دسته بندی مطالب

مومنی‌: فرهنگ «انتظار» از عوامل پیروزی انقلاب است / رحیمیان: سبک زندگی و هنر ما ذیل موضوع «انتظار» می‌گنجد.

۱۶ بهمن ۱۳۹۵ اطلاعیه ها

مومنیرئیس و مسئولان حوزه هنری در دیدار با تولیت مسجد مقدس جمکران درباره همکاری‌های دوجانبه در زمینه فعالیت‌های فرهنگی و هنری با موضوع فرهنگ مهدوی و انتظار به گفت‌وگو نشستند.
به گزارش خبرگزاری فارس، در نشست مدیران حوزه هنری با حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ محمدحسن رحیمیان تولیت مسجد مقدس جمکران که روز گذشته سه شنبه ۱۲ بهمن ماه در محل مسجد جمکران برگزار شد، اظهار کرد: به عنوان خدمتگزاران کوچک فرهنگ و هنر کشور باید ارتباطمان را با مسجد مقدس جمکران و به‌ویژه حضرت حجت(عج) و فرهنگ انتظار بیشتر کنیم. «انتظار» بدون شک یکی از مولفه‌های فرهنگ بزرگ تشییع است. انتظار در فرهنگ تشیع یک عنصر و نکته‌ پیش‌برنده است که در هر شرایطی انسان معتقد به انتظار را امیدوار نگاه می‌دارد و باعث تحرک او می‌شود.
وی ادامه داد: خوشبختانه در زندگی مستندات بسیاری برای وجود آن حضرت و اینکه امام را، حی و حاضر در زندگیمان می‌بینیم وجود دارد و این یکی از امتیازات فرهنگ مردم کشورمان است.
رئیس حوزه هنری در آستانه دهه فجر انقلاب اسلامی تاکید کرد: از عوامل پیروزی انقلاب اسلامی می‌توان به فرهنگ «انتظار» اشاره کرد؛ از عوامل تثبیت نظام جمهوری اسلامی نیز، اعتقاد به انتظار و حضور حضرت حجت (عج) بود؛ رسیدن به آرمان‌های انقلاب اسلامی که در راس آن ایجاد تمدن بزرگ نوین اسلامی است حتما با انتظار و فرهنگ انتظار و اینکه ما زمینه‌ساز ظهور آن بزرگ باشیم، شدنی‌ است.
وی همچنین تصریح کرد: به عنوان حوزه هنری، دو وظیفه بزرگ نسبت به انتظار و حضرت حجت (عج) داریم. نخست تبیین فرهنگ انتظار در جامعه است؛ تبیین صحیح این فرهنگ و زدودن نادرستی‌ها و تلقی‌های غلط از این فرهنگ پیشرو و مسئله‌ دیگر ترسیم الگوی متناسب با جامعه‌ مد نظر حضرت حجت (عج) است؛ الگویی که می‌تواند زمینه‌ساز ظهور آن حضرت باشد. اگر به این ها بپردازیم، انگیزه‌های مردم برای حرکت و مجاهدت در این مسیر تقویت خواهد شد.
مومنی شریف در پایان گفت: این دو وظیفه‌ای‌ است که از قدیم در برنامه‌های حوزه هنری متجلی بوده و باید بیشتر باشد و ان شاء الله تا دو سال آینده که چهلمین سالگرد پیروز انقلاب اسلامی را خواهیم داشت باید این موضوع در کارنامه ما مشهود باشد.
حوزه هنری در دوران ریاست مومنی‌شریف در مسیر درست قرار گرفت
حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ محمدحسن رحیمیان، تولیت مسجد مقدس جمکران، نیز در سخنانی ضمن تبریک فرارسیدن دهه فجر و سالروز بازگشت پیروزمندانه حضرت امام به ایران اسلامی، اظهار کرد: خانه خدا در حقیقت خانه مردم است و اگر مسجد جمکران خانه خداست و منسوب به حضرت ولی عصر (عج) پس متعلق به یکایک ولایتمداران و انسان‌های مومن است و ما دراینجا خادمان این مردم هستیم.
وی ادامه داد: از تلاش‌های ارزشمند حوزه هنری به ویژه در دوران ریاست برادر عزیزمان، آقای مومنی شریف این بود که حوزه هنری در این دوران در مسیر درست خودش قرار گرفت. در تقابل با تهاجم فرهنگی و شرایط بسیار خطیری که امروز با آن مواجه هستیم، یکی از خاکریزها و سنگرهای سرنوشت‌ساز حوزه هنری است.
رحیمیان تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی در رابطه با عملکرد مسجد جمکران به کار پژوهشی و هنری تاکید کرده‌اند و در همین راستا مرکز پژوهش و مرکز آفرینش فرهنگی و هنری مسجد شکل گرفت؛ که ان‌شاءالله با همکاری حوزه هنری بتوانیم گام موثری را در جهت انجام این رهنمود مقام ولایت برداریم. در همین زمینه، امیدواریم پیشنهادی که دوستان در ارتباط با جشنواره فیلم‌های کوتاه ۳۱۳ ثانیه ای ارائه دادند، گام موثری برای رسیدن به اهداف مدنظرمان باشد.
تولیت مسجد مقدس جمکران با تاکید بر اینکه مدیریت ما، باید مدیریت در راستای انتظار و تبیین ظهور باشد، عنوان کرد: سبک زندگی و هنر ما و همه عرصه‌هایی که در جامعه وجود دارد، در ذیل موضوع «انتظار» آن حضرت می‌گنجد. در سایه‌ تبیین انتظار می‌توانیم سبک زندگی منتظر و جامعه منتظر را تبیین کنیم. بی شک مهم ترین عمل برای نزدیک کردن و تقریب ظهور، ساختن و پرداختن جامعه‌ای است که منطبق با منتظران و زمان ظهور باشد.
در این نشست مشترک درباره همکاری‌های دوجانبه در زمینه فعالیت‌های فرهنگی و هنری با موضوع فرهنگ مهدوی و انتظار بحث و گفت‌وگو شد.
حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ محمدحسن رحیمیان، تولیت مسجد مقدس جمکران، پیشنهاد همکاری دو مجموعه حوزه هنری و مسجد مقدس جمکران را برای برگزاری جشنواره فیلم‌ با موضوع انتظار مطرح کرد. محسن مومنی شریف نیز برای پیگیری و تسریع همکاری‌های دو جانبه مجدالدین معلمی رئیس حوزه هنری استان قم و حامد رهنما مدیرعامل موسسه فرهنگی و هنری سپهر سوره هنر را به عنوان نماینده معرفی کرد.

