دسته بندی مطالب

بیشترین نسخ خطی فارسی در کدام کشور است؟

۳ شهریور ۱۳۹۷ اخبار

مدیر دفتر آفرینش‌های ادبی حوزه هنری معتقد است که نسخ خطی فارسی میراث فارسی‌زبانان است، اما اکثر این نسخ در ایران نگهداری نمی‌شود، بلکه در یکی از کشورهای منطقه است.

حسینجانی: «بلرام شکلا» ارادت به اهل بیت (ع) را کامل کرده است

سعیده حسینجانی، مدیر مرکز ترجمه حوزه هنری، در ابتدای این برنامه با بیان اینکه دکتر بلرام شکلا به چند زبان شعر می‌گوید و زیبایی‌های درونی و ظاهری در شعر ایشان دیده شده است، اظهار کرد: نخستین شعرهایی که دکتر بلرام شکلا به زبان فارسی سروده‌اند را در انجمن بیدل شنیده‌ام.

وی ادامه داد: دکتر بلرام شکلا قدم در راهی گذاشته‌اند که دکتر دهر میندرنات، استاد وی با ارادتی که به معصومین (ع) داشته‌اند پیش می‌رفتند. ایشان هم این ارادت را کامل کرده‌اند. شعرهایی که ایشان از مولانا انتخاب کرده بودند بعد از خواندن هزار غزل از این شاعر، ۱۰۰ غزل را انتخاب کردند که در این کتاب در یک صفحه به زبان فارسی  و صفحه مقابل به زبان هندی آورده شده است.

وی افزود: آموزش وزن و شعر فارسی و دستور زبان فارسی در کتاب «گزیده غزلیات مولوی به زبان هندی» آمده است و در ادامه حتی معنای لغات فارسی آورده شده است. این ترجمه یکی از مهم‌ترین ترجمه ها از اشعار مولانا به زبان فارسی است و نخستین ترجمه ای است که از زبان فارسی به طور مستقیم به زبان هندی برگردانده شده است.

حسینجانی خاطرنشان کرد: نام بلرام شکلا در کتاب «گزیده غزلیات مولوی به زبان هندی» به عنوان مترجم این اثر می‌درخشد. هم‌اکنون کتاب های دیگری همچون گزیده داستان های نوجوان و شعر معاصر ایران به زبان هندی ترجمه شده و امیدواریم بلرام شکلا کتاب شعر معاصر زنان ایران را به هندی ترجمه کنند.

سائوراب کومار، سفیر کشور هندوستان در ایران، نیز در سخنان کوتاهی از انتشار این کتاب و تلاش های حوزه هنری برای معرفی ادبیات ایران در کشور هند تقدیر و تجلیل کرد.

رایزن فرهنگی هند در ایران: مولانا در تمام دنیا معروف است

رایزن فرهنگی هندوستان در ایران نیز با بیان اینکه مولانا در تمام دنیا بسیار معروف است، اظهار کرد: مولانا در هندوستان نیازی به معرفی ندارد و شخصیتی برجسته و معروف است.

وی افزود: زمان زیادی نگذشته که از زبان فارسی بریده شده‌ایم. در گذشته نویسنده و خواننده در هندوستان به زبان فارسی زیاد داشته‌ایم و در هر خانه سعدی و مولانا و … می‌خواندیم.

رایزن فرهنگی هندوستان در ایران گفت: بعد از گذشت قرن اخیر، فارسی از ما دور شده است. شناخت و مطالعه آثار شاعرانی همچون مولانا و حافظ و … می تواند مشکلات مردم را حل کند. از آثار حضرت حافظ تمام فرهنگ ایران در یک نخ پیوند یافته بود و توحید و عرفان محتوای شعر حافظ بوده است. جای خوشحالی است که بلرام شکلا کتابی از اشعار مولانا گزینش کرده است. ایشان زبان‌های فارسی، هندی و سانسکریت می‌داند و مستحق این ترجمه است.

خاطره حجت‌الاسلام زائری از ارادت دهر میندرنات به امام علی(ع)

حجت‌الاسلام زائری نیز در این برنامه در سخنان کوتاهی با بیان اینکه موضوع ترجمه و شاعری مانند مولانا از اهمیت بالایی برخوردار است، اظهار کرد: در خاطرم هست که پروفسور دهر مندرنات در حوزه هنری بودند و گفتند همان‌طور که امروز بشر برق را به مناطق مختلف انتقال می‌دهد و یا آب را با لوله‌کشی منتقل می‌کند و به دست مردم می‌رساند، نیازمند این هستیم که سخنان حضرت علی (ع) نیز به دست مردم کشورهای مختلف برسد.

