دسته بندی مطالب

مصطفی محدثی خراسانی: لزوم بازتعریف ادبیات دفاع مقدس/نبرد در یمن و سوریه ادامه جنگ ماست

۹ خرداد ۱۳۹۷ اخبار

مصطفی محدثی خراسانی

دبیر دومین کنگره «ترنم حماسه» از تبدیل شعرها و ترانه‌های برگزیده ای کنگره به آثار موسیقایی خبر داد و افزود: لازم است ترانه‌سرایان امروز به بازتعریف دفاع مقدس و یادگارهای آن بپردازند.

مصطفی محدثی خراسانی در گفتگو با خبرنگار مهر به اهداف برگزاری دومین کنگره ملی «ترنم حماسه» اشاره و بیان کرد: کمک به ایجاد فضای ذهنی و زبانی نو در متن و سرودها، ترانه‌ها و تصنیف‌ها و گسترش موضوعی گفتمان دفاع مقدس در این حوزه؛ تامین بخشی از متن، سرود ترانه و تصنیف مورد نیاز، جهت تولید آثار موسیقایی دفاع مقدس؛ شناسایی استعدادها و ارزیابی توان ادبی کشور در حوزه سرود، ترانه و تصنیف دفاع مقدس؛ انتشار مجموعه‌ای مکتوب از سرودها، ترانه‌ها و تصنیف‌های ارسالی به کنگره و تولید آثار موسیقایی از سرودها، ترانه‌ها و تصنیف‌های برگزیده از جمله اهداف برپایی این کنگره است.

به گفته دبیر کنگره «ترنم حماسه»، دفاع مقدس و مجموعه موضوعات مرتبط با آن، موضوع این کنگره است. البته داشتن نگاهی تازه در پرداختن به مضامین دفاع مقدس و برقراری پیوند بین مسائل روز کشور و جهان اسلام از یک طرف و میراث گران سنگ دفاع مقدس و فرهنگ مبارزه و شهادت و ایثار از سوی دیگر، از امتیار ویژه‌ای برخوردار خواهد بود.

محدثی خراسانی به ضرورت داشتن نگاهی تازه در توجه به مسایل هشت سال دفاع مقدس اشاره و بیان کرد: ما باید به بازتعریف جنگ و دفاع مقدس و مسایل مربوط به آن بپردازیم؛  شاید امروز،  گفتن از جنگ در قالب شعر و ترانه و سرود، به طور مستقیم وجود نداشته باشد اما همچنان می‌توان به مفاهیمی چون عدالت، استکبارستیزی و مبارزه با ظلم ازتوجه کرد. چراکه هنوز هم، همنوعان ما در یمن و سوریه و عراق، در حال ستیز با استکبارند و همچنان می‌توان از دستاوردهای دفاع مقدس گفت و سرود.

به گفته شاعر مجموعه «سلوک باران»، در کنگره «ترنم قلم» بیشتر به آثاری پرداخته می‌شود که قابلیت تبدیل شدن به آثار موسیقایی را دارند. از این رو بیشتر به ترانه، سرود و تصنیف توجه و کارهای  برگزیده در اختیار آهنگسازان گذاشته می‌شوند تا به صورت آثار موسیقایی درآیند.

محدثی خراسانی در پاسخ به این‌که چه تدبیری در نظر گرفته شده تا شعرهایی که به دبیرخانه کنگره «ترنم حماسه» ارسال می‌شود، سفارشی نباشد، بیان کرد: اینجا شعر سفارشی مصداق پیدا نمی‌کند؛ ما سوژه‌ای را انتخاب کرده و از شاعران و ترانه‌سرایان خواسته‌ایم تا درباره موضوع مورد نظر شعر بگویند و ترانه بسرایند تا آهنگسازان، این آثار را مبنای کار خود قرار دهند. خارج از این کنگره و مراسم هم، روال کار به همین شکل است یعنی موسیقیدان‌ها هستند که ترانه یا تصنیف مورد نظر خود را سفارش می‌دهند.

دومین کنگره ملی «ترنم حماسه»،  شهریورماه ۱۳۹۷ در آستانه هفته بزرگداشت دفاع مقدس برگزار می‌شود و دبیرخانه کنگره از آثار تمامی شاعران و ترانه سرایان کشور بدون هیچ محدودیتی استقبال می‌کند.

آثار ارسالی لازم است در یکی از قالب‌های، سرود، ترانه و تصنیف سروده شده و قابلیت تلفیق با موسیقی را داشته باشد. به رتبه اول در هر بخش مبلغ ۳۰ میلیون ریال، رتبه دوم هر بخش مبلغ ۲۵ میلیون ریال و رتبه سوم در هر بخش ۲۰ میلیون ریال تعلق می‌گیرد و مهلت ارسال آثار تا پایان مرداد ماه ۱۳۹۷ خواهد بود.

پیام تسلیت دکتر محمد سرشار به مناسبت درگذشت استاد عباس براتی پور

۷ اردیبهشت ۱۴۰۲
  دیروز مراسم تشییع مرحوم استاد عباس براتی‌پور با حضور علاقمندان ایشان در حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار شد. استاد براتی‌پور ۸۰ ساله بود...

آیین همدلی منیژه آرمین

۶ اردیبهشت ۱۴۰۲
  آیین همدلی مراسم آیین همدلی روز یکشنبه ۱۴ اسفند ماه با حضور برخی از اعضای هیئت مدیره انجمن قلم در فضای هنرمندانه آثار...

اعضای جدید

۴ اردیبهشت ۱۴۰۲
  اخبار انجمن قلم طی بررسی رزومه و مصاحبه نهایی که توسط هیئت موسس صورت گرفت، عضویت افراد زیر در انجمن قلم پذیرفته شد....

آیین همدلی “استاد عباس براتی پور”

۴ اردیبهشت ۱۴۰۲
  آیین همدلی مراسم تجلیل از استاد عباسعلی براتی‌پور روز یکشنبه ۱۶بهمن ماه با حضور اعضای هیئت موسس، هیئت مدیره انجمن قلم و نماینده...

معرفی کتاب “دفاع بدون شلیک”

۱۹ دی ۱۴۰۱
  معرفی: دفاع بدون شلیک نویسنده: حسین علی ساسانی انتشارات: انجمن قلم ایرانیان امروز سال انتشار: ۱۴۰۱ تعداد صفحات: ۱۳۲ صفحه کتاب دفاع بدون...

معرفی کتاب تب خشکسالی به قلم علی الله سلیمی

۱۵ دی ۱۴۰۱
  «تب خشک‌سالی» به کتابفروشی‌ها رسید علی الله سلیمی در کتاب جدید خود داستانی با موضوع تغییرات اقلیمی و رابطه انسان و طبیعت را...

فراخوان بیست و یکمین دورۀ جشنواره قلم زرین

۱۴ دی ۱۴۰۱
  به نام خداوندگار کتاب و قلم     فراخوان بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین   انجمن قلم ایران، با استعانت از...

دبیر جشنواره “قلم زرین” معرفی شد

۱۰ دی ۱۴۰۱
      با تصویب هیات مدیره انجمن قلم ایران ، «حمید هنرجو» دبیر بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین شد. سید احمد...