دسته بندی مطالب

مراسم تجلیل از نویسندگان آثار صاحب تقریظ؛ مومنی‌شریف: نقش مقام معظم رهبری در معرفی ادبیات دفاع مقدس پررنگ است/ ضرابی‌زاده: شهدا صاحبان اصلی این آثار به شمار می‌روند.

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ اطلاعیه ها

مومنیرئیس حوزه هنری گفت: نقش رهبر معظم انقلاب در معرفی ادبیات دفاع مقدس پررنگ است. ایشان بنیانگذار این نوع ادبیات هستتد و معرفی این آثار را کار مهم و موثری در معرفی ارزش‌های دفاع مقدس به نسل جوان می‌دانند.
به گزارش خبرنگار فرهنگی «نسیم آنلاین»؛ مراسم تجلیل از نویسندگان آثار صاحب تقریظ صبح امروز با حضور محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری، بهناز ضرابی‌زاده و حمید حسام از نویسندگان دفاع مقدس، علی خوش‌لفظ راوی کتاب “وقتی مهتاب گم شد” و زهرا پناهی‌روا راوی کتاب “گلستان یازدهم” در غرفه انتشارات سوره مهر سی‌امین دوره نمایشگاه کتاب تهران برگزار شد.
مومنی شریف در ابتدای این نشست با اشاره به ارزش کتاب‌های تقریظی در سال گذشته و تاثیر این تقریظ بر نویسندگان گفت: از برکاتی که دفاع مقدس در کنار آسیب‌هایی که به ما تحمیل کرد، ادبیاتش بود. ادبیاتی که برای خودمان بود و هویت ایرانی دارد. نقش رهبر معظم انقلاب در معرفی این ادبیات پررنگ است. ایشان بنیانگذار این نوع ادبیات هستتد و معرفی این آثار را کار مهم و موثری در معرفی ارزش‌های دفاع مقدس به نسل جوان می‌دانند.
وی ادامه داد: استقبال مردم از این کارها، چه آثاری که تقریظ دارد و چه آثاری که ایشان معرفی نکرده‌اند اما آثار خوبی هستند، بی‌نظیر است. کارها اگر در بخش نگارش درست نوشته شده باشد و اصول ادبیات را رعایت کرده باشد و خوب منتشر شود، مورد استقبال مخاطبان قرار می‌گیرد. به آینده این ادبیات امیدارم و فکر می‌کنم که در آینده ملت ایران بعد از انقلاب با این کارها معرفی خواهد شد. یکی از اساتید دانشگاه آمریکا می‌گفت که علاقه او به این کتاب‌ها به دلیل معرفی انسان جدیدی است.
مومنی شریف یادآور شد: من از نویسندگانی که در این راه ذوق به خرج دادند تشکر می‌کنم. شفاعت شهدا اجری است که این نویسندگان در آخرت خواهند داشت. امیدوارم که دیگر دوستانی که در این راه توانایی دارند بیایند و این خاطرات را که خاطرات ملت هستند، بنویسند. رهبر انقلاب در جلسه‌ای که با خانواده شهدا داشتند فرمودند که در دیگر استان‌ها نیز امثال آقای سلگی و خانم پناهی روا هستند، اما آنها نویسنده ندارند. ایشان تاکید داشتند که قدر این نویسندگان را بدانیم.
ضرابی‌زاده نویسنده کتاب دختر شینا و گلستان یازدهم نیز با بیان اینکه نگاه پاک شهدا به این کارها افتخار بزرگی برای نویسندکان این آثار است گفت: شهدا صاحبان اصلی این آثار هستند و من خودم را در این کارها دخیل نمی‌بینم. نسل ما همیشه به شهید چیت‌سازیان که به شجاعت معروف بود، می‌بالید. خوشحالم که این کتاب با تقریظ مقام معظم رهبری در استان همدان و دیگر استان‌ها معرفی شد و امیدوارم در خارج از کشور نیز معرفی شود.
حسام نویسنده کتاب ” وقتی مهتاب گم شد” و “آب هرگز نمی‌میرد” نیز با بیان اینکه رهبر انقلاب معمار این ادبیات است و هم در خلق آن نقش داشته‌اند و هم رصد می‌‌کنند، افزود: با این یاداشت‌ها اقبال عمومی به کتاب‌های صاحب تقریظ ایجاد می‌شود. این باعث دلگرمی نویسنده است. حس شیرینی است وقتی می‌شنوید که کتاب شما مورد توجه رهبر انقلاب قرار گرفته است. نکاتی که ایشان درباره کتاب ذکر می‌کنند، از امهات ادبیات دفاع مقدس است. ایشان نکته‌بین و دقیق هستند.
پناهی‌روا نیز در ادامه این نشست با اشاره به تاثیر کتاب “گلستان یازدهم” در ترویج سبک اسلامی ایرانی گفت: ما باید روی شیوه نگارش این آثار دقت کنیم و این قلم نویسنده است که به این خاطرات جان می‌دهد. این آثار کمک می‌کنند تا سیره شهدا از زبان خانواده بیان شود.
وی ادامه داد: این کتاب‌ها سبک زندگی زوج‌های دهه شصتی‌ها را نشان می‌دهد. ما در این کتاب‌ها می‌گوییم که شهدا مانند ما بودند اما این راه را انتخاب کردند و از این دنیا پل زدند و از آن گذشتند. در این مدت همسران شهدای مدافع حرم با ما تماس می‌گرفتند که چطور می‌توانیم دوری همسرانمان را تحمل کنیم و این تاثیر کتاب و درس زندگی شهداست.
علی خوش‌لفظ راوی کتاب “وقتی مهتاب گم شد” نیز در ادامه این نشست گفت: رمز این اقبال به صداقت بازمی‌گردد. ما با این نیت وارد شدیم که تکلیف‌مان را انجام دهیم و از شهدایی بگوییم که مرام عرفانی داشتند اما فراموش شدند.
وی بر ضرورت ترویج فرهنگ دفاع مقدس تاکید کرد و افزود: شکاف بزرگی بعد از دفاع مقدس رخ داده و انتقال این ارزش‌ها هم و غم رهبر انقلاب است. به نظر می‌رسد بخشی از این ارزش‌ها و خاطرات هنوز در خاکریزها قرار دارد. آنچه از دفاع مقدس به عمد یا سهو گفته شده فرهنگ انحرافی است. بعد از انقلاب خواستند این فرهنگ در جامعه جانیفتاده است. رهبر انقلاب فرمودند که خاکریزی زده شده و چند نفر دارند از این فرهنگ دفاع می‌کنند؛ هر کسی هم که می‌تواند باید به اندازه وسعش در این زمینه کمک کند. این امر تکلیفی است که ایشان برعهده ما گذاشته‌اند. ما در کتاب ” وقتی مهتاب گم شد” به معنویت رزمندگان پرداختیم، معنویتی که سبب شجاعت رزمندگان می‌شد. این کتاب گوشه‌ای از این معنویت‌ها بود. هیچ چیز بعد از جنگ برایمان گواراتر از تایید و تقریظ ایشان نبود. اگر از شهدا نگوییم حق الناس کرده‌ایم. کسانی که در این زمینه خست به خرج می‌دهند مدیون شهدا و نسل امروز هستند.

اسامی برگزیدگان بیست و یکمین جایزه قلم زرین معرفی شدند

۲۰ تیر ۱۴۰۲
  اسامی برگزیدگان و شایسته تقدیر بیست و یکمین جایزه قلم زرین معرفی شدند: بخش نقد و پژوهش ادبی: شایسته تقدیر: گونه شناسی نثر...

بیانیه دبیر بیست یکمین جشنواره قلم زرین

۲۰ تیر ۱۴۰۲
  «به نام خداوند لوح و قلم» ن و القلم و مایسطرون سوگند به قلم و آنچه می‌نویسند سوره مبارک قلم آیه نخست بیانیه...

اسامی نامزدهای کتاب های بخش شعر کودک و نوجوان بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین

۱۱ تیر ۱۴۰۲
  اسامی نامزدهای کتاب های بخش شعر کودک و نوجوان بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین از سوی هیئت داوران معرفی شد. به...

اسامی نامزدهای کتاب های بخش شعر بزرگسال بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین

۱۱ تیر ۱۴۰۲
  اسامی نامزدهای کتاب های بخش شعر بزرگسال بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین از سوی هیئت داوران معرفی شد. به گزارش دبیرخانه...

اسامی نامزدهای کتاب های بخش نقد و پژوهش ادبی بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین

۱۰ تیر ۱۴۰۲
    اسامی نامزدهای کتاب های بخش نقد و پژوهش ادبی بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین از سوی هیئت داوران معرفی شد....

اسامی نامزدهای کتاب های بخش داستان بزرگسال بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین

۱۰ تیر ۱۴۰۲
  اسامی نامزدهای کتاب های بخش داستان بزرگسال بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین از سوی هیئت داوران معرفی شد. به گزارش دبیرخانه...

پیام تسلیت دکتر محمد سرشار به مناسبت درگذشت استاد عباس براتی پور

۷ اردیبهشت ۱۴۰۲
  دیروز مراسم تشییع مرحوم استاد عباس براتی‌پور با حضور علاقمندان ایشان در حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار شد. استاد براتی‌پور ۸۰ ساله بود...

آیین همدلی منیژه آرمین

۶ اردیبهشت ۱۴۰۲
  آیین همدلی مراسم آیین همدلی روز یکشنبه ۱۴ اسفند ماه با حضور برخی از اعضای هیئت مدیره انجمن قلم در فضای هنرمندانه آثار...