دسته بندی مطالب

حدادعادل: نقطه قوت آمریکا و انگلیس صحبت کردن ۲ میلیاردنفر در جهان به زبان انگلیسی است.

۱۷ مرداد ۱۳۹۵ اطلاعیه ها

غلامعلی حدادعادلرئیس بنیاد سعدی گفت: یکی از عوامل قدرت کشورهایی مانند آمریکا و انگلیس، زبانشان است که بیش از ۲ الی ۳ میلیارد نفر از مردم جهان به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند و راحت می‌توانند حرف خود را به گوش مردم برسانند.
به گزارش خبرگزاری فارس، به منظور هم افزایی در امر آموزش و گسترش زبان فارسی در جهان، با حضور دکتر حدادعادل و خانم دکتر خزعلی، تفاهم نامه همکاری بین بنیاد سعدی و دانشگاه الزهرا(س) منعقد شد.
در این نشست که معاونان بنیاد سعدی و دانشگاه الزهرا (س) حضور داشتند، رییس بنیاد سعدی گفت: ما تلاش برای گسترش زبان فارسی در جهان را وظیفه اسلامی و انقلابی و ملی می‌دانیم و معتقدیم هرچه زبان فارسی در جهان رواج بیشتری داشته باشد، قدرت نفوذ ما بیشتر می‌شود.
وی با بیان اینکه کشورهایی که در حال حاضر زبان فارسی صحبت می‌کنند، نقاط فرصت خوبی برای ما محسوب می‌شوند، افزود: یکی از عوامل قدرت کشورهایی مانند آمریکا و انگلیس، زبانشان است که بیش از ۲ الی ۳ میلیارد نفر از مردم جهان به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند و راحت می‌توانند حرف خود را به گوش مردم برسانند اما ما باید برای هر قدمی که می‌خواهیم برداریم تلاش های زیادی انجام دهیم.
وی با بیان اینکه گسترش زبان فارسی از طریق یک اداره کل در یک سازمان و وزارتخانه امکان پذیر نبود، گفت: بر همین اساس نیز در سال‌های قبل پیشنهاد تشکیل نهادی مستقل برای امر گسترش زبان فارسی در جهان به شورای انقلاب فرهنگی مطرح کردیم و آنها نیز پس از چندسال بررسی، به این نظر رسیدند و خوشبختانه بنیاد سعدی شکل گرفت.
وی تاکید کرد: در عرض سه سال و چندماهی که از شروع فعالیت رسمی بنیاد سعدی می‌گذرد، سعی کردیم یک نهاد چابک و فعال را با کمترین نیروها داشته باشیم و از هم‌افزایی و فعالیت‌های دیگر نهادها کمک بگیریم و برهمین اساس هم در دوسال اخیر همایش هم افزایی نهادها و موسسه‌های فعال در امر آموزش و گسترش زبان فارسی را برگزار کرده‌ایم و امسال نیز بنیاد ایرانشناسی میزبانی این همایش را برعهده گرفته است.
در این نشست دکتر انسیه خزعلی، رئیس دانشگاه الزهرا (س) ضمن بیان امکانات و فعالیت‌هایی که دانشگاه متبوعش در حوزه آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان دارد، گفت: ما در دانشگاه ضمن آنکه دانشجویان غیر ایرانی داریم که زبان فارسی می آموزند، فعالیت هایی نیز برای آموزش غیر حضوری از طریق فضای مجازی انجام شده است که می توانیم با همکاری بنیاد سعدی آن را توسعه بخشیم.
وی همچنین به فضاهای آموزشی، خوابگاهی و تفریحی موجود در دانشگاه الزهرا (س) اشاره کرد و گفت: با وجود این شرایط می‌توانیم میزبان خوبی برای دوره‌های دانش افزایی بنیاد سعدی باشیم که می‌تواند به صورت دوره‌های تخصصی برای دختران و دوره‌های عمومی در فصل تابستان برای دختران و پسران برگزار شود.
در پایان این دیدار روسای بنیاد سعدی و دانشگاه الزهرا(س)، تفاهم نامه را به امضا رساندند و دکتر حداد عادل ابراز امیدواری کرد این تفاهم نامه ها فقط بر روی کاغذ نباشد و بتوانیم فعالیت های مشترک خوبی برای امر آموزش زبان فارسی انجام دهیم.
مفاد این تفاهم نامه که با هدف استفاده از توانایی های علمی و امکانات متقابل، توسعه، تحکیم و تعمیق همکاری، تبادل اطلاعات و تجربیات در راستای گسترش زبان و ادبیات فارسی در جهان، منعقد شده است ذیل دو محور «آموزش، پژوهش و فناوری» و «فرهنگی و اجتماعی»، مشخص شده است.
در این تفاهم نامه دو طرف متعهد شدند در مواردی چون: «تبادل تجربیات، اسناد، اطلاعات و مدارک علمی، پژوهشی و آموزشی»، «تبادل تجربیات در زمینه روش های آموزش زبان فارسی براساس فناوری های نوین»، «راه اندازی کارگاه های پژوهشی و بهره وری از امکانات و تجهیزات مشترک»، «همکاری در ترجمه و نشر آثار ادبیات فارسی به زبان های رایج دنیا»، «طراحی و تأمین محتوا و برگزاری کنفرانس ها و سمینارهای علمی – پژوهشی و ادبی مشترک»، «مشارکت در تهیه و چاپ کتب، مجلات و مقالات علمی با موضوع آموزش زبان و ادبیات فارسی به غیر فارسی زبانان»، «تأمین محتوای سایت ها و مجلات علمی طرفین»، «برگزاری نشست های فکری و کارشناسی برای مدیران و اعضای هیأت علمی»، «همکاری در تولید نرم افزارهای علمی آموزش زبان فارسی به خارجیان»، «مشارکت در برگزاری المپیادهای زبان فارسی در جهان»، «برگزاری اردوهای فرهنگی – سیاحتی مشترک برای زبان آموختگان خارