دسته بندی مطالب

احمد شاکری در گفتگو با خبرگزاری ایرنا

۱۲ مرداد ۱۴۰۱ اخبار اخبار انجمن
احمد شاکری: علاقه‌مندان به ادبیات عاشورا هنوز هم تشنه هستند

تهران- ایرنا- یک منتقد ادبی با بیان اینکه تعداد داستان‌های بلندی که در حوزه عاشورا نوشته شده‌اند کم هستند، گفت: هنوز هم جا دارد در این حوزه کار شود. علاقه مندان به این حوزه تشنه شنیدن روایت‌های ناب، جذاب و عمیق هستند.

احمد شاکری درباره لزوم تقسیم‌بندی موضوعی و مضمونی ادبیات عاشورایی به خبرنگار ایرنا اظهار کرد: در مورد ادبیات عاشورایی باید تقسیم‌بندی موضوعی و مضمونی داشت، درباره بسیاری از اصطلاحاتی که در حوزه ادبیات از آن‌ها استفاده می‌شود، منشا و مرزهای ادبی مشخص می‌شود و این تفکیک باید صورت بگیرد. گاهی از مفاهیم در قالب موضوع و گاهی در قالب مضمون استفاده می‌کنیم.

به گفته شاکری تفکیک ادبیات عاشورایی و عاشورا از هم بسیار مهم است. اگر مراد از ادبیات عاشورایی و داستان‌های عاشورایی داستان‌هایی باشد که به موضوع عاشورا می‌پردازند، اثر بیشتر به سمت موضوعات تاریخی می‌رود، یعنی شان تاریخی پیدا می‌کند که زمان، مکان و اشخاص مشخص دارد. اما اگر مراد از ادبیات عاشورا ادبیات مضمونی باشد، این اصطلاح می‌تواند با اصطلاح‌های متعدد دیگری مانند ادبیات دینی، انقلابی، پایداری، مقاومت و … مشترکاتی داشته‌باشد.

احمد شاکری: علاقه‌مندان به ادبیات عاشورا هنوز هم تشنه هستند

این نویسنده با تاکید بر اینکه پرداختن به مناسبت‌ها در داستان بیشتر در حوزه موضوعی جای می‌گیرد، گفت: ادبیات موضوعی زمان‌مند و مکان‌مند است، به همین دلیل این تفکیک ضروری است و همواره باید دو ضلع را به شکل توامان ببینیم. پرداخت به ادبیات عاشورا به عنوان موضوع، ما را از پرداخت در قالب مضمونی عاشورا بی‌نیاز نمی‌کند. در پرداخت به موضوع عاشورا اگر مراد پرداختن به وقایع تاریخی باشد که در دهم ماه محرم در سال ۶۱ هجری روی داد و وقایعی که پیش و پس ازاین روز اتفاق افتاد، و مرتبط با آن است دو ساحت مشخص قابل تفکیک مطرح است.

پرداختن به ادبیات عاشورا به عنوان موضوع، ما را از پرداختن در قالب مضمونی عاشورا بی‌نیاز نمی‌کند

او ادامه داد: این دو حوزه، داستان‌هایی هستند که تلاش کردند شخصیت‌های خیالی را وارد این حوزه کنند و داستان‌هایی که مستند به واقع هستند. به تعبیری در داستان‌های حوزه عاشورا با طیفی از کار مواجه هستیم که به نسبت نزدیک یا دور بودن آن‌ها از مستندها، شخصیت‌های تاریخی، زمان و مکان تاریخی قابل درجه‌بندی هستند.

نوشتن داستان تاریخی دشوار است

شاکری درباره اینکه چرا