دسته بندی مطالب

برنامه‌ریزی برای هفته کتاب مقطعی نباشد

۲۵ آبان ۱۳۹۸ اخبار

راضیه تجار

 

راضیه تجار می‌گوید: برنامه‌ریزی برای هفته کتاب نباید به صورت مقطعی باشد و نمایندگان نهادها و انجمن‌ها باید در طول سال با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

به گزارش ایسنا، هفته کتاب با هدف ترویج کتاب‌خوانی ۲۷ سال است که برگزار می‌شود. در این هفته برنامه‌های فشرده‌ای توسط نهادهای مربوط  و گاه نامربوط به کتاب برپا می‌شود. این هفته در حالی به بیست و هفتمین دوره برگزاری خود رسیده که به نظر می‌رسد در میان مردم تقریبا شناخته‌شده نیست، پس می‌توان این پرسش را مطرح کرد که آیا این هفته در جهت هدف خود که ترویج کتاب و کتاب‌خوانی است، درست حرکت می‌کند یا از اهداف خود دور شده است؟

راضیه تجار – نویسنده و عضو شورای سیاست‌گذاری بیست و هفتمین دوره هفته کتاب – در گفت‌وگو با ایسنا در این‌باره اظهار کرد: به هر حال استمرار هفته کتاب نشان‌می‌دهد مسئولان وقت در هر دوره دغدغه این موضوع را داشته‌اند، اما این‌که چقدر مردمی شده و اشاعه پیدا می‌کند به همت رسانه‌ها نیز بازمی‌گردد. رسانه‌ها باید در این ایام و حتی پیش از آن  و در طول سال و با توجه به بینش خود به مردم جهت بدهند و به آن‌ها آگاهی ببخشند؛ رسانه‌ها باید در طول سال برنامه‌های هفته کتاب را بُلد کنند آن‌ها را شاخ و برگ داده و استمرار ببخشند.

او افزود: هفته کتاب باید زنگ هشداری برای همه از مسئولان که خود مبدع این طرح هستند تا مردم باشد تا با آمادگی بیشتر به این برنامه‌ها توجه کنند. رسانه‌ها هم باید در این زمینه فعالیت بیشتری داشته باشند تا مانند نمایشگاه کتاب شناخته شود و جا بیفتد؛ در واقع برنامه‌های این هفته نباید مهجور واقع شود. در این صورت هفته کتاب در میان مردم جا می‌افتد و برای‌شان اهمیت پیدا می‌کند. همه ما باید دست به دست هم بدهیم، زیرا یک دست صدا ندارد.

راضیه تجار سپس با بیان این‌که سال اولی است که در شورای سیاست‌گذاری هفته کتاب حضور دارد، گفت: وقتی در جلسات حضور داشتم احساس کردم چه پتانسیل بالایی در این هفته برای کتاب وجود دارد. همه مراکز و نهادها برنامه‌های‌شان را برای این هفته بیان می‌کردند. به نظرم اگر  نمایندگان نهادهای مختلف در طول سال به هم متصل شوند، اتفاق خوبی می‌تواند بیفتد؛ در واقع این برنامه‌ به صورت مقطعی نباشد و استمرار داشته باشد.

نماینده انجمن قلم در شورای سیاست‌گذاری بیست و هفتمین دوره هفته کتاب خاطرنشان کرد: نماینده‌ها هم باید واقعا نماینده باشند، یعنی انرژی داشته و هدفمند باشند و  واقعا بخواهند با هم کار کنند. منِ نوعی به عنوان نماینده  نهاد متبوعم باید در طول سال فعال باشم تا بتوانم نهادی را  که نماینده‌اش هستم توجیه کنم که این ارتباطات نیاز است. نماینده‌ها باید این حرکت و موج را ایجاد کنند. در این صورت شاید حداقل ۵۰ درصد از اهدافی که به خاطرش این گام برداشته شده، عملیاتی شود.

او همچنین با اشاره به شعار هفته کتاب، «حال خوش خواندن»، بیان کرد: به گفته مسئولان، این شعار در دل مردم نشسته و آن‌ها با این شعار همدل شده‌اند، حتی در فروش کتاب هم تاثیر داشته است. من یکی از چند نماینده در این شورا هستم و چون سال اولی بود که در این‌جا بودم نمی‌توانم در این‌باره آمار دقیقی بگویم.

راضیه تجار سپس بیان کرد: مدام می‌گوییم مردم ما کتاب نمی‌خوانند در حالی‌که این‌طور نیست. مردم ما کتاب می‌خوانند ولی هنوز سطح ایده‌آل را نمی‌بینیم. اگر رسانه‌ها، نهادها و انجمن‌ها دست به دست هم بدهند حرکتی که باید، انجام می‌شود. این چیزی نیست که یک‌روزه و یک‌شبه بتوانیم نتیجه‌اش را ببینم؛ باید استمرار داشته باشد. فرهنگ‌سازی تدریجا اتفاق می‌افتد و یک‌شبه به نقطه مطلوب نمی‌رسیم.

کنگره جهانی « محمد، پیامبر رحمت در آیینه ادب و هنر»

۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰
نام محمد است اذان بر اذان بلند آن را به هفت گنبد گردون برآوریم 🕋کنگره جهانی « محمد، پیامبر رحمت در آیینه ادب و...

عید سعید فطر مبارک باد

۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰
عید سعید فطر، عید آسودگی از آتش غفلت و رهیدگی از زنجیر نفس بر میهمانان حضرت حق مبارک باد . .

«چشمهایم در اورشلیم» منتشر شد

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
✅«چشمهایم در اورشلیم» منتشر شد 🔹کتاب رمان #چشم‌هایم_در_اورشلیم که به قلم سلیس و روان #مریم_مقانی نوشته شده است، با یک قرار ملاقات در آوریل...

راه شب رادیو ایران – گوینده و نویسنده: محمود اکرامی

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
✅ راه شب رادیو ایران 🔶 گوینده و نویسنده: #محمود_اکرامی 🔸 شنبه شب های هر هفته  

دعوت از ناشران جهان برای حمایت از مردم مظلوم فلسطین

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
✅دعوت از ناشران جهان برای حمایت از مردم مظلوم فلسطین 🔹مجید جعفری اقدم، در پی حملات اخیر رژیم صیهونستی به محله شیخ جراح قدس...

فراخوان بیست‌ونهمین جایزه جهانی کتاب‌سال منتشر شد

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
✅فراخوان بیست‌ونهمین جایزه جهانی کتاب‌سال منتشر شد 🔹بیست‌ونهمین دوره جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در سه بخش تالیف، ترجمه و تصحیح که...

نمایشگاه مجازی قرآن امکانات خوبی برای ناشران فراهم کرده است

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
✅نمایشگاه مجازی قرآن امکانات خوبی برای ناشران فراهم کرده است 🔹نخستین نمایشگاه مجازی قرآن کریم از روز شنبه یازدهم اردیبهشت ۱۴۰۰ آغاز شد و...

تمدید فراخوان دومین دورۀ جایزۀ ادبی شهید سیدعلی اندرزگو

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
✅ تمدید فراخوان دومین دورۀ جایزۀ ادبی شهید سیدعلی اندرزگو 🔹 دبیرخانۀ دائمی جایزۀ مردمی و ادبی «شهید سیدعلی اندرزگو»، با توجه به استقبال...