دسته بندی مطالب

مخدومی: فرهنگ‌سازی برای کتاب نیازمند سرمایه گذاری روی نخبگان است

۳۰ خرداد ۱۳۹۷ اخبار

رحیم مخدومی گفت: برای فرهنگسازی و تبلیغ کتاب و جشنواره رضوی باید بر روی نخبه ها سرمایه گذاری شود که خود جماعتی را همراه خود دارند.

 

مخدومی: فرهنگ‌سازی برای کتاب نیازمند سرمایه گذاری روی نخبگان است

 

رحیم مخدومی نویسنده و ناشر در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا،‌ با اشاره به جشنواره کتابخوانی رضوی گفت: باید برای این جشنواره تبلیغات گسترده صورت بگیرد تا هم برای قشر بی‌تفاوت به امر مطالعه ایجاد انگیزه شود و هم قشری که اهل مطالعه هستند اما موضوع خاص جشنواره خیلی مورد توجه شان نبوده است،‌ لذا کار تبلیغات به نوعی هدایتگری به سمت مطالعه و سیره رضوی است که انتظار می‌رود نهاد کتابخانه‌ها در امر تبلیغات فعال عمل کند.

وی با اشاره به ترویج سیره رضوی از طریق این جشنواره بیان کرد: جشنواره کتابخوانی رضوی در افزایش نرخ کتابخوانی و افزایش مطالعه در باب سیره رضوی بسیار موثر است. آنقدر موضوعات مورد مطالعه متعدد و متکثر هستند که به طور طبیعی اکثر افراد جامعه این امکان را ندارند که موضوعات خاص مانند سیره رضوی را رصد کنند و بالطبع بر عهده خواص و ارگانها است که موضوعات مورد نیاز جامعه را برجسته کنند تا دیده شود که نهاد کتابخانه‌های عمومی از طریق جشنواره‌ها این مهم را عملی کرده است.

مخدومی تصریح کرد: موضوع امام رضا(ع) در کشور ما جزو اولین اولویت‌هاست و از قرون گذشته مورد توجه مردم بوده و مردم در نظام‌های مختلف به آن توجه کرده‌اند، اما وقتی نظام ما نظام جمهوری اسلامی است و قرار است این نظام مردم را به سمت اسلام ناب هدایت کند اهمیت موضوع رضوی بسیار بسیار جدی‌تر می‌شود.

وی افزود: یکی از فلسفه‌های ورود امام رضا(ع) به ایران زمینه سازی برای ظهور حضرت حجت(عج) بوده است و این زمینه‌سازی با انقلاب اسلامی اوج گرفت و این امر با پرچمداری امام معصوم(ع) واقع می‌شود و لازمه این موضوع امام شناسی صحیح است. لذا جشنواره کتابخوانی رضوی از این جهت می‌تواند تاثیر بسیار خوبی در امام شناسی صحیح داشته باشد.

این نویسنده با اشاره به توزیع رایگان کتاب‌های جشنواره رضوی در کتابخانه‌ها عنوان کرد: در کشوری که فرهنگ خرید کتاب و توجه ویژه به سبد کتاب در اقتصاد خانواده هنوز جا نیفتاده است باید سوبسید داده شود و توزیع رایگان کتاب توسط نهاد کتابخانه‌ها برای جشنواره یکی از همین سوبسیدهاست. نمی‌توان انتظار داشت که چون کتاب مهم است همه باید این اهمیت را درک کنند و برای خرید کتاب دست به جیب شوند و اگر فرهنگسازی نشود، هرگز این اتفاق نمی‌افتد. یکی از راه‌های فرهنگسازی این است که شیرینی مطالعه و دانستن به ذائقه‌ها چشانده شود و افرادی که ذائقه‌ها شان تغییر کرده برای کتاب پول هم خرج می‌کنند که این امر توسط نهاد در حال تحقق است.