بیدج: عدم ترجمه باعث ایجاد سوءتفاهم میان ما و جهان می‌شود

موسی بیدج، دیگر شاعر، ادیب و مترجم حاضر در این نشست، نیز با بیان اینکه بلرام شکلا را حدود ۱۰ سال قبل در این نشست دیده و شناخته است، عنوان کرد: در آن زمان دبیر همایش شاعران ایران و جهان بودم و در حافظیه شیراز حدود پنج هزار نفر جمع شده بودند و از ۵۰ کشور جهان شاعران گرد هم آمده بودند و من که شاعران هندی را دوست دارم، از بلرام شکلا دعوت کردم شعری بخواند و او هم شعری از حافظ را به زبانی روان و موزون خواند و همه حضار را تحت تاثیر قرار داد

بیدج ادامه داد: استعداد شگرف بلرام شکلا از آن زمان مشخص بود و امروز هم همه خوشحال هستند که چنین کار بزرگی انجام داده‌اند. یکی از مشکلاتی که ایجاد سوءتفاهم میان ما و جهان کرده است، عدم ترجمه است. ما ترجمه می‌کنیم، اما پراکنده ترجمه می‌کنیم. خوشحالم که مرکز ترجمه حوزه هنری به مدیریت خانم حسینجانی و با تلاش‌های آقای قزوه که خدمت زیادی به ادبیات ایران در هندوستان کردند، چنین کاری را انجام داده است. مترجمان ما سفیران فرهنگی کشور هستند و باید کسانی را در کشورهای مختلف داشته باشیم.

نسرین دستان، طراح جلد این اثر، نیز با بیان اینکه مدت‌ها بود برای کتاب طراحی نمی‌کردم اما مفتخر به همکاری با پروفسور هستم، گفت: سعی کردم در حد توانم درخواست‌های مطرح شده درباره طرح جلد و موضوعیت کتاب، همچنین شان و مقام حضرت مولانا را بتوانم ترسیم کنم. با توجه به اشتراکات فرهنگی میان هند و ایران از قدیم تا امروز خواستم به شکلی ساده طرح ارائه شود. بنابراین از رنگ استفاده کردم زیرا رنگ قرمز فرهنگ قالب در هند است.

قزوه: «بلرام شکلا» یک معلم است

علیرضا قزوه نیز در پایان این مراسم گفت: شکلا جای خالی استاد دهر میندرنات را باید پر کند. این یعنی رسالت ادبیات روی دوش شما آقای پروفسور سنگین و انتظارات از شما بسیار است.

وی با تبریک روز ملی هند تصریح کرد: اهمیت هندوستان برای ما زیاد است؛ چرا که بیشترین کتاب‌های نسخ خطی فارسی در ایران وجود ندارد بلکه در هندوستان قرار دارد؛ همان کتاب‌هایی که جزو میراث ما به شمار می‌آید. این آثار بیش از آنکه در ایران باشد در هندوستان قرار دارد.

مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری با تاکید بر اینکه اگر هندی‌های فارسی‌سرا را از شعر ما کم کنید عیار شعر فارسی کاهش می‌یابد، گفت: درست است ما قله‌هایی چون حافظ و سعدی داریم ولی در هندوستان نیز شاعران بزرگی داریم که به زبان فارسی تسلط کامل داشتند.

 

قزوه ضمن تاکید بر اینکه مجموعه‌هایی وجود دارد که منتشر نشده باقی است، گفت: شعر یک شاعر هندی مثل نظامی دارای قوت است. در انشای فارسی، هندوها پا به پای ما پیش آمدند و به نویسندگان و منشی‌های ما رسیدند. اگر تذکره‌های فارسی را شمارش کنیم درمی‌یابیم بخش تولید شده تذکره‌ها در هندوستان از ایران بیشتر است. همین طور فرهنگ‌نامه‌های تالیفی که نشان می‌دهد هندوستان نزدیک‌ترین همسایه ماست که کار فرهنگی بزرگی انجام داده؛ پس باید روی این فرهنگ مشترک کار کرد.

این شاعر با بیان اینکه ما هندوها را به ایرانی‌ها بد معرفی کرده‌ایم، گفت: ما باید نشان دهیم یک میلیارد هندو موحد هستند، آنان به توحید معتقدند. چند وقت پیش کتاب‌هایی به سانسکریت توسط دکتر خواجه‌پیری خریداری شده بود که تماما روی چوب هزاران نام خداوند به نام جوشن کبیر حک شده بود. همان‌طور که ما شیعیان خدا را با هزار نام زیبا تسبیح می‌کنیم آن‌ها نیز خدا را تسبیح می‌کنند. پس باید تجدید نظری صورت بگیرد و از نو مردم هند به ایرانیان معرفی شوند.

وی در پایان سخنان خود درباره پروفسور شکلا گفت: بلرام یک معلم است، او دارای شاگردان بسیاری است. وضعیت شعر پارسی امروز در هندوستان خیلی خوب شده است و فکر می‌کنم تا ۵۰ سال آینده شعر پارسی در هند همچنان زنده خواهد ماند.

