دسته بندی مطالب

انجمن قلم در جبهه ادبی انقلاب اسلامی میانداری کند

۲۴ آبان ۱۴۰۰ اخبار

انجمن قلم در جبهه ادبی انقلاب اسلامی میانداری کند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشستی با اعضای هیات موسس انجمن قلم ایران بر اهمیت ادبیات متعهد و ضرورت حمایت هدفمند مادی و معنوی از آن تاکید کرد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی با تاکید بر این مطلب افزود: مشکل امروز فرهنگی کشور سیاستگذاری، برنامه ریزی و طراحی ساز و کارهای تحولی است که می‌تواند رویکرد حداکثری به فرهنگ را تحقق بخشد.

وی با اشاره به دغدغه های مقام معظم رهبری در رشد و تعالی ادبیات متعهد و مردمی به ضرورت گسترش فعالیت های انجمن قلم در دو حوزه آموزش و استعدادیابی جوانان مومن انقلابی اهل قلم تاکید کرد.

اسماعیلی گفت: افزایش فعالیت انجمن‌ها و تشکل‌های فرهنگی در اجرای رویداد ها و پویش های حوزه فرهنگ ضروری است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: از انجمن قلم ایران انتظار می رود در جبهه ادبی انقلاب اسلامی میانداری کند.

وی با اشاره به اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسداشت زبان و ادب فارسی گفت: این حوزه یکی از دغدغه‌ های اصلی مقام معظم رهبری در زمینه فرهنگ است و تقویت دبیرخانه شورای گسترش زبان و ادب فارسی و افزایش نظارت بر تبلیغات محیطی از منظر رعایت خط و زبان فارسی و پرهیز از به کارگیری واژه های بیگانه دارای اهمیت است.

در این نشست رئیس انجمن قلم ایران و اعضای هیات موسس این انجمن به ارائه نظرات و پیشنهادات خود پرداختند.

محمدرضا سرشار داستان نویس، منتقد ادبی و عضو هیئت موسس انجمن قلم ایران با اشاره به فلسفه تشکیل این انجمن گفت: سازماندهی شخصیت ‌های ادبی متعلق به جبهه انقلاب اسلامی ضروری است.

سرشار با اشاره به فعالیت‌ های متنوع انجمن قلم ایران تصریح کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید نسبت به ادبیات کشور متعهد باشد و به آن توجه ویژه ‌ای داشته باشد.

در ادامه این نشست محسن پرویز رئیس انجمن قلم با نام بردن از چهره‌ های شاخص ادبی کشور در انجمن قلم که در حال حاضر در قید حیات نیستند و نقش موثری داشتند، گفت: انجمن قلم ایران با حضور چهره های فراوانی تشکیل شده که پرچمدار ادبیات متعهد امروز هستند و نقش محوری در این زمینه دارند.

وی همچنین برگزاری جشنواره های ادبی مختلف در حوزه آرمان ‌های انقلاب و جهان اسلام را بخشی از کارنامه فعالیتی انجمن قلم ایران برشمرد و گفت: تاسیس شعب انجمن در اغلب استان‌ های کشور به منزله اقدامی است که می‌تواند فرصتی برابر برای استعدادیابی فراهم کند و از شکاف مرکز و پیرامون در حوزه ادبیات بکاهد.

در بخش دیگری از این نشست پدرام پاک آیین شاعر، منتقد ادبی و نایب رئیس انجمن قلم ایران با اشاره به نقش بنیادی حوزه ادبیات نسبت به سایر حوزه های فرهنگی و هنری گفت: برای رسیدن به جایگاه اصلی سینما، تئاتر و رسانه راه حل مساله را باید در حوزه ادبیات و در قلم نویسندگان جستجو کرد. چرا که حمایت از ادبیات به منزله حمایت از میدان وسیع فرهنگ و معارف بصری است.

نایب رئیس انجمن قلم ایران با اشاره به وجود نابرابری در ساختار فرهنگی کشور در سالیان متمادی گفت: برای جبران این نابرابری تاریخی امروز از مدیران فرهنگی انتظار می رود اولویت را به جبهه فرهنگی انقلاب دهند تا نابرابری تاریخی مذکور جبران شود.

