دسته بندی مطالب

«اسب‌های کور» با روایتی جذاب و متفاوت از حماسه بزرگ عاشورا

۳۱ مرداد ۱۴۰۰ اخبار

«اسب‌های کور» با روایتی جذاب و متفاوت از حماسه بزرگ عاشورا

مجید ملامحمدی رمان «اسب‌های کور» را برای نوجوانان با محوریت حادثه کربلا روانه بازار کتاب کرد.

«اسب‌های کور» با روایتی جذاب و متفاوت از حماسه بزرگ عاشورا

مجید ملامحمدی نویسنده در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس درباره تازه‌ترین اثر خود اظهارداشت: رمان «اسب‌های کور» در شب تاسوعای حسینی برای نوجوانان روانه بازار نشر شد.

وی با بیان اینکه ماجرای کتاب به جمعی ده نفره که از جانیان بدنام کوفه به‌شمار می‌آیند و به ‎قصد جنگ با امام حسین(ع) و بدست آوردن غنایم و گرفتن جایزه، به کربلا می‌آیند، آغاز می‌شود، تصریح کرد: آنان که بر دست و پای اسب‌های خود نعل‌های تازه زده‌اند، پس از شهادت امام و یارانش، به فرمان عمرِسعد بر پیکر مقدس شهدا می‌تازند تا بر جنایات بسیار در کربلا، برگی دیگر از شرم و قساوت بیفزایند. از این رو رمان «اسب‌های کور»، ماجرای حضور آن‌ها در کربلا و اتفاقات بعداز آن است.

وی ادامه داد: این ده نفر که پس از جنگ، نعل‌های اسب‌ها را به قیمتی گزاف فروخته‌اند، در جاهای مختلف کوفه، در اضطراب و ترس زندگی می‌کنند؛ اما از کرده خود پشیمان نیستند. آنان در طمع جایزه به نزد عبیدالله‌بن زیاد می‌روند؛ اما سرافکنده باز می‌گردند. فصل اول رمان از بی‌محلیِ ابن‌زیاد به آن‌ها شروع می‌شود.

این مولف با تاکید بر نثر روان و پرحادثه این اثر افزود: اُسَید بن مالک حَضرَمی راوی این رمان است که همراه آن نُه نفر دیگر، در صحنه‌های متفاوت و هیجانیِ کتاب حضور دارد و گوشه‌هایی از واقعه بزرگ کربلا را برای خوانندگان بازگو می‌کند.

گفتنی است، در پشت جلد این  کتاب، قسمتی از متن رمان را چنین می‌خوانیم:

ـ تا به حال شنیده بودی نعل اسب برای کسی ‌ارزش‌مند و متبرّک شود؟

توی فکر فرورفتم. بعد از مکثی طولانی گفتم: «وقتی مردمانی برای تبرّک به خاک کف پای خلیفه بوسه می‌زنند، یا بر عصا و نعلین و انگشتر امیرِ دارالاماره دست می‌کشند، نعل که جای خود دارد؛ آن هم نعل‌هایی که در کربلا باعث شهرتِ سواران شجاع خود شدند….»

هر دو دوباره بلندبلند خندیدیم. من وسط خنده، جفت شانه‌های سالم را گرفتم و گفتم: «دَه اسب یعنی هر اسبی چهار نعل. به عبارتی می‌شود چهل تا نعل. حالا حساب کن چند کیسه طلا باید بابت آن نعل‌ها بگیریم!»

سالم به دماغ خود چین انداخت و غرق در شوق گفت: «البته ما به غیر آن تاجران مصری، چند مشتری دیگر هم جور کرده‌ایم. این مردم را چه دیده‌ای؟! شاید می‌خواهند نعل‌پرست بشوند!»

ادامه خنده‌ام را خوردم و گفتم: «اگر امیر عبیدالله بفهمد چه؟ خشمگین نمی‌شود؟»

این گزارش اضافه می‌کند، از «مجید ملامحمدی» بیشتر از دویست اثر در زمینه‌های شعر و داستان و رمان به چاپ رسیده، که بیشتر این کتاب‌ها در حوزه ادبیات دینی و آیینی، برای کودکان و نوجوانان هستند و بعضا به چند زبان دیگر ترجمه شده‌اند.

 رمان «اسب‌های کور» در چاپ اول و با تیراژ هزار نسخه، توسط توسط انتشارات رودِآبی، در شب تاسوعای حسینی برای نوجوانان روانه بازار نشر شد.

دبیر جشنواره “قلم زرین” معرفی شد

۲۷ دی ۱۴۰۰
  در آخرین جلسه هیئت مدیره انجمن قلم ایران مریم مقانی نویسنده، فیلمنامه نویس به عنوان دبیر بیستمین دوره جشنواره قلم زرین انتخاب شد....

غفلت از ابعاد مختلف شخصیت حضرت زهرا (س) به ادبیات داستانی ضربه زده است

۱۸ دی ۱۴۰۰
  محسن پرویز، نویسنده حوزه دین و انقلاب اسلامی و رییس انجمن قلم ایران در گفت‌و‌گو با خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) ضمن تسلیت فرارسیدن ایام سوگواری شهادت...

بیانیه انجمن قلم ایران به مناسبت دومین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی

۱۲ دی ۱۴۰۰
  «بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم» زنده جاوید کیست؟ کشته شمشیر دوست کآب حیات قلوب، در دم شمشیر اوست گر بشکافی هنوز خاک شهیدان عشق آید از آن...

اغلب مدرسان نقد، اجتهاد ادبی ندارند

۲۹ آذر ۱۴۰۰
فرشاد شیرزادی- روزنامه‌نگار محمدرضا سرشار از منتقدان عرصه ادبیات داستانی ایران است. او با مباحث و عناصر داستان‌نویسی به‌عنوان آفرینشگر به‌خوبی آشناست و خود...

نوسروده حمید هنرجو برای دوران بعد از پیامبر/ نفع آنها در «نمی‌فهمیم» بود!

۲۹ آذر ۱۴۰۰
✅ نوسروده حمید هنرجو برای دوران بعد از پیامبر/ نفع آنها در «نمی‌فهمیم» بود! #حمید_هنرجو شاعر در تازه‌ترین سروده خود با عنوان «آنچه بر...

منتقدانی که نقدهای خودشان ساختار ندارد | مکاتب ادبی تاریخ انقضاء دارند!

۲۹ آذر ۱۴۰۰
فرشاد شیرزادی، روزنامه‌نگار: محمدرضا سرشار از منتقدان عرصه ادبیات داستانی ایران است. او با مباحث و عناصر داستان نویسی به عنوان آفرینشگر به خوبی...

فراخوان داستان نویسی شهید مدرس (ماه مجلس)

۲۸ آذر ۱۴۰۰
 فراخوان داستان نویسی شهید مدرس (ماه مجلس)

شهادت بى بى دو عالم حضرت زهرا (س) تسلیت باد

۲۸ آذر ۱۴۰۰
به نام خداوند بخشنده و مهربان به مناسبت شهادت بى بى دو عالم حضرت زهرا (س).دیشب به یاد حضرت زهرا گریستم بر غربت شبانه...