دسته بندی مطالب

علیرضا قزوه کلیاتی از اشعارش را منتشر می‌کند.

۲۳ شهریور ۱۳۹۵ اطلاعیه ها

علیرضا قزوه
علیرضا قزوه گفت: در حال جمع‌آوری مجموعه کاملی از اشعارم هستم و امیدوارم این مجموعه تا نمایشگاه کتاب سال آینده به چاپ برسد.
به گزارش خبرگزاری فارس، علیرضا قزوه مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری، از جمع‌آوری کلیات آثار خود خبر داد و گفت: در حال حاضر کلیات آثارم را برای چاپ جمع آوری می‌کنم تا به امید خدا امسال در قالب یک کتاب منتشر شود.
وی ادامه داد: هنوز اسم خاصی برای کتابم در نظر نگرفته‌ام؛ به دلیل اینکه کلیات آثارم را در قالب یک کتاب جمع آوری می‌کنم، کتاب حجیمی خواهد بود و شاید در قالب هشتصد صفحه تنظیم شود.
قزوه دلیل تصمیم خود برای چاپ کلیات آثارش را این‌گونه بیان کرد: اکثر آثارم به صورت پراکنده است و خیلی از آن ها اصلا نیست. این بود که تصمیم گرفتم آثارم را به صورت یکجا چاپ کنم. در حال حاضر بیش از ده دفتر شعر به صورت پراکنده موجود است و چند دفتر شعر تازه دارم که هنوز چاپ نکرده ام که در این چاپ کلیات آثار تمامی شعرها در یک جلد قابل دسترسی خواهند بود.
وی در ارتباط با حل مشکل چاپ آثار نامناسب در کشور تصریح کرد: بعضی ممکن است نفع شخصی خود را در نظر بگیرند یا بعضی بضاعت ادبی خوبی نداشته باشند اما وضعیت مالی خوبی داشته باشند یعنی این امر باعث شود چاپ های متعدد کتاب خودشان را بخرند و این عامل می تواند وضعیت بازار را متشنج کند.
قزوه ادامه داد: از طرفی نقد جدی در این بخش مهم است؛ زیرا کسانی تبدیل به چهره می شوند که حقشان نیست و فضای مجازی هم به این اتفاق دامن زده است. به هر حال این اتفاق گذر زمان را می‌طلبد تا کارهایی که شاخص هستند خودشان را نشان دهند. بیشترین عامل در اشاعه این اتفاق عدم وجود نقد جدی است و وجود تعارفاتی که دارند و اینکه باز هم فضای مجازی رنگی از حقیقت را در خود ندارد و بیشتر به تعارفات می پردازد. به همین دلیل وضعیت بازار نشر هم کم کم تحت تاثیر فضای مجازی قرار گرفته است و این بسیار بد است؛ چون آثار باید تحت تاثیر فضای حقیقت قرار بگیرند و فضای حقیقت آن فضایی هست که منتقدان واقعی آن را رقم می زنند و عیار کتاب را می سنجند. متاسفانه عیارسنجی نیست و وزارت ارشاد هم متاسفانه نمی تواند کنترل کننده این مسئله باشد.
وی درباره وضعیت چاپ در حوزه هنری اذعان کرد: ما خودمان هم در قبال این مشکل در حوزه هنری مانده ایم که چه باید کرد. وضعیت بازار نشر خوب نیست، هر کتابی اجازه چاپ پیدا می کند و هر ناشری پیش از آنکه تفکر ادبی داشته باشد و به ادبیات خدمت کند به جیب خودش خدمت می کند. متاسفانه فضا به سمتی می رود که منتقدان را هم می خرند یعنی دقیقاً هزینه می کنند تا دو سه منتقد بیایند و در مورد آن کتاب صحبت کنند و این اوج بی انصافی و آشفتگی ادبی است. ما باید جلوی این فضاها بایستیم. کار یک نفر دو نفر و یا یک موسسه نیست ولی شاعران ما و آن‌هایی که سابقه ادبی دارند می‌فهمند که حق با چه کسی است. ممکن است شاعری چند سالی کتاب منتشر نکند و آثارش در فضای مجازی خیلی طرفدار نداشته باشد ولی حق با همان اثر باشد. متاسفانه فضا این روزها بسیار گل آلود است و باید تلاش کنیم که به هر حال نقدهای جدی تری توسط صاحب نظران صورت بپذیرد.
قزوه با بیان اینکه در بحث ولنگاری فرهنگی نقش و فهم متولیان فرهنگی مهم است، عنوان کرد: موضع‌مندی وزارتخانه بزرگی مثل ارشاد مهم است. ارشاد باید موضع داشته باشد. در یک دوران سلیقه‌ای عمل می‌کنند و در یک دوران مسئولیت را از دوش خودشان باز می‌کنند. آن موضعی که حضرت آقا می‌فرمایند و می‌گویند این شیوه که متعهدانه، جدی و با انقلابی‌گری عمل شود در خیلی موسسات نیست. خیلی از همین موسسات می‌آیند و فقط رفع تکلیف می‌کنند. در اینجا متولیان باید کاری انجام دهند و اگر نه یک شاعر جوان چه کاری می خواهد انجام دهد. این مسئله باید برای ارشاد و انتشارات مهم باشد و باید یک جایی ترمز کار را بکشند و پروانه ناشری که کتاب های بی محتوا چاپ کرده را باطل کنند. اینکار ها جدیت می طلبد.
این شاعر درباره زمان رونمایی از کتاب کلیات اشعار، خاطرنشان کرد: تلاش می کنیم کتاب را برای نمایشگاه کتاب رونمایی کنیم. من امسال ۵ کتاب چاپی داشتم و ناشر هم موجود بود اما بازار کتاب را بازاری واقعی ندیدم و چاپشان نکردم و به امید خدا در همین مجموعه کامل به چاپ می رسانم.

