دسته بندی مطالب

کامران شرفشاهی در گفت‌وگو با فارس:ماجرای ستایش شعرای تاجیک از اشعار احمد عزیزی/ در زمان حیاتش برخورد شایسته‌ای با او نشد.

۲۶ فروردین ۱۳۹۶ اطلاعیه ها

11یک منتقد ادبی گفت: احمد عزیزی از نادره شاعران روزگار ما بود که آوازه شعرهایش از مرزها فراتر رفته بود، بعد از فروپاشی شوروی شاعران تاجیکستانی به ایران آمدند و به دنبال ملاقات با او بودند و با علاقه از احمد و شعرهایش یاد می‌کردند.
کامران شرفشاهی شاعر و منتقد ادبی در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، با اشاره به شخصیت احمد عزیزی گفت: احمد عزیزی از نادره شاعران روزگار ما بود که آوازه شعرهای ارزنده‌اش از مرزهای کشور فراتر رفته بود، به گونه‌ای که بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و باز شدن مرزها شاعران تاجیکستانی به ایران آمدند و به دنبال ملاقات با او بودند و با علاقه از احمد و شعرهایش یاد می‌کردند.
وی افزود: احمد عزیزی علاوه بر تاثیری که در جریان شعر معاصر داشت و جان تازه‌ای به شطح و مثنوی داد در زندگی شخصی نیز انسانی فرهیخته و متواضع بود که خاطرات بسیاری با او دارم.
این شاعر در ادامه با اشاره به خاطره‌ای گفت: یکی از این خاطرات، کتاب‌های احمد است که بعد از انتشار به من هدیه داده، معمولا مرسوم است که‌ شاعران در حد یک سطر یا دو سطر تقدیم‌نامه می‌نویسند و کتاب را اهدا می‌کنند ولی جوشش احمد عزیزی در نوشتن به گونه‌ای بود که با آن خط ریز و مورچه‌وار قلم را که در ابتدای صفحه قرار می‌داد تا پایین صفحه می‌نوشت و باز به پشت صفحه می‌رفت.
*کتب احمد عزیزی در شمار پرفروش‌ترین کتب شعر است
او اضافه کرد: احمد عزیزی یکی از پرکارترین شاعران و نویسندگان در روزگار ما بود. در روزنامه‌نگاری و برگزاری کلاس‌های ادبی و انجمن‌ها او تاثیرگذار بود و هیچکس جای خالی او را پر نخواهد کرد.
شرفشاهی گفت: کتاب‌های شعر احمد عزیزی در شمار پرفروش‌ترین و پرمخاطب‌ترین کتب شعر است به لحاظ اینکه زبان شعر احمد عزیزی زبانی روان است و نگاه تازه‌ای در نظم و نثر دارد. نثرش بر پایه شطح بود و بسیار خیال‌انگیز بود. بسیاری در زمان حیات و چه در دوره بیماری او پیگیر و دنباله‌روی آثارش بودند.
*در زمان حیات احمد عزیزی برخورد شایسته‌ای با او نشد
وی در پایان گفت: نکته دیگر در اینجا جای ذکر دارد که متاسفانه در زمان حیات او برخورد شایسته‌ای با این شاعر ارزشمند روزگار ما صورت نگرفت و او از حوزه هنری گلایه‌مند و آزرده خاطر بود و در دوره‌هایی ممنوع‌الورود بود تا اینکه کتاب «کفش‌های مکاشفه» او منتشر شد و موج بسیاری در مجامع ادبی و جامعه ایجاد کرد و این سبب شد که آن فضا شکسته شود. او تا قبل از بیماری از خط‌کشی‌ها گلایه‌مند بود و علی‌رغم همه این مشکلات روحیه مهربانانه را داشت و سعی می‌کرد همه را جمع کند. به خاطر دارم در همان ایام تمام هنرمندان را در منزلش به صرف شام جمع کرد و در نظر داشت تا یک انجمن صنفی برای نویسندگان و شعرا ایجاد کند ولی بیماری به او مجال نداد.
بر اساس این گزارش احمد عزیزی شاعر متعهد و چیره‌دست در ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ پس از رنج و تحمل یک دوره طولانی بیماری دار فانی را وداع گفت.

کنگره جهانی « محمد، پیامبر رحمت در آیینه ادب و هنر»

۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰
نام محمد است اذان بر اذان بلند آن را به هفت گنبد گردون برآوریم 🕋کنگره جهانی « محمد، پیامبر رحمت در آیینه ادب و...

عید سعید فطر مبارک باد

۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰
عید سعید فطر، عید آسودگی از آتش غفلت و رهیدگی از زنجیر نفس بر میهمانان حضرت حق مبارک باد . .

«چشمهایم در اورشلیم» منتشر شد

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
✅«چشمهایم در اورشلیم» منتشر شد 🔹کتاب رمان #چشم‌هایم_در_اورشلیم که به قلم سلیس و روان #مریم_مقانی نوشته شده است، با یک قرار ملاقات در آوریل...

راه شب رادیو ایران – گوینده و نویسنده: محمود اکرامی

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
✅ راه شب رادیو ایران 🔶 گوینده و نویسنده: #محمود_اکرامی 🔸 شنبه شب های هر هفته  

دعوت از ناشران جهان برای حمایت از مردم مظلوم فلسطین

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
✅دعوت از ناشران جهان برای حمایت از مردم مظلوم فلسطین 🔹مجید جعفری اقدم، در پی حملات اخیر رژیم صیهونستی به محله شیخ جراح قدس...

فراخوان بیست‌ونهمین جایزه جهانی کتاب‌سال منتشر شد

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
✅فراخوان بیست‌ونهمین جایزه جهانی کتاب‌سال منتشر شد 🔹بیست‌ونهمین دوره جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در سه بخش تالیف، ترجمه و تصحیح که...

نمایشگاه مجازی قرآن امکانات خوبی برای ناشران فراهم کرده است

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
✅نمایشگاه مجازی قرآن امکانات خوبی برای ناشران فراهم کرده است 🔹نخستین نمایشگاه مجازی قرآن کریم از روز شنبه یازدهم اردیبهشت ۱۴۰۰ آغاز شد و...

تمدید فراخوان دومین دورۀ جایزۀ ادبی شهید سیدعلی اندرزگو

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
✅ تمدید فراخوان دومین دورۀ جایزۀ ادبی شهید سیدعلی اندرزگو 🔹 دبیرخانۀ دائمی جایزۀ مردمی و ادبی «شهید سیدعلی اندرزگو»، با توجه به استقبال...