در ادامه محسن مومنی شریف نویسنده و عضو هیات موسس انجمن قلم ایران با اشاره به دوران مسئولیت خود در حوزه هنری گفت: بعد از اتمام این مسئولیت دغدغه من آن بخش از مطالبات مقام معظم رهبری بود که حوزه هنری فرصت پاسخ به آن ها و رفع این دغدغه‌ ها را دست کم در دوره مدیریتی من نیافت. یکی از دغدغه های مقام معظم رهبری در حوزه صیانت از زبان فارسی است و دیگری تولید ۱۰۰ اثر ادبی شاخص در حوزه دفاع مقدس  که به نظر می‌آید این ها می‌تواند اولویت های فرهنگی مدیریت فرهنگی امروز کشور باشد.

در ادامه راضیه تجار دبیر انجمن قلم با اشاره به بخشی از پیشینه این انجمن به عدم تناسب برنامه ‌ها و بودجه انجمن قلم اشاره کرد و گفت: اجرای برنامه ها با اتکا به پرداخت حق عضویت اعضا دشوار است.

گفتنی است در این نشست یاسر احمدوند معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، میثم نیلی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌ های عمومی کشور حضور داشتند.

تقدیر اعضای انجمن قلم ایران از محسن مومنی شریف

۲ آذر ۱۴۰۰
تقدیر اعضای انجمن قلم ایران از محسن مومنی شریف اعضای انجمن قلم ایران، یکشنبه ۳۰ آبان با حضور در دفتر محسن مومنی‌شریف؛ رئیس سابق...

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری میان انجمن قلم ایران و وزارت ارشاد/ تجلیل از پیشکسوتان ادبیات ادامه دارد

۲ آذر ۱۴۰۰
انعقاد تفاهم‌نامه همکاری میان انجمن قلم ایران و وزارت ارشاد/ تجلیل از پیشکسوتان ادبیات ادامه دارد پرویز گفت: انجمن قلم ایران برای رفع مشکلات...

مجموعه شعر آیینی “گل ها همه داوودی اند” برگزیده بخش شعر کتاب سال شد

۲ آذر ۱۴۰۰
گل_ها_همه_داوودی_اند مجموعه شعر آیینی #محمدتقی_عزیزیان🔻 تولید: واحد #آفرینش_های_ادبی_حوزه_هنری_لرستان برگزیده بخش شعر کتاب سال شد. #شعر #کتاب_سال #محمدتقی_عزیزیان #حوزه_هنری_لرستان #آفرینش_های_ادبی  

تقدیر از رییس حوزه هنری لرستان در بخش برگزیدگان حوزه کتاب شهدا و دفاع مقدس

۲ آذر ۱۴۰۰
✅ تقدیر از رییس حوزه هنری لرستان در بخش برگزیدگان حوزه کتاب شهدا و دفاع مقدس در آیین هشتمین دوره انتخاب کتاب سال استان...

هفته بسیج گرامی باد

۳۰ آبان ۱۴۰۰
بسیج یعنی نیروی کارآمد کشور برای همه میدانها بسیج یعنی حضور بهترین و بانشاط ترین و باایمان ترین نیروهای عظیم ملت در میدان هایی...

تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب «تنها گریه کن»

۳۰ آبان ۱۴۰۰
🔻تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب «تنها گریه کن» 🔹 در مراسم یازدهمین پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت که به مناسبت هفته‌ی کتاب و کتابخوانی...

ترجمه اسپانیایی «نردبان جهان» فرصتی برای مقابله با غرب و آمریکاست

۳۰ آبان ۱۴۰۰
فرهنگ و اندیشه کتاب و ادبیات ۲۴ آبان ۱۴۰۰،‏ ۶:۰۵ سفرای کوبا و بولیوی در مراسم رونمایی مطرح کردند؛ ترجمه اسپانیایی «نردبان جهان» فرصتی...

«به وقت بیداری» و «تاملاتی در ادب پایداری» بزودی در پیشخوان کتابفروشی ها

۲۹ آبان ۱۴۰۰
«به وقت بیداری» و «تاملاتی در ادب پایداری» بزودی در پیشخوان کتابفروشی ها #رضا_اسماعیلی