دسته بندی مطالب

گزارش نشست شنبه‌های انقلاب در منزل «حمید سبزواری»

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ اخبار اخبار انجمن

شاعر و نویسنده برجسته انقلابی کشورمان گفت: جهش خیره‌کننده در فراگیری زبان فارسی در جهان مدیون انقلاب اسلامی است و اکنون شاهد تأسیس بیش از ۲۰۰ مرکز و ۵۲ کرسی زبان فارسی در دانشگاه‌های جهان و همچنین آموزش زبان فارسی به بیش از ۷۷۰۰۰ دانشجو و طلبه مقیم ایران هستیم. 
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، چهارمین نشست از سلسله برنامه‌های شنبه انقلاب با موضوع شعر و ادبیات به همت جنبش مردمی پاسداشت چهل سال انقلاب اسلامی در منزل مرحوم حمید سبزواری، پدر شعر انقلاب برگزار شد. 

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، چهارمین نشست از سلسله برنامه‌های شنبه انقلاب با موضوع شعر و ادبیات به همت جنبش مردمی پاسداشت چهل سال انقلاب اسلامی در منزل مرحوم حمید سبزواری، پدر شعر انقلاب برگزار شد.

 

به برکت انقلاب، بیش از ۲۰۰ مرکز و ۵۲ کرسی زبان فارسی در دانشگاه‌های جهان وجود دارد

استاد رحماندوست، شاعر و نویسنده برجسته انقلابی در این نشست ضمن بیان ویژگی ها و شخصیت کم نظیر استاد سبزواری گفت: رهبر معظم انقلاب پرچمدار خیزش ادبی ایران، در دوره معاصر هستند؛ ایشان همواره به شاعران نسبت به موضع گیری در مسائل روز گوشزد می‌‌کنند تا شعرشان از این توانمندی خالی نباشد. بر همین اساس استاد سبزواری نمونه عملی توصیه های مقام معظم رهبری بود.

رحماندوست افزود: جهش خیره‌کننده در فراگیری زبان فارسی در جهان مدیون انقلاب اسلامی است به صورتی که در حال حاضر شاهد تأسیس بیش از ۲۰۰ مرکز و ۵۲ کرسی زبان فارسی در دانشگاه‌های جهان و همچنین آموزش زبان فارسی به بیش از ۷۷۰۰۰ دانشجو و طلبه مقیم ایران هستیم.

وی با اشاره به نگاه ویژه انقلاب اسلامی به حوزه شعر و ادب گفت: ۴۰۰۰ زن شاعر و داستان نویس، سند افتخار ادبی جمهوری اسلامی ایران است.

این شاعر و نویسنده برجسته انقلابی همچنین با اشاره به خدمات مرحوم حمید سبزواری به شعر و ادبیات انقلاب اسلامی گفت: استاد سبزواری در اوج توانمدی شعری و ادبی، فعال و کار آمد بود و حضور فعال و با نشاط ایشان در عرصه‌های سیاسی، ادبی و فرهنگی بر کسی پوشیده نبود.

رحماندوست خاطر نشان کرد: بهترین دلیل برای امکان چیزی وقوع آن است و استاد سبزواری وقوع شعر انقلاب بود و امروز همه شاعران، منزل ایشان را مأوا و پناهگاه خود می دانند و ایشان در قلب همه ما قرار دارد.

مجتبی رحماندوست در ادامه با اشاره به شعر حمید سبزواری گفت: مرحوم حمید در شعرش حضور فعال سیاسی داشت.

ادیب بودن رهبران انقلاب، عامل بزرگ تعالی ادب پارسی است

علیرضا قزوه شاعر برجسته انقلابی کشورمان هم در این نشست گفت: ادبیات فارسی همواره مورد هجوم کشور های بیگانه بوده به طوری که اگر فارسی ستیزی انگلیس در هند نبود، زبان فارسی، در بین چند زبان نخست دنیا بود.

 قزوه با اشاره به نقش رهبر انقلاب در اعتلای شعر و ادبیات در بعد از انقلاب تصریح کرد: ادیب بودن رهبران انقلاب اسلامی ایران، عامل بزرگ تعالی ادب پارسی است.

