دسته بندی مطالب

نشست خبری رئیس «بنیاد سعدی» برگزار شدحدادعادل: ۲۲ درصد بودجه سال ۹۵ بنیاد سعدی پرداخت نشد/ ۱۰ هزار فارسی‌آموز در ۴۰۰ دانشگاه جهان

۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ اطلاعیه ها

غلامعلی حدادعادلرئیس بنیاد سعدی گفت: گسترش زبان فارسی در جهان به بودجه بیشتری احتیاج دارد اما در سال ۹۵، ۲۲ درصد بودجه ما تخصیص پیدا نکرد.
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، نشست خبری آغاز پنجمین سال فعالیت بنیاد سعدی، همزمان با روز بزرگداشت زبان فارسی با حضور غلامعلی حداد عادل رئیس این بنیاد صبح امروز برگزار شد.
*۱۰هزار فارسی‌آموز در ۴۰۰ دانشگاه جهان
حداد عادل در این مراسم با اشاره به ارتباط گسترش زبان فارسی با اقتدار ملی، گفت: با توجه به این مسئله آموزش زبان فارسی صرفاً جنبه ادبی ندارد، بلکه در متن توسعه قرار دارد و می‌تواند به گسترش مناسبات سیاسی و اقتصادی با جهان منجر شود. روز زبان فارسی با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، ۲۵ اردیبهشت در تقویم ثبت شده و از آنجا که همه‌ساله در اردیبهشت‌ماه گزارشی از فعالیت‌های بنیاد سعدی ارائه می‌کنیم، امروز نیز بخشی از فعالیت‌های بنیاد سعدی را ارائه خواهم کرد.
وی افزود: بنیاد سعدی امسال پنجمین سال فعالیت خود را آغاز می‌کند، درحالی‌که امروز زبان فارسی در ۴۰۰ دانشگاه تدریس می‌شود که جمع دانشجویان این دانشگاه‌ها ۱۰ هزار نفر است، علاوه‌بر این کلاس‌های آموزش زبان فارسی هم با کمک ۸۰ نمایندگی در بیش از ۲۵۰ کلاس دایر است که حدود ۱۲ هزار زبان‌آموز دارد که ۱۴۰ مدرس این کلاس‌ها را اداره می‌کنند.
رئیس بنیاد سعدی گفت: علاوه بر این درکشورهایی که ایرانیان مهاجر حضور دارند، کلاس‌های آخر هفته برای فرزندان آنها دایر شده است. در برخی کشورها هم زبان فارسی در مدرسه‌ها تدریس می‌شود که در بعضی از این مدارس آموزش فارسی الزامی و در برخی دیگر اختیاری است.
او اضافه کرد: بنیاد سعدی دوره‌های دانش‌افزایی زبان فارسی را نیز در طول سال برگزار می‌کند که برخی از آنها به صورت کوتاه‌مدت بوده و با تعداد زبان‌آموز محدود برگزار می‌شود اما هر سال یک دوره اصلی داریم که سال قبل هشتاد و سومین دوره آن در تهران برگزار شد که از سال ۹۱ تاکنون هزار و ۲۵۰ استاد و زبان‌آموز زبان فارسی در این دوره‌ها شرکت کرده‌اند.
غلامعلی حداد عادل در ادامه این نشست با اشاره به کتب آموزشی منتشرشده توسط بنیاد سعدی، گفت: ما ۲۲ مجموعه آموزشی در دست تألیف داریم که با انتشار آنها، کتاب‌های ما به ۶۸ عنوان بالغ خواهد شد. این کتاب‌ها بر اساس نظریه‌های خاص آموزشی زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان تألیف شده است. کتاب ایران‌شناسی، لذت خواندن، مینا و… برخی از کتبی است که به منظور آموزش زبان فارسی منتشر شده‌اند. ما با ناشری برای انتشار این کتاب‌ها قرارداد بسته‌ایم که بتواند آنها را در سراسر جهان توزیع کند.
وی افزود: ما در بنیاد سعدی ۳۰ دوره تربیت معلم برگزار کرده‌ایم، همچنین یک آزمون استاندارد زبان فارسی با عنوان «آمفا» طراحی کردیم که در مراحل نهایی تصویب است و درصورت نهایی شدن آن، صاحب یک آزمون تعیین سطح زبان برای زبان فارسی خواهیم شد. همچنین سند راهبردی زبان فارسی در جهان هم تهیه شده که امروز رونمایی خواهد شد.
رئیس بنیاد سعدی گفت: این سند پیش از اینکه برای بیرون بنیاد باشد، برای خود بنیاد سعدی است و به تعبیری نوعی برنامه‌ریزی در سطح کلان است که می‌خواهیم به واسطه آن نوعی بصیرت برای آموزش زبان فارسی داشته باشیم.
*۲۲درصد بودجه ۹۵ بنیاد سعدی پرداخت نشد
او با اشاره به اهمیت گسترش زبان فارس در جهان، گفت: گسترش زبان فارسی در جهان به بودجه بیشتری احتیاج دارد و ما طی ۴ سال گذشته که بنیاد سعدی فعالیت خود را آغاز کرده، به تبع شرایط موجود در تنگنای مالی بودیم و بودجه‌ای که در اختیار ما بوده بسیار کمتر از نیاز بوده، به‌طوری که در سال ۹۵، ۲۲ درصد بودجه ما تخصیص پیدا نکرد، هرچند معتقدم زبان فارسی ظرفیت گسترش بیشتری دارد.
حداد عادل در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در اعزام اساتید به کشورهای دیگر به خصوص کشورهای اروپایی، معمولاً کمبودهایی وجود دارد، گفت: اعزام استاد به دانشگاه‌ها از وظایف وزارت علوم است، البته ما با آنها همکاری داریم و پیشنهادهایی می‌دهیم، ولی در پایان اعزام استاد با آنهاست،‌ البته همکاری ما با وزارت علوم می‌تواند در حوزه آموزش زبان باشد، چون اساتید اعزامی اغلب برای تدریس ادبیات فارسی اعزام می‌شوند، اما ما می‌توانیم اساتید را برای آموزش زبان فارسی توجیه کنیم تا در کنار آموزش ادبیات فارسی، به آموزش زبان فارسی هم بپردازند.
*«سند راهبردی زبان فارسی در جهان» منتشر شد
محمدرضا دربندی معاون امور بین‌الملل بنیاد سعدی با اشاره به سند راهبردی زبان فارسی در جهان، گفت: از دو سال پیش تصمیم به طراحی این سند گرفتیم تا بدانیم برنامه‌مان برای ۵ سال آینده در حوزه آموزش زبان فارسی چیست، به همین خاطر جهان را به ۱۰ نقطه تقسیم کردیم تا با توجه به نیازهای هر منطقه برنامه‌ریزی خاصی داشته باشیم.
وی افزود: به جای اینکه تدوین این سند را به مؤسسات بیرونی واگذار کنیم، کارگروهی در بنیاد سعدی تشکیل شد و کار تدوین سند آغاز شد و درنهایت به سندی ۵۰۰ صفحه‌ای رسیدیم که بر اساس آن رایزن‌های فرهنگی ما برنامه‌های خود را متأثر از آن پیش ببرند و با توجه به آن، برای آنها بودجه در نظر بگیریم.

