب توانایی‌های لازم در مهارت‌‌های فوق باشد. 

احمد عربلو درباره آموزشی یا سرگرمی بودن مجموعه «قصه‌های تصویری» گفت: این کتاب کاملاً با هدف آموزشی تهیه شده است؛ سعی کردم فرهنگ پهلوانی و جوانمردی را به بچه‌ها آموزش دهم؛ مواردی که متاسفانه در حال حاضر در جامعه ما کم‌رنگ شده است. زمانی که یک الگو یا قهرمانی را در قالب کتاب‌های مصور معرفی می‌کنیم، بچه‌ها وارد قالب این شخصیت می‌شوند؛ کاری که متاسفانه اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها با ساخت سوپرمن یا شخصیت‌های انتزاعی خاص، انجام دادند؛ اما ما انجام ندادیم.

وی ادامه داد: ما هم باید همین کار را انجام دهیم یعنی با استفاده از توانایی هنر کمیک استریپ، کتاب‌های آموزشی برای بچه‌ها تولید و شروع به الگوسازی کنیم. زمانی که یک کودک زندگی یک پهلوان را می‌خواند، چهره آن را می‌بیند، رفتارها و کارهای او را می‌بیند، دوست دارد مانند او رفتار کند و آن کارها را انجام دهد. هدف ما نیز همین است؛ می‌خواهیم روحیه جوانمردی، ایثار و از خودگذشتگی را به بچه‌ها آموزش دهیم.  

عربلو درباره نحوه مواجه کودکان با این کتاب و تاثیرات آن گفت: چون قالب کمیک استریپ یک مقداری به قالب انیمیشن و فیلم نزدیک است، مخاطب احساس می‌کند که خودش هم می‌تواند از این داستان‌ها بنویسد و قطعا به سراغ آن خواهد رفت. ای کاش مراکزی که با بچه‌ها داستان کار می‌کنند، به نحوی برنامه کمیک استریپ را نیز در برنامه آموزشی خود بگذارند؛ یعنی هم تصویرسازی و هم داستان‌نویسی.

وی درباره نویسندگان در حوزه کمیک استریپ گفت: متاسفانه در این زمینه نویسندگان خیلی کمی داریم چون هر نویسنده‌ای نمی‌تواند کمیک استریپ بنویسد. مانند فیلمنامه‌نویسی که هر قصه‌نویسی نمی‌تواند فیلمنامه بنویسد. در کمیک استریپ نویسنده تمام توان و تخیلش را می‌گذارد و تصویرگر نیز تمام آن‌ها را به تصویری نزدیک به تخیل نویسنده تبدیل می‌کند. امیدوارم زمانی برسد که مشکلات سخت‌افزاری در این راه کم شود.

عربلو درباره نحوه سوژه‌یابی در کمیک استریپ گفت: در فرهنگ و ادبیات ما، خصوصا در ادبیات دفاع مقدس، پر از سوژه‌های نابی است که قابلیت تبدیل به کمیک استریپ را دارند. از همین‌جا آمادگی خودم را برای همکاری با مراکز آموزشی هنر کمیک استریپ اعلام می‌‌کنم. به دوستانی هم که در این زمینه کار می‌کنند، توصیه می‌کنم که، کار را به کاردان بسپارند. کسی که شناختی نسبت به کمیک استریپ ندارد، باعث می‌شود تعریف این هنر عوض شود. این هنر تنها قصه‌های تصویری نیست بلکه مانند انیمیشن است و نیاز است که دکوپاژ شود، زاویه دوربین گفته شود، دیالوگ‌ها و هزار ریزکاری که فقط از پس اهل برمی‌آید؛ دقیقا مانند یک فیلمنامه.  

منبع خبر: سایت ایبنا

https://www.ibna.ir/vdcfjjdmjw6d0ya.igiw.html 🔗

اسامی برگزیدگان بیست و یکمین جایزه قلم زرین معرفی شدند

۲۰ تیر ۱۴۰۲
  اسامی برگزیدگان و شایسته تقدیر بیست و یکمین جایزه قلم زرین معرفی شدند: بخش نقد و پژوهش ادبی: شایسته تقدیر: گونه شناسی نثر...

بیانیه دبیر بیست یکمین جشنواره قلم زرین

۲۰ تیر ۱۴۰۲
  «به نام خداوند لوح و قلم» ن و القلم و مایسطرون سوگند به قلم و آنچه می‌نویسند سوره مبارک قلم آیه نخست بیانیه...

اسامی نامزدهای کتاب های بخش شعر کودک و نوجوان بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین

۱۱ تیر ۱۴۰۲
  اسامی نامزدهای کتاب های بخش شعر کودک و نوجوان بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین از سوی هیئت داوران معرفی شد. به...

اسامی نامزدهای کتاب های بخش شعر بزرگسال بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین

۱۱ تیر ۱۴۰۲
  اسامی نامزدهای کتاب های بخش شعر بزرگسال بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین از سوی هیئت داوران معرفی شد. به گزارش دبیرخانه...

اسامی نامزدهای کتاب های بخش نقد و پژوهش ادبی بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین

۱۰ تیر ۱۴۰۲
    اسامی نامزدهای کتاب های بخش نقد و پژوهش ادبی بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین از سوی هیئت داوران معرفی شد....

اسامی نامزدهای کتاب های بخش داستان بزرگسال بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین

۱۰ تیر ۱۴۰۲
  اسامی نامزدهای کتاب های بخش داستان بزرگسال بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین از سوی هیئت داوران معرفی شد. به گزارش دبیرخانه...

پیام تسلیت دکتر محمد سرشار به مناسبت درگذشت استاد عباس براتی پور

۷ اردیبهشت ۱۴۰۲
  دیروز مراسم تشییع مرحوم استاد عباس براتی‌پور با حضور علاقمندان ایشان در حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار شد. استاد براتی‌پور ۸۰ ساله بود...

آیین همدلی منیژه آرمین

۶ اردیبهشت ۱۴۰۲
  آیین همدلی مراسم آیین همدلی روز یکشنبه ۱۴ اسفند ماه با حضور برخی از اعضای هیئت مدیره انجمن قلم در فضای هنرمندانه آثار...