بلرام شکلا: متاسفانه خط فارسی در هندوستان تنها در دانشگاه‌ها خوانده می‌شود

پروفسور بلرام شکلا در پایان این مراسم پیش از رونمایی از کتاب گفت: بسیار خوشحالم در این جمع حضور دارم؛ چراکه قرار است از ترجمه هندی مولانا رونمایی شود. چندین کتاب تاکنون از مولانا به هندی چاپ شده که البته تمامی این آثار به صورت پراکنده ترجمه شده است. اما ویژگی این اثر این است که به صورت مستقیم از زبان فارسی ترجمه شده است.

وی افزود: اگر همکاری اساتید و حمایت دولت ایران نبود انتشار کتاب غیرممکن بود. اساتید دانشگاه بسیار کمک کردند تا من توانستم کتاب را ترجمه کنم. امروز خط فارسی فقط در دانشگاه‌ها خوانده می‌شود؛ بنابراین این موضوع مرا ناراحت می‌کرد؛ چرا که این دو کشور به هم بسیار نزدیک هستند؛ در صورتی که ما ناچار بودیم حافظ و مولانا را از انگلیسی بخوانیم. بنابراین کار را شروع و اساتید نیز یارای‌ام کرده‌اند. اگرچه زبان فارسی در هندوستان کم‌رنگ شده اما به حدی با سانسکریت و هندی همراستاست که از بین نخواهد رفت.

بیات استاد دانشگاه، فرزانه اعظم‌لطفی، دکتر کیومرثی و سماواتی همه از اساتید زبان و ادبیات فارسی درباره کتاب و پروفسور شکلا صحبت کردند.

 

 

در این مراسم شخصیت‌های دیگری همچون عبدالحمید قره‌داغی مدیر عامل نشر سوره مهر، سعید بیابانکی، خسرو آقایاری، علی داوودی، فریبا یوسفی و مجید سعدآبادی از شاعران کشورمان حضور داشتند.

در پایان این مراسم از کتاب «گزیده غزلیات مولوی به زبان هندی» رونمایی شد و با اهدای هدایایی از بلرام شکلا مترجم این اثر و سفیر و رایزن فرهنگی هند در ایران تقدیر و تجلیل به عمل آمد.

انتهای پیام/

پیام تسلیت انجمن قلم ایران به مناسبت شهادت آیت الله رئیسی رئیس جمهور محبوب و همراهان شهیدش

۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
  إنا للَّه و إنا إلیه راجعون ما شیفتگان خدمتیم، نه تشنگان قدرت (شهید مظلوم، آیت الله بهشتی)   در سالروز ولادت با سعادت...

پیام تسلیت اعضای هیئت مدیره انجمن قلم ایران در پی درگذشت مرحوم منصور ایمانی

۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۳
  انا لله وانا الیه راجعون خانواده محترم ایمانی مصیبت از دست دادن جناب آقای منصور ایمانی(صبا) را به شما و سایر بازماندگان تسلیت...

فراخوان بیست و دومین دورۀ جشنواره قلم زرین

۲ اسفند ۱۴۰۲
  فراخوان بیست و دومین دوره جشنواره قلم زرین انجمن قلم ایران خرسند است آغاز به کار بیست و دومین دوره جشنواره قلم زرین...

دبیر جشنواره “قلم زرین” معرفی شد

۹ بهمن ۱۴۰۲
  دبیر بیست و دومین دورۀ جشنواره قلم زرین معرفی شد. با تصویب هیأت مدیره انجمن قلم ایران ، «جواد کامور بخشایش» دبیر بیست...

بیانیه انجمن قلم ایران در محکومیت حادثه تروریستی کرمان

۱۷ دی ۱۴۰۲
————– 🔻 بیانیه انجمن قلم ایران در محکومیت حادثه تروریستی کرمان ————- به نام منتقم خون شهیدان «جنایتکاران سنگدل از هم اکنون آماج قطعی...

فراخوان سومین جشنواره ادبی فلسطین

۸ آذر ۱۴۰۲
  بسم الله الرحمن الرحیم —————- فراخوان سومین جشنواره ادبی فلسطین —————- مقام معظم رهبری: ما یقین داریم با ادامۀ مبارزات مردم مسلمان فلسطین...

بیانیه انجمن قلم ایران در حمایت از عملیات «طوفان الاقصی»

۱۷ مهر ۱۴۰۲
  بسم الله قاصم الجبارین «ما یقین داریم با ادامه‌ی مبارزات مردم مسلمان فلسطین و حمایت جهان اسلام، فلسطین به فضل الهی آزاد می‌شود...

جلسه مجمع عمومی سالیانه ۱۴۰۲

۱۳ مهر ۱۴۰۲
باسلام؛ به اطلاع می‌رساند: مجمع عمومی عادی(سالیانه) انجمن قلم ایران روز یکشنبه مورخ  ۲۳/۰۷/۱۴۰۲  از ساعت ۱۵ الی ۱۷ در محل سالن انجمن قلم...