کنگره جهانی « محمد، پیامبر رحمت در آیینه ادب و هنر»

۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰
نام محمد است اذان بر اذان بلند آن را به هفت گنبد گردون برآوریم 🕋کنگره جهانی « محمد، پیامبر رحمت در آیینه ادب و...

عید سعید فطر مبارک باد

۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰
عید سعید فطر، عید آسودگی از آتش غفلت و رهیدگی از زنجیر نفس بر میهمانان حضرت حق مبارک باد . .

«چشمهایم در اورشلیم» منتشر شد

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
✅«چشمهایم در اورشلیم» منتشر شد 🔹کتاب رمان #چشم‌هایم_در_اورشلیم که به قلم سلیس و روان #مریم_مقانی نوشته شده است، با یک قرار ملاقات در آوریل...

راه شب رادیو ایران – گوینده و نویسنده: محمود اکرامی

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
✅ راه شب رادیو ایران 🔶 گوینده و نویسنده: #محمود_اکرامی 🔸 شنبه شب های هر هفته  

دعوت از ناشران جهان برای حمایت از مردم مظلوم فلسطین

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
✅دعوت از ناشران جهان برای حمایت از مردم مظلوم فلسطین 🔹مجید جعفری اقدم، در پی حملات اخیر رژیم صیهونستی به محله شیخ جراح قدس...

فراخوان بیست‌ونهمین جایزه جهانی کتاب‌سال منتشر شد

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
✅فراخوان بیست‌ونهمین جایزه جهانی کتاب‌سال منتشر شد 🔹بیست‌ونهمین دوره جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در سه بخش تالیف، ترجمه و تصحیح که...

نمایشگاه مجازی قرآن امکانات خوبی برای ناشران فراهم کرده است

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
✅نمایشگاه مجازی قرآن امکانات خوبی برای ناشران فراهم کرده است 🔹نخستین نمایشگاه مجازی قرآن کریم از روز شنبه یازدهم اردیبهشت ۱۴۰۰ آغاز شد و...

تمدید فراخوان دومین دورۀ جایزۀ ادبی شهید سیدعلی اندرزگو

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
✅ تمدید فراخوان دومین دورۀ جایزۀ ادبی شهید سیدعلی اندرزگو 🔹 دبیرخانۀ دائمی جایزۀ مردمی و ادبی «شهید سیدعلی اندرزگو»، با توجه به استقبال...