به پیشگاه هشتمین نور مهربان، امام کبوترها و آهوها

۱ تیر ۱۴۰۰
به پیشگاه ِ هشتمین ِ نور مهربان، امام ِ کبوترها و آهوها “کبوترها و آهوها ” دلم مثل ِ کبوترها سَحَر در آسمان ،...

 اعلام اسامی نامزدهای بخش داستان کودک و نوجوان نوزدهمین جشنواره قلم زرین

۱ تیر ۱۴۰۰
اسامی نامزدهای کتاب های بخش داستان کودک و نوجوان نوزدهمین جشنواره قلم زرین از سوی هیئت داوران معرفی شد. به گزارش دبیرخانه جشنواره قلم...

 اعلام اسامی نامزدهای بخش داستان بزرگسال نوزدهمین جشنواره قلم زرین

۱ تیر ۱۴۰۰
اسامی نامزدهای کتاب های بخش داستان بزرگسال نوزدهمین جشنواره قلم زرین از سوی هیئت داوران معرفی شد. به گزارش دبیرخانه جشنواره قلم زرین اسامی...

میلاد نور ولادت امام رضا (ع) مبارک باد

۱ تیر ۱۴۰۰
باز صدا کنم تو را، ای سر و سامانی من، در گذر از حادثه‌ها، یار پریشانی من سائل و مسکین توأم، حاجت من وصال...

فیلمنامه مجموعه سیزده قسمتی پویانمایی “قصه‌های عمو رحمان”، به سرپرستی استاد محمدرضا سرشار نگاشته شده است

۱ تیر ۱۴۰۰
✅ به گزارش برنا، انیمشن های «آرمن»، «قصه های عمو رحمان» و «کارتونی ها» از تولیدات مشترک سازمان هنری رسانه ای اوج و صدا...

بیانیه تشکر از ملت سربلند ایران به پاس حضور حماسی در انتخابات

۳۱ خرداد ۱۴۰۰
بیانیه تشکر از ملت سربلند ایران به پاس حضور حماسی در انتخابات بسم الله الرحمن الرحیم «قُلِ اللَّهُمَّ مَلِکَ الْمُلْکِ تُؤْتِى الْمُلْکَ مَنْ تَشَآءُ...

“من رای می‌دهم!”

۲۵ خرداد ۱۴۰۰
“من رای می‌دهم!” تا زنده‌ام به عشقِ وطن رای می‌دهم ای مادرِ وطن! به تو من رای می‌دهم تا زنده‌ام به یاد شهیدانِ این...

۷۵ بانوی نویسنده دست به امضا شدند

۲۵ خرداد ۱۴۰۰
✅۷۵ بانوی نویسنده دست به امضا شدند 🔹بیانیه جمعی از بانوان نویسنده به منظور دعوت از مردم عزیز ایران جهت مشارکت حداکثری در سیزدهمین...