وی همچنین با اشاره به شخصیت بزرگ و انقلابی استاد سبزواری اظهار داشت: استاد سبزواری شخصیتی بزرگ بود و بعد از فوت ایشان تازه شخصیت آن مرحوم شناخته شد.

این شاعر برجسته انقلاب همچنین با اشاره به نقش مرحوم سبزواری در حوزه شعر انقلاب افزود: کسی در حد استاد سبزواری نبود، آن مرحوم با شور انقلابی در مراسمات شب‌شعر انقلاب شرکت می‌کرد و همیشه پادررکاب این انقلاب بود.

انقلاب اسلامی درهای بسته را به روی شعر و ادبیات آیینی و اقوام گشود

محمد گلریز ترانه سرا و خواننده بزرگ کشورمان دراین نشست گفت: در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی برخلاف نظر دشمنان که انقلاب رویشی نداشته  است، حداقل در عرصه شعر و ادب فارسی کار های بزرگی رقم خورد و اکنون در آینن تکریم استاد بزرگ شعر انقلاب استاد سبزواری قرار داریم.

گلریز افزود: انقلاب اسلامی درهای بسته را به روی شعر و ادبیات آیینی و اقوام گشوده است استاد سبزواری از جمله افرادی بود که در حوزه خوش درخشید.

وی گفت: انقلاب اسلامی احیاگر شعر، این ثروت ملی ایرانیان است و بنده مفتخرم که قبل از انقلاب در محضر استاد سبزواری تلمذ کردم و جا دارد همچون این مراسم های آیین های تکریمی برای اساتید برجسته همچون مرحوم شاهرخی، مرحوم اوسطا و … برگزار شود. هرکدام از این اساتید مرحوم در شعر انقلاب همچون ستون بودند.

گلریز در ادامه با اشاره به چند ویژگی شاخص مرحوم سبزواری گفت: اشعار ایشان به گونه ای بود که مردم با ان زندگی می کردند بر همین اساس در جلسه ای که مقام معظم رهبری حضور داشتند تاکید کردند که باید به گونه شعر گفت که مانند شعر بانگ آزادی مرحوم سبزواری باشد، شعری که مردم آن را زمزمه می کردند.

وی عنوان کرد: شهامت و شجاعت از ویژگی های شاخص مرحوم سبزواری بود، ایشان قبل از انقلاب و حتی در فضای ترور سالهای ابتدایی انقلاب ترسی از شعر گفتن نداشت و در یک کلام ایشان فدایی انقلاب بود و در سرودن هر شعری بی پروا بود.

 انقلاب اسلامی زبان فارسی را زبان رایج انقلابیون جهان کرد / هنر رژیم پهلوی قتل و زندانی‌کردن شعرای تراز اول بود

این شاعر انقلابی با اشاره به تأثیر انقلاب در فراگیری زبان فارسی عنوان کرد: می‌توان گفت انقلاب اسلامی زبان فارسی را زبان رایج انقلابیون جهان کرد.

گلریز در پایان گفت: هنر رژیم پهلوی قتل و زندانی‌کردن شعرای تراز اول بود؛ میرزاده عشقی، فرخی یزدی و … از قربانیان عرصه فرهنگ در رژیم پهلوی بودند.

عدالت طلبی و آرمانخواهی با انقلاب اسلامی وارد شعر وادب فارسی شد/ مرحوم سبزواری پای شعر انقلاب ماند

در موضوع شعر و ادبیات، عدالت طلبی و آرمانخواهی با انقلاب اسلامی وارد شعر و ادب فارسی شد

 استاد محمدرضا سنگری شاعر برجسته و مسئول شعر آئینی کشور هم در این نشست گفت: در باور و اندیشه دین اسلام، انسان همواره مورد آزمون و آزمایش است و انقلاب اسلامی یک آزمون‌گاه بزرگ بوده و هست.

وی افزود: در موضوع شعر و ادبیات، عدالت طلبی و آرمانخواهی با انقلاب اسلامی وارد شعر وادب فارسی شد.

