دسته بندی مطالب

احیای «تفکر»

۳ دی ۱۳۹۸ اخبار

کمتر از ۴۰ روز قبل بود که در خلال اعتراضات بنزینی کتابخانه تفکر شهریار نیز قربانی جهل شد و یک‌جا سوخت. حالا مجمع ناشران انقلاب اسلامی تصمیم گرفته در کنار بازسازی این کتابخانه، یک پویش فرهنگی برای مشارکت مردم و اهالی فرهنگ هم راه بیندازد. روز گذشته جمعی از ناشران از این کتابخانه بازدید کردند تا بتوانند قدمی در تسریع بازسازی این کتابخانه بردارند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور به نقل از روزنامه صبح نو، در خیابانی وسیع در کنار اداره شهرداری، راهنمایی رانندگی و آتش‌نشانی نصرآباد کتابخانه تفکر قرار داشت که در آن حادثه سوخت. کتابخانه تفکر شهریار در سال ۱۳۹۱ با زیربنای ۶۰۰ مترمربع در منطقه نصیرآباد باغستان از توابع شهرستان شهریار تأسیس شد و مجهز به بخش‌های مخزن، کودک و سالن‌های مطالعه مجزا بود که در دو شیفت و توسط دو کتابدار اداره می‌شد. این کتابخانه ۱۳ هزار جلد کتاب داشت. در کنار در ورودی بخشی از دیوار بتنی قرار دارد که در همان شب اول تخریب شده و همچنان در همان حالت است. از در و دیوار سیاه می‌توان تشخیص داد چه شده اما وقتی پا به محوطه می‌گذاری تازه می‌فهمی چه شده است. در ورودی اصلی انبوهی از کاغذهای پودر شده که روزگاری کتاب بودند، ریخته که با هر قدم متلاشی می‌شوند. در سمت راست و چپ، سالن‌های مطالعه وسیع این کتابخانه کاملا سوخته است. میز و صندلی‌ها غیرقابل استفاده و تمام تهویه‌ها نابود شده است. بخش اداری کتابخانه نیز وضعیتی مشابه دارد و دیگر قابل استفاده نیست.

حالا مجمع ناشران انقلاب اسلامی پویشی به نام #آباد-بمان-ایران راه انداخته است و از عموم نویسندگان، ناشران و کتابفروش‌ها دعوت کرده تا بخشی از بازسازی این کتابخانه عمومی را به عهده بگیرند. پیش از آن هم نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور از علاقه‌مندان برای کمک به بازسازی این کتابخانه دعوت کرده بود تا در حوزه‌های عمرانی، جمع‌آوری کتاب‌های اهدایی، تأمین تجهیزات اعم از قفسه، میز و صندلی مشارکت کنند. این نهاد همه کتابخانه‌های عمومی کشور را به عنوان پایگاه جمع‌آوری این کمک‌ها معرفی کرده و شماره حساب ۲۶۷۷۲۱۰۰۹ به نام انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان شهریار، نزد بانک تجارت را برای جمع‌آوری کمک‌های نقدی اعلام کرده و از علاقه‌مندان خواسته در فیش‌های واریزی عبارت «کمک به بازسازی و تجهیز کتابخانه تفکر» را قید و تصویر آن را به ایمیل ravabetomoomi@tehranpl.ir ارسال کنند.

 

 

کتابخانه تفکر، سه‌ماهه ساخته می‌شود
ابوالفضل حداد، مسئول خدمات اداری کتابخانه‌های شهرستان شهریار هم درباره زمان ساخت مجدد کتابخانه به «صبح‌نو» گفت: اگر پشتیبانی به درستی انجام شود، می‌توان طی سه ماه این کتابخانه را بازسازی کرد. اینجا هزار عضو مفید داشته است که فعلا از خدمات کتابخانه‌ای محروم شده‌اند. اینجا پایگاه فعال فرهنگی منطقه بود.

وی می‌گوید: این کتابخانه در راسته نهادهای اداری چون شهرداری و آتش‌نشانی و راهور بود که همه را آتش زده‌اند. حدود ۲۵۰ نفر این خسارت را وارد کرده‌اند. ما یکشنبه و بعد از اغتشاش آمدیم و درها را دوباره بستیم ولی شب آمدند قفل و زنجیرها را بردند. یک‌بار هم غارت کردند و اموالی چون پمپ آب و تانکر و کنتور و دوربین و کامپیوتر و پرینتر را به یغما بردند. دیوار را هم خراب کردند و رفتند.

 

عبدالعظیم فریدون، رییس انجمن ناشران کودک و نوجوان و علی‌اکبر تورانیان، رییس انجمن ناشران دانشگاهی هم که در این بازدید حاضر بودند، به خبرنگار «صبح‌نو» گفتند که بخش کودک و نوجوان و کتاب‌های دانشگاهی این کتابخانه را تامین خواهند کرد. ضمن اینکه محسن پرویز، رییس انجمن قلم ایران هم اعلام کرد به زودی فراخوانی برای مشارکت نویسندگان در تامین کتاب‌های این کتابخانه صادر می‌شود تا نویسندگان کتاب‌های خود را جهت اهدا به کتابخانه تفکر بیاورند.

 

کتاب «آنیماه» مجموعه شعر عالیه مهرابی

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
#معرفی_کتاب چشمی نگران دارم و اشکی نگران‌تر ماهم ولی از قامت هر ماه کمان‌تر من کیستم این گمشده در حسرت ایام از بغض خودم...

بررسی آثار جشنواره قلم زرین از نیمه گذشت

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
✅ بررسی آثار جشنواره قلم زرین از نیمه گذشت 🔹سهیلا عبدالحسینی: در بررسی آثار دوره نوزدهم جشنواره قلم زرین ۶۰ درصد مسیر را پیموده‌ایم....

همایش شعر ماه غریبستان به مناسبت شهادت حضرت علی السلام در خرم آباد برگزار شد

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
همایش شعر ماه غریبستان به مناسبت شهادت حضرت علی السلام در خرم آباد برگزار شد. در این برنامه شاعران لرستانی به ارائه تازه سروده...

هیچ دولتی به صنعت نشر کمک نکرده است

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
✅ هیچ دولتی به صنعت نشر کمک نکرده است 🔹محمدعلی مرادیان: کاغذهایی که در سال ۹۹ و ماه نخست سال ۱۴۰۰ از طریق انبارهای...

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
🗓 ۲۷ اردیبهشت روز ارتباطات و روابط عمومی بر طلایه‌داران هنر هشتم گرامی باد ‌

کنگره جهانی « محمد، پیامبر رحمت در آیینه ادب و هنر»

۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰
نام محمد است اذان بر اذان بلند آن را به هفت گنبد گردون برآوریم 🕋کنگره جهانی « محمد، پیامبر رحمت در آیینه ادب و...

عید سعید فطر مبارک باد

۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰
عید سعید فطر، عید آسودگی از آتش غفلت و رهیدگی از زنجیر نفس بر میهمانان حضرت حق مبارک باد . .

«چشمهایم در اورشلیم» منتشر شد

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
✅«چشمهایم در اورشلیم» منتشر شد 🔹کتاب رمان #چشم‌هایم_در_اورشلیم که به قلم سلیس و روان #مریم_مقانی نوشته شده است، با یک قرار ملاقات در آوریل...