دسته بندی مطالب

نیلی در دومین نشست تخصصی مسأله فلسطین از دوستان خود در جبهه انقلاب توقع بیشتری داریم

از دوستان خود در جبهه انقلاب توقع بیشتری داریم

مدیرعامل مجمع ناشران گفت: ما از دوستان خود در جبهه انقلاب توقع بیشتری داریم. شاید هم بهتر باشد که بگویم کمی گله‌مندیم.

به گزارش خبرگزاری فارس، دومین نشست تخصصی مسئلۀ فلسطین و رژیم ‌صهیونیستی شنبه در حوزۀ هنری تهران با حضور تعدادی از نویسندگان و کارشناسان موضوع فلسطین برگزار شد.

در ابتدای این جلسه محمدعلی مرادیان، رئیس دفتر تشکل‌های مجمع ناشران انقلاب اسلامی، ضمن خوشامدگویی با اشاره به انگیزۀ برگزاری این جلسه، به ماجرای مقابله با تحریف انقلاب اشاره کرد و گفت: جبهۀ فرهنگی انقلاب در سال ۹۵ و ۹۶ به تجربۀ خوبی دست پیدا کرد. در همان زمان ایده‌ای بود برای تطهیر سلسلۀ پهلوی و مقابله با تحریف تاریخ معاصر. آن موقع همۀ اجزا و تشکل‌های حوزۀ نشر دست به دست هم دادند و در مقابل موضوع تحریف تاریخ معاصر پای کار آمدند. برای نمونه انجمن قلم و شهرستان ادب نویسندگان خود را پای کار آورد و خیلی از نشرهای خصوصی و خیلی از مراکز جریان‌ساز پای کار آمدند. حوزۀ هنری و نهاد کتابخانه‌های کل کشور همه و همه گرد هم آمدند. خیلی از استادان تاریخ این حوزه به خصوص برخی از اعضای این جلسه مثل آقای توکلی چند ماه کار پژوهشی انجام دادند و به سوژه‌های راهبردی و موضوعات پراهمیت در زمان پهلوی‌ها پرداخته شد.

وی در ادامه گفت: وقتی سوژه‌ها به طور کامل استخراج شد، این موارد را با ناشران و نویسنده‌ها در میان گذاشتیم و در یک سال گذشته این موضوع را تکرار کردیم و اطلاعات جدیدی که به هر کدام از مجموعه‌ها اضافه می‌شد، به اشتراک می‌گذاشتیم. بعد از یک سال نتیجۀ این فرآیندها تا پایان اسفند سال گذشته تقریباً ۲۵۰ جلد کتاب بود.

رئیس دفتر تشکل‌های مجمع ناشران انقلاب اسلامی در خصوص ضرورت توجه به مدل روایت در کتاب گفت: البته همۀ این کتاب‌ها که تولید شد، در قالب روایت بود. در همان زمان دوستان در همان جلسات هم اعلام می‌کردند که ما در این حوزه کتاب‌های پژوهشی کم نداریم. شاید چیزی در حدود چندهزار جلد کتاب پژوهشی در حوزۀ پهلوی وجود دارد؛ ولی در آن جامعه همچنان بحث تطهیر و تعریف از پهلوی وجود دارد و نوجوان و جوان ما عمق فاجعۀ آن را نمی‌داند. مسئله این است که مخاطب محتواهای سندپژوهشی مخاطب خاصی است و عموماً نخبگانی و دانشگاهی است و برای مخاطب نوجوان نیاز به تولید محصول دیگری داشتیم. با توجه به این موضوع به اینجا رسیدیم که به ماجرای روایت داستانی بپردازیم. آمار فروش محصولات و کتاب‌ها هم این را تأیید می‌کند که بیشترین خرید مردم از محصولات روایتی است و مردم به دنبال روایت هستند.

وی در بخش انتهایی با یادآوری موارد مطرح‌شده در نشست قبل گفت: «در جلسۀ قبل خدمت ناشران ارجمند در حوزه‌های مختلف بودیم و در این جلسه در خدمت نویسندگان هستیم تا ان‌شاءلله به صورت جزئی و دقیق نظرهای این بزرگواران را بشنویم.»

توقع از دوستان جبهۀ انقلاب

میثم نیلی، مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی، در ادامۀ این برنامه ضمن خوشامدگویی به مهمان‌های دعوت‌شده در نشست گفت: «بنده هم به نوبۀ خودم از نویسندگان محترم تشکر می‌کنم؛ به خصوص از آن‌ دسته نویسندگانی که می‌آیند و در این حوزه کار می‌کنند.»

وی با توجه به ضرورت توجه به موضوع فلسطین گفت: ما از دوستان خود در جبهۀ انقلاب توقع بیشتری داریم. شاید هم بهتر باشد که بگویم کمی گله‌مندیم. به نظر من شاید بهتر باشد بخشی از این جلسه را به آسیب‌شناسی این موضوع اختصاص دهیم که چرا فعالان از این موضوع درک درستی ندارند و وارد آن نمی‌شوند.»

 نیلی در ادامه با اشاره به اهمیت و تفاوت ماجرای فلسطین گفت: «مسئلۀ فلسطین حُسن دیگری هم دارد. آن حسن این است که فارغ از جناح‌بندی سیاسی عمومی درون کشور تعریف می‌شود و موضوعی رسمی است که همۀ جناح‌ها و گروه‌های سیاسی به نوعی به آن معتقدند و می‌توانند واردش شوند.»

باید در این عرصه تلاش کرد

مجید صفاتاج، مدیر مؤسسۀ آفاق روشن بیداری، ضمن تشکر از حضور نویسندگان در جلسه با اشاره به ضروت تلاش و فعالیت در عرصۀ تولیدات مرتبط با مسئلۀ فلسطین گفت: «صهیونیست‌ها بعد از ۷۰ سال که از تشکیل حکومتشان گذشته، خیلی تلاش کردند. آن‌ها خواستند رسانه‌های گروهی جهان را در اختیار بگیرند که بتوانند بر افکار عمومی حاکم شوند؛ توانستند. یک نمونه‌اش را چند شب قبل در سخنرانی رئیس‌جمهور آمریکا در نشست بین‌المللی سازمان ملل دیدید. یکی از این دروغ‌ها صحبت‌های ترامپ است. او در آن جلسه گفت که ما با عربستان و دیگر دوستانمان داعش را از کشور سوریه بیرون راندیم. جالب است که در همان لحظه دوربین رئیس‌جمهور مصر را نشان می‌داد که او هم با چهره‌ای متفکر و متمرکز این صحبت‌ها را می‌شنید و سرش را به علامت تأیید تکان می‌داد. این یعنی آن‌ها توانسته‌اند به آنچه می‌خواهند برسند.»

صفاتاج با اشاره به ضرورت فعالیت و کوتاه‌نیامدن و متوقف‌نشدن گفت: «من معتقدم یک لحظه تساهل و تسامح ممکن است سرنوشت یک امت را تغییر دهد. ما نباید در این حوزه لحظه‌ای سکون داشته باشیم. این یک لحظه یک بار دربارۀ فلسطین اتفاق افتاد. همان زمان که بالفور شروع شد، غفلت و تبانی شروع شد. غفلتی که باعث انعقاد یک قرارداد شد و سال‌های سال است که مردم فلسطین درگیر این ماجرایند. در آن ماجرا از غفلت کشورهای عربی استفاده شد و رژیم صهیونیستی گسترش پیدا کرد. این نتیجۀ غفلت مسلمانان است.»

اطلاعات اولیه به قدر کافی داریم

مدیر مؤسسۀ آفاق روشن بیداری با اشاره به اهمیت توجه و شناخت درست دربارۀ موضوع فلسطین گفت: «متأسفانه شناخت مخاطب حتی برخی نخبگان در این حوزه درست نیست و گاهی اظهار نظرها عجیب و غریب است. در موقعیتی که صهیونیست‌ها تلاش می‌کنند که با هر ابزاری دربارۀ مسلمان‌ها و حتی جمهوری اسلامی اطلاع کسب کنند و مطالعه می‌کنند، در جبهۀ ما اتفاقی نمی‌افتد.»

صفاتاج در ادامه با مخاطب قرار دادن مدیران مجمع ناشران انقلاب به عنوان میزبان برنامه گفت: «ما باید در این جلسه ضرورت کار را به درستی مشخص کنیم. وقتی ضرورت مشخص شد، دعوت از نویسندگان کافی نیست و باید برای حضور آن‌ها پیگیری هم بکنیم.»

وی ضمن بیان اطلاعات موجود در موسسۀ آفاق روشن بیداری گفت: «ما و دوستانمان می‌توانیم در همۀ حوزه‌ها به نویسندگان مشورت بدهیم. در ذهن نویسنده هر موضوعی که باشد، ما می‌توانیم به او اطلاع دقیق و مناسب برسانیم.»

باید بانی پیدا شود

در ادامۀ این نشست، محمدعلی گودینی، نویسندۀ باسابقۀ حوزه‌های مختلف، با بیان مشکلاتی که برای نویسندگان در این حوزه وجود دارد گفت: «بیش از سی سال قبل، من یک داستان کوتاه با موضوع فلسطین و اسرائیل نوشته‌ام. آن موقع فقط به خاطر دغدغۀ شخصی و علاقه خودم آن را نوشتم.»

وی عنوان کرد: «بارها شده است من کتابی را تمام کردم؛ ولی منتشر نشد. دربارۀ موضوع فلسطین هم همین‌طور است. اگر مؤسسه یا شخصی بیاید و اعلام کند که می‌تواند آثار را منتشر کند، من به شخصه کسی هستم که حاضرم در این حوزه وارد شوم.»

باید عملیات کرد

راضیه تجار، نویسنده و دبیر انجمن قلم ایران، سخنران دیگر این نشست بود. وی صحبت‌هایش را در خصوص نشست با نگاه خودش به موضوع فلسطین شروع کرد و گفت: «این جلسه و جلسۀ پیشین که با همین موضوع با حضور ناشران برگزار شد، یکی از بهترین جلسه‌های زندگی کاری من بوده است و من به آن علاقه داشته و دارم؛ اما نکتۀ مهمی وجود دارد و آن این است که با وجود یک جلسۀ خوب و جذاب کاری، وقتی عملیات انجام نشود، عملاً اتفاق خاصی نمی‌افتد. من فکر می‌کنم ما باید کاری کنیم که این جلسه عملیاتی شود. بهتر است که در حد جلسه نماند؛ وگرنه به سرنوشت دیگر موضوعات دچار می‌شود.»

ساسان ناطق، مدیر کارگاه قصه و رمان و قائم‌مقام مرکز آفرینش‌های ادبی حوزۀ هنری، در این جلسه ضمن بیان ضرورت فعالیت جمعی در این حوزه گفت: «به نظر من این جمع بااراده است و قطعاً به نتیجه می‌رسد. البته که زمان لازم دارد. این موضوع مثل فرهنگ است که پیش می‌رود و با تأخیر نتیجه می‌دهد. این جمع اگر به صورت هم‌زمان و با هم پیش بروند، قطعاً به نتیجه می‌رسند.»

وی در ادامه با توجه به ضرورت برگزاری جشنواره‌ای با موضوع فلسطین گفت: «باور من این است که وقتی مرحوم امیرحسین فردی دید ادبیات دفاع مقدس از ادبیات انقلاب جلو افتاده است، جشنوارۀ داستان انقلاب را راه انداخت. البته که دیدیم در سال‌های بعد از آن تا چه اندازه تولیدات داستان انقلاب افزایش پیدا کرد.»