استاد سنگری با اشاره به گمراهی برخی انسان ها در طول مسیر، گفت: افراد بسیاری در امتحان و آزمون الهی راه را گم کردند ولی استاد سبزواری توانست با سرافرازی از امتحان انقلاب اسلامی بیرون بیاید.

وی ادامه داد: بعد از انقلاب عده ای در زمان لازم این جریان را همراهی نکردند اما کسانی مانند مرحوم استاد سبزواری پای شعر انقلاب ماند.

وی با استناد به مفاهیم و آیات قرآنی ادامه داد: کسی که به راه مستقیم برود هیچ گاه گُم نمی شوند. همه اساتید شعر و هنر انقلاب از جمله استاد سبزواری درختان تنومند و تناور فرهنگ و هنر انقلاب اسلامی بودند.

مسئول شعر آئینی کشور ادامه داد: استاد سبزواری در وجود همه ما هست و هیچ گاه رنگ نمی بازد.

استاد سنگری در پایان به ویژگی‌های مرحوم حمید سبزواری شاعر برجسته کشورمان تأکید کرد: استاد سبزواری برای انقلاب متحمل زجرهای زیادی شد و در مواردی کتک خورد، حتی از طرف دوستان خود هم با نکوهش هایی همراه بود ولی هیچ زمان راه را گُم نکرد و همیشه پیروز بود.

*سربلندی پرچم انقلاب با فداکاری امثال سبزواری است

حسین اسرافیلی از پیشکسوتان عرصه شعر هم در ادامه این مراسم گفت: سربلندی پرچم انقلاب اسلامی مدیون فداکاری‌‌های امثال حمید سبزواری است.

وی افزود: در خاطرم است که سیدحسن حسینی می‌خواست کاری با عنوان گفت‌وگوی شاعران انجام دهد، وقتی از او پرسیدم اولین نفر سراغ چه کسی می‌روید گفت سراغ حمید سبزواری خواهم رفت و می‌خواهم فقط در مورد سرودهای او گفت‌وگو کنم زیرا ماندگارترین سرودهای بعد از انقلاب است.

۴۰۰۰ زن شاعر و داستان نویس، سند افتخار ادبی جمهوری اسلامی ایران 

راضیه تُجّار دبر انجمن قلم ایران هم در ادامه این نشست گفت :  انقلاب اسلامی نگاهی ویژه به حوزه شعر و ادبیات داشت و ۴۰۰۰ زن شاعر و داستان نویس، سند افتخار ادبی جمهوری اسلامی ایران است.

تجار ضمن گرامیداشت یاد و خاطره این استاد شعر و ادب گفت: مفتخریم که در این دقایق در کنار اساتید انقلابی و شاعرین بزرگوار و در منزل ایشان یاد و نام آن استاد فقید سبزواری را گرامی می داریم.

وی افزود: بر کسی پوشیده نیست که نظیر استاد سبزواری کم پیدا می شود. اکنون که دل و ظاهر استاد سبزواری در بین ما نیست اما یاد و خاطر ایشان و اشعار وی در جان مخاطبین قرار دارد که هر شعر او گویی هزاران بار حیات شاعر را تداعی می کند.

تجار عنوان کرد: خانواده استاد سبزواری از اینکه نام ایشان به فراموشی سپرده شود نگران نباشند. ایشان ظاهرا در دیده ها پنهان شده اما همواره آثارشان جاری و ساری است.

 وی در پایان خاطر نشان کرد: انجمن قلم وظیفه خود می داند که گزیده اشعار استاد سبزواری را چاپ کند. بر همین اساس این انجمن برای تجدید چاپ گزیده اشعار این استاد فقید، آمادگی دارد.

*مرحوم حمید برای مردم جان می‌داد

محسن ممتحنی فرزند مرحوم حمید سبزواری نیز درباره مرحوم حمید سبزواری گفت: مرحوم حمید حاضر بود برای مردم جانش را نیز بدهد، گفت: از زمانی که یادم می‌آید این اخلاق در او مشهود بود.

