دسته بندی مطالب

عصرانه ادبی فارس پاسداشت کامران پارسی‌نژاد (۱)

۳۰ فروردین ۱۳۹۵ اخبار اخبار انجمن

سرشار: صراحت و انعطاف پارسی‌نژاد را دوست‌داشتنی کرده است/ تجار: پارسی‌نژاد را آقای اخلاق می‌دانم.

شصت و یکمین عصرانه ادبی فارس پاسداشت کامران پارسی‌نژاد با حضور جمعی از اهالی فرهنگ  و ادب برگزار شد.

*سرشار: پارسی‌نژاد «همانی هست که هست»

محمدرضا سرشار رئیس انجمن قلم ایران در این مراسم با اشاره به اینکه سالی که شروع آن با تجلیل از پارسی‌نژاد آغاز شود سال خوبی برای ادبیات ما خواهد بود، گفت:‌ حکومت‌های دینی در کنار هزاران حسنی که دارند چند آفت کوچک نیز دارند یکی از آنها ریا کاری است که در مراکز قدرت و ثروت بیش از پیش خود را نشان می‌دهد. کسانی هستند که نان‌شان را از حکومت می‌خورند ولی دل‌شان با طرف دیگر است اینها برای بهره‌بردار از مواهب دنیایی ریش هم می‌گذارند ولی اعتقادی به دین و حکومت اسلامی ندارند.

وی افزود یکی از محاسن پارسی‌نژاد این است که وی «همانی هست که هست» حتی «بودش بهتر از نمودش» است و این خیلی با ارزش است. در جاهایی که ریا در مراکز قدرت خودنمایی می‌کند همین حرف را نیز چندی پیش در مراسم تجلیل از یکی از چهره‌‌هایی سینمایی گفتم ما که پشت صحنه با این افراد آشنا هستیم جنبه‌های مثبت آنها را هم می‌بینیم.

سرشار گفت: مسئله دیگر صداقت است پارسی‌نژاد فردی بی‌شیله پیله و بی‌غل و غش است مکرر از سال‌های دهه هفتاد با ایشان همکاری بودم. زمانی که در روزنامه‌های کیهان و جوان ایشان را به جای خودم معرفی کردم و یا در زمانی که در مجله ادبیات داستانی با ما همکاری می‌کرد و هم‌اکنون نیز در انجمن قلم ایران این صداقت را از وی می‌بینم.

وی با اشاره به سلامت نفس کامران پارسی‌نژاد گفت: وی صراحت در عین انعطاف و نرمش را در وجود خود دارد که وی را برای اطرافیانش تبدیل به فردی دوست‌ داشتنی کرده است. من قلباً آقای پارسی‌نژاد را علی‌رغم اختلاف سلیقه‌هایی که با هم داریم به عنوان یک دوست، دوست می‌دارم و این مسئله به خاطر سجایای شخصی و اخلاقی وی است. پارسی‌نژاد تساهل و تسامح در ارتباط با دوستان را دارد ولی در عقیده نه.

سرشار در ادامه این مراسم پاسداشت گفت: وی با اینکه سن زیادی ندارد ۱۸ کتاب در حوزه ادبیات منتشر کرده است و با نهادهای انقلابی نیز در این سال‌ها همکاری‌ خوبی داشته است. آن سال‌های اصلاحات که کار کردن با کیهان خطرناک بود وی با صفحه فرهنگ و ادب کیهان همکاری می‌کرد. پارسی‌نژاد با همه سوابق طولانی خود در همکاری با وزارت ارشاد و بسیج هنرمندان و سایر نهادها اما هنوز استخدام هیچ دستگاه دولتی نیست. در نوشته‌های وی حتی یک سطر تعریض و کنایه نسبت به مسائل ارزشی و عقیدتی نظام جمهوری اسلامی نمی‌بینید.

*تجار: پارسی‌نژاد آقای اخلاق است

راضیه تجار نویسنده و عضو انجمن قلم ایران نیز در این مراسم درباره پارسی‌نژاد گفت: حدوداً چهار دهه از انقلاب اسلامی در کشور عزیزمان ایران می‌گذرد زمان کمی نیست در حوزه داستان دو گروه بودند که در این بستر توانستند جریانی بسازند یکی داستان‌نویسانی با گرایش‌های اخلاقی و دینی و دومی منتقدینی که به نقد این آثار پرداختند. کامران پارسی‌نژاد از معدود کسانی است که در هر دو حوزه دستی بر آتش داشت.

وی ادامه داد: دقیقاً خاطرم نیست چه سالی ولی گمان کنم اوایل دهه هفتاد بود که نخستین بار در جلسات نقد داستان حوزه هنری که مسئولیتش را داشتم دیدم. در طول این سال‌ها چه بسیار افرادی که به صحنه ادبیات آمدند، ماندند، بر آن افزودند و نیز زکات علم‌شان را دادند و چه بسیار که آمدند خودی نشان دادند و بریدند و رفتند. پارسی‌نژاد از گروه اول بود یعنی آمد و به تدریج نقش خود را در دو حوزه نویسندگی و نقد اجرا کرد. گرچه آهسته اما پیوسته.

عضو انجمن قلم ایران افزود: اما مهم‌تر از این حضور اخلاق و رفتار وی است که با نوعی سادگی و زلالی همراه است به نوعی که وقتی نقدهایش را می‌خوانید حیرت می‌کنید این آدم‌ سادههایی که گاه سؤال‌هایش بسی ساده و حرص دربیار است چگونه اینگونه دقیق، موشکافانه و عمیق به نهان آثار داستانی پرداخته است.