کنگره جهانی « محمد، پیامبر رحمت در آیینه ادب و هنر»

۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰
نام محمد است اذان بر اذان بلند آن را به هفت گنبد گردون برآوریم 🕋کنگره جهانی « محمد، پیامبر رحمت در آیینه ادب و...

عید سعید فطر مبارک باد

۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰
عید سعید فطر، عید آسودگی از آتش غفلت و رهیدگی از زنجیر نفس بر میهمانان حضرت حق مبارک باد . .

«چشمهایم در اورشلیم» منتشر شد

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
✅«چشمهایم در اورشلیم» منتشر شد 🔹کتاب رمان #چشم‌هایم_در_اورشلیم که به قلم سلیس و روان #مریم_مقانی نوشته شده است، با یک قرار ملاقات در آوریل...

راه شب رادیو ایران – گوینده و نویسنده: محمود اکرامی

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
✅ راه شب رادیو ایران 🔶 گوینده و نویسنده: #محمود_اکرامی 🔸 شنبه شب های هر هفته  

دعوت از ناشران جهان برای حمایت از مردم مظلوم فلسطین

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
✅دعوت از ناشران جهان برای حمایت از مردم مظلوم فلسطین 🔹مجید جعفری اقدم، در پی حملات اخیر رژیم صیهونستی به محله شیخ جراح قدس...

فراخوان بیست‌ونهمین جایزه جهانی کتاب‌سال منتشر شد

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
✅فراخوان بیست‌ونهمین جایزه جهانی کتاب‌سال منتشر شد 🔹بیست‌ونهمین دوره جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در سه بخش تالیف، ترجمه و تصحیح که...

نمایشگاه مجازی قرآن امکانات خوبی برای ناشران فراهم کرده است

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
✅نمایشگاه مجازی قرآن امکانات خوبی برای ناشران فراهم کرده است 🔹نخستین نمایشگاه مجازی قرآن کریم از روز شنبه یازدهم اردیبهشت ۱۴۰۰ آغاز شد و...

تمدید فراخوان دومین دورۀ جایزۀ ادبی شهید سیدعلی اندرزگو

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
✅ تمدید فراخوان دومین دورۀ جایزۀ ادبی شهید سیدعلی اندرزگو 🔹 دبیرخانۀ دائمی جایزۀ مردمی و ادبی «شهید سیدعلی اندرزگو»، با توجه به استقبال...