مخدومی تبلیغ از طریق افراد نخبه جامعه را از ضروریات جشنواره رضوی دانست و گفت: برای فرهنگسازی و تبلیغ کتاب و جشنواره رضوی باید بر روی نخبه‌ها سرمایه‌گذاری شود که خود جماعتی را همراه خود دارند. مثلا یک معلم وقتی در طول ۹ ماه با ۱۰ کلاس ۳۰ نفری در ارتباط است در حدود ۳۰۰ نفر مخاطب درجه یک دارد که اگر این معلم اهل مطالعه باشد، می‌تواند این جشنواره را در کلاس تبلیغ کند و کتابخوانی را به شاگردان خود انتقال دهد.

وی اضافه کرد: یا یک روحانی که به عنوان امام جماعت به یک مسجد خاص یا سخنرانی برای یک محفل خاص دعوت می‌شود، عده‌ای مخاطبش هستند و به همین نسبت اگر سرتیم‌ها را در نظر بگیریم و آنها را برای تبلیغات کتابها و جشنواره به خط کنیم کاری بزرگ به روشی ساده تر صورت می‌گیرد، همانطور که امام راحل برای وقوع انقلاب اسلامی این امر را محقق کردند.

مخدومی در پایان گفت: موضوع جشنواره رضوی موضوعی بسیار خوب و دوست داشتنی است و همه برای تبلیغ استقبال می کنند و معلم ها و روحانیون و سیاستمداران زیادی هستند که علاقه‌مندند خادم افتخاری امام رضا(ع) در زمینه تبلیغ جشنواره رضوی باشند.

پیام تسلیت دکتر محمد سرشار به مناسبت درگذشت استاد عباس براتی پور

۷ اردیبهشت ۱۴۰۲
  دیروز مراسم تشییع مرحوم استاد عباس براتی‌پور با حضور علاقمندان ایشان در حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار شد. استاد براتی‌پور ۸۰ ساله بود...

آیین همدلی منیژه آرمین

۶ اردیبهشت ۱۴۰۲
  آیین همدلی مراسم آیین همدلی روز یکشنبه ۱۴ اسفند ماه با حضور برخی از اعضای هیئت مدیره انجمن قلم در فضای هنرمندانه آثار...

اعضای جدید

۴ اردیبهشت ۱۴۰۲
  اخبار انجمن قلم طی بررسی رزومه و مصاحبه نهایی که توسط هیئت موسس صورت گرفت، عضویت افراد زیر در انجمن قلم پذیرفته شد....

آیین همدلی “استاد عباس براتی پور”

۴ اردیبهشت ۱۴۰۲
  آیین همدلی مراسم تجلیل از استاد عباسعلی براتی‌پور روز یکشنبه ۱۶بهمن ماه با حضور اعضای هیئت موسس، هیئت مدیره انجمن قلم و نماینده...

معرفی کتاب “دفاع بدون شلیک”

۱۹ دی ۱۴۰۱
  معرفی: دفاع بدون شلیک نویسنده: حسین علی ساسانی انتشارات: انجمن قلم ایرانیان امروز سال انتشار: ۱۴۰۱ تعداد صفحات: ۱۳۲ صفحه کتاب دفاع بدون...

معرفی کتاب تب خشکسالی به قلم علی الله سلیمی

۱۵ دی ۱۴۰۱
  «تب خشک‌سالی» به کتابفروشی‌ها رسید علی الله سلیمی در کتاب جدید خود داستانی با موضوع تغییرات اقلیمی و رابطه انسان و طبیعت را...

فراخوان بیست و یکمین دورۀ جشنواره قلم زرین

۱۴ دی ۱۴۰۱
  به نام خداوندگار کتاب و قلم     فراخوان بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین   انجمن قلم ایران، با استعانت از...

دبیر جشنواره “قلم زرین” معرفی شد

۱۰ دی ۱۴۰۱
      با تصویب هیات مدیره انجمن قلم ایران ، «حمید هنرجو» دبیر بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین شد. سید احمد...