تجار در خاتمه صحبت‌های خود گفت: پارسی‌نژاد زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاهی معتبر دارد و اکنون صاحب چند اثر داستانی است که بعضاً جوایزی هم برده است همچنین منتقدی هستند قابل احترام که دو دوره عضو هیأت مدیره انجمن قلم است روح شفاف و زلال و بدون گره و پیچیدگی و صداقت و مردم‌داری و صبوری و برخورد محترم‌شان آن چیزی است که به نظر من وجه غالب در ایشان است. برای همین می‌خواهم عرض کنم از دیدم من وی آقای اخلاق است.

*حنیف: پارسی‌نژاد اهل اعتدال است نه به خاطر اینکه الان دوره اعتدال است

محمد حنیف نویسنده نیز در این مراسم با اشاره به تألیف ۲۰۰ مقاله و کتاب توسط پارسی‌نژاد گفت: وی این آثار را در دوره‌های مختلف نوشته است که فارغ از کلیشه و شعار است و کاملاً مبتنی بر واقعیات نوشته شده است در کنار کارهای ریشه‌ای وی شاخصه درد دین و انقلاب در کارهای وی مشخص و هویدا است که وی در مقالات خود به آنها پرداخته است.

وی افزود: قطعاً همه ما با تمام آثارهای پارسی‌نژاد موافق نیستیم وی هم همین‌طور است اما باعث افتخار است که باز هم وی آنقدر شخصیت اخلاق‌‌مداری است که حاضر باشیم این همراهی با وی را افتخاری برای خودمان بدانیم که همه اینها به خاطر راستگویی و درستکاری پارسی‌نژاد است. به عنوان شخصیتی آرام با چهره‌ای مهربان و با اینکه در جریانی بود که متهم به تندروی بود اهل اعتدال بود. هرچند که در نقد بسیار بی‌رحم است. پارسی‌نژاد اهل اعتدال است نه به خاطر اینکه الان دوره اعتدال است بلکه به خاطر شخصیت خودش است.

حنیف در ادامه با اشاره به ویژگی اخلاقی پارسی‌نژاد گفت: وی نمی‌توانست به کسی نه بگوید و به همین خاطر در جاهایی کار کرده که متأسفانه شأن او را حفظ نکرده‌اند ولی وی همیشه کار خودش را به درستی انجام داده است. صداقت وی از او شخصیتی مورد اعتماد ساخته است. در روزگاری که فردی که بر حکومت است وزیر بهداشت را بر بالین خود می‌بیند برخی نویسندگان خودی و جبهه انقلاب برای انجام امور گزینشی‌شان دچار مشکل هستند. اگر پارسی‌نژاد با این سوابق و سوادش موضع اپوزیسیون داشت شرایط او با الان فرق می‌کرد که امیدوارم روزی به چنین مسیری کشیده نشود.

پیام تسلیت دکتر محمد سرشار به مناسبت درگذشت استاد عباس براتی پور

۷ اردیبهشت ۱۴۰۲
  دیروز مراسم تشییع مرحوم استاد عباس براتی‌پور با حضور علاقمندان ایشان در حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار شد. استاد براتی‌پور ۸۰ ساله بود...

آیین همدلی منیژه آرمین

۶ اردیبهشت ۱۴۰۲
  آیین همدلی مراسم آیین همدلی روز یکشنبه ۱۴ اسفند ماه با حضور برخی از اعضای هیئت مدیره انجمن قلم در فضای هنرمندانه آثار...

اعضای جدید

۴ اردیبهشت ۱۴۰۲
  اخبار انجمن قلم طی بررسی رزومه و مصاحبه نهایی که توسط هیئت موسس صورت گرفت، عضویت افراد زیر در انجمن قلم پذیرفته شد....

آیین همدلی “استاد عباس براتی پور”

۴ اردیبهشت ۱۴۰۲
  آیین همدلی مراسم تجلیل از استاد عباسعلی براتی‌پور روز یکشنبه ۱۶بهمن ماه با حضور اعضای هیئت موسس، هیئت مدیره انجمن قلم و نماینده...

معرفی کتاب “دفاع بدون شلیک”

۱۹ دی ۱۴۰۱
  معرفی: دفاع بدون شلیک نویسنده: حسین علی ساسانی انتشارات: انجمن قلم ایرانیان امروز سال انتشار: ۱۴۰۱ تعداد صفحات: ۱۳۲ صفحه کتاب دفاع بدون...

معرفی کتاب تب خشکسالی به قلم علی الله سلیمی

۱۵ دی ۱۴۰۱
  «تب خشک‌سالی» به کتابفروشی‌ها رسید علی الله سلیمی در کتاب جدید خود داستانی با موضوع تغییرات اقلیمی و رابطه انسان و طبیعت را...

فراخوان بیست و یکمین دورۀ جشنواره قلم زرین

۱۴ دی ۱۴۰۱
  به نام خداوندگار کتاب و قلم     فراخوان بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین   انجمن قلم ایران، با استعانت از...

دبیر جشنواره “قلم زرین” معرفی شد

۱۰ دی ۱۴۰۱
      با تصویب هیات مدیره انجمن قلم ایران ، «حمید هنرجو» دبیر بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین شد. سید احمد...