دسته بندی مطالب

طرح پیشکسوتان

  طرح انتشار ۴۰/۰۰۰ صفحه کتاب از چهل پیشکسوت

  این طرح نیز در اواخر سال ۱۳۸۶ به تصویب معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رسید و قرارداد آن منعقد شد.

بنا بر این قرارداد، انجمن قلم ایران متعهد شد از ۴۰ پیشکسوت متعهد ادبیات کشور، ۴۰/۰۰۰ صفحه شعر، داستان، پژوهش و نقد ادبی (ادبیات نوجوان یا بزرگسال) را در قالب کتاب، با جلد لوکس (گالینگور)، در شمارگان هر عنوان ۲/۲۰۰ نسخه منتشر کند.

این پیشکسوتان می‌بایست بالای پنجاه سال تمام سن داشته، دارای بالغ بر ۱۰۰۰ صفحه اثر ارزشمند متعهدانه (در جهت ارزش ­ها و آرمان‌های اسلام و انقلاب و نظام) باشند. موفق به کسب گواهینامه درجه یک یا دوی هنری از کمیته ارزشیابی شاعران و نویسندگان وزارت فرهنگ و ارشاد شده باشند یا جایگاه ادبی آنان در این حد، باشد. همچنین آثار هر پیشکسوت می‌توانست در قالب یک تا حداکثر چهار عنوان کتاب انتشار یابد.

افرادی که تا زمان ادامه پایبندی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به این قرارداد، شناسایی شدند و آثارشان برای چاپ در این طرح آماده انتشار شد، جمعاً ۳۴ نفر بودند؛ که آثار ۲۸ نفر از آنان نیز منتشر شد. پس از آن نیز این روند، ادامه داشت. اما با جانشینی بهمن دری و سپس اسماعیلی به جای دکتر پرویز، عملاً حمایت معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد از این طرح نیز قطع شد؛ و به ناچار کار در همین حد، متوقف ماند.

شش پیشکسوتی که آثارشان گاه تا مرز اوزالید نیز رسید اما توفیق چاپ نیافت، عبارت بودند از: ملک‌الشعرای بهار، مهدی الهی‌قمشه‌ای، اقبال لاهوری، محمدجواد محبت، صابر امامی و عباسعلی براتی‌پور.