*گلایه همسر حمید سبزواری از منتشر نشدن اشعار «حمید»

همسر مرحوم سبزواری نیز در بخشی از این مراسم ضمن خیرمقدم به شرکت‌کنندگان گفت: مرحوم سبزواری دیگر فراموش شده و نه تنها کتاب‌هایش منتشر نمی‌شود، بلکه از یادها نیز رفته است. در صورتی که او تمام اوقات خود را صرف انقلاب و مردم کرده بود.

وی با ذکر خاطره‌ای گفت: در سال ۳۲ که هنوز محسن به دنیا نیامده بود در سبزوار سخنرانی کرد که نیروهای رژیم پهلوی می‌خواستند او را بازداشت کنند، اما او را فراری دادیم و به اسفراین رفت و از آموزش و پرورش اخراج شد. روزی که بازگشت دیدم کتک‌ خورده و کوفته است که فهمیدیم مشغول شوراندن کارگران بوده که ریخته‌اند و او را کتک زده‌اند.

قاسم صرافان هم در این مراسم شعری تقدیم به مرحوم حمید سبزواری کرد که دو بیت آن به شرح زیر است:

من انقلابی‌ام یعنی دلاورم

همدرد مردمم همراه رهبرم

سبز است هر قلم از خون جاری‌ام

سرخ است دفترم من سبزواری‌ام

پیام تسلیت اعضای هیئت مدیره انجمن قلم ایران در پی درگذشت مرحوم منصور ایمانی

۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۳
  انا لله وانا الیه راجعون خانواده محترم ایمانی مصیبت از دست دادن جناب آقای منصور ایمانی(صبا) را به شما و سایر بازماندگان تسلیت...

فراخوان بیست و دومین دورۀ جشنواره قلم زرین

۲ اسفند ۱۴۰۲
  فراخوان بیست و دومین دوره جشنواره قلم زرین انجمن قلم ایران خرسند است آغاز به کار بیست و دومین دوره جشنواره قلم زرین...

دبیر جشنواره “قلم زرین” معرفی شد

۹ بهمن ۱۴۰۲
  دبیر بیست و دومین دورۀ جشنواره قلم زرین معرفی شد. با تصویب هیأت مدیره انجمن قلم ایران ، «جواد کامور بخشایش» دبیر بیست...

بیانیه انجمن قلم ایران در محکومیت حادثه تروریستی کرمان

۱۷ دی ۱۴۰۲
————– 🔻 بیانیه انجمن قلم ایران در محکومیت حادثه تروریستی کرمان ————- به نام منتقم خون شهیدان «جنایتکاران سنگدل از هم اکنون آماج قطعی...

فراخوان سومین جشنواره ادبی فلسطین

۸ آذر ۱۴۰۲
  بسم الله الرحمن الرحیم —————- فراخوان سومین جشنواره ادبی فلسطین —————- مقام معظم رهبری: ما یقین داریم با ادامۀ مبارزات مردم مسلمان فلسطین...

بیانیه انجمن قلم ایران در حمایت از عملیات «طوفان الاقصی»

۱۷ مهر ۱۴۰۲
  بسم الله قاصم الجبارین «ما یقین داریم با ادامه‌ی مبارزات مردم مسلمان فلسطین و حمایت جهان اسلام، فلسطین به فضل الهی آزاد می‌شود...

جلسه مجمع عمومی سالیانه ۱۴۰۲

۱۳ مهر ۱۴۰۲
باسلام؛ به اطلاع می‌رساند: مجمع عمومی عادی(سالیانه) انجمن قلم ایران روز یکشنبه مورخ  ۲۳/۰۷/۱۴۰۲  از ساعت ۱۵ الی ۱۷ در محل سالن انجمن قلم...

اسامی برگزیدگان بیست و یکمین جایزه قلم زرین معرفی شدند

۲۰ تیر ۱۴۰۲
  اسامی برگزیدگان و شایسته تقدیر بیست و یکمین جایزه قلم زرین معرفی شدند: بخش نقد و پژوهش ادبی: شایسته تقدیر: گونه شناسی نثر...