قائم مقام مرکز آفرینش‌های ادبی حوزۀ هنری ضمن بیان ضرورت راه‌اندازی جشنواره‌ای با موضوع فلسطین گفت: «پیشنهادم این است که اگر همین موضوع را ذیل جشنواره‌هایی که در حال برگزاری است اضافه کنیم، به مرور آثار ارزنده‌ای خواهیم داشت. اگر این موضوع به جشنواره برسد یا بازتاب خبری همین جلسه به خوبی منتشر شود، می‌تواند اثرگذار باشد.»

لازم به ذکر است در این نشست، ناصر ضرابی، قائم مقام دفتر ادبیات پایداری حوزۀ هنری؛ مصطفی رضایی، نویسندۀ کتاب «زایو»؛ مهدی صفری، نویسندۀ کتاب «ابدی» و تعدادی از کارشناسان حوزۀ فلسطین حضور داشتند.

گفتنی است دومین نشست تخصصی مسئلۀ فلسطین و رژیم‌ صهیونیستی به میزبانی مجمع ناشران انقلاب اسلامی در حوزۀ هنری تهران برگزار شد.

انتهای پیام/

فراخوان بیست و دومین دورۀ جشنواره قلم زرین

۲ اسفند ۱۴۰۲
  فراخوان بیست و دومین دوره جشنواره قلم زرین انجمن قلم ایران خرسند است آغاز به کار بیست و دومین دوره جشنواره قلم زرین...

دبیر جشنواره “قلم زرین” معرفی شد

۹ بهمن ۱۴۰۲
  دبیر بیست و دومین دورۀ جشنواره قلم زرین معرفی شد. با تصویب هیأت مدیره انجمن قلم ایران ، «جواد کامور بخشایش» دبیر بیست...

بیانیه انجمن قلم ایران در محکومیت حادثه تروریستی کرمان

۱۷ دی ۱۴۰۲
————– 🔻 بیانیه انجمن قلم ایران در محکومیت حادثه تروریستی کرمان ————- به نام منتقم خون شهیدان «جنایتکاران سنگدل از هم اکنون آماج قطعی...

فراخوان سومین جشنواره ادبی فلسطین

۸ آذر ۱۴۰۲
  بسم الله الرحمن الرحیم —————- فراخوان سومین جشنواره ادبی فلسطین —————- مقام معظم رهبری: ما یقین داریم با ادامۀ مبارزات مردم مسلمان فلسطین...

بیانیه انجمن قلم ایران در حمایت از عملیات «طوفان الاقصی»

۱۷ مهر ۱۴۰۲
  بسم الله قاصم الجبارین «ما یقین داریم با ادامه‌ی مبارزات مردم مسلمان فلسطین و حمایت جهان اسلام، فلسطین به فضل الهی آزاد می‌شود...

جلسه مجمع عمومی سالیانه ۱۴۰۲

۱۳ مهر ۱۴۰۲
باسلام؛ به اطلاع می‌رساند: مجمع عمومی عادی(سالیانه) انجمن قلم ایران روز یکشنبه مورخ  ۲۳/۰۷/۱۴۰۲  از ساعت ۱۵ الی ۱۷ در محل سالن انجمن قلم...

اسامی برگزیدگان بیست و یکمین جایزه قلم زرین معرفی شدند

۲۰ تیر ۱۴۰۲
  اسامی برگزیدگان و شایسته تقدیر بیست و یکمین جایزه قلم زرین معرفی شدند: بخش نقد و پژوهش ادبی: شایسته تقدیر: گونه شناسی نثر...

بیانیه دبیر بیست یکمین جشنواره قلم زرین

۲۰ تیر ۱۴۰۲
  «به نام خداوند لوح و قلم» ن و القلم و مایسطرون سوگند به قلم و آنچه می‌نویسند سوره مبارک قلم آیه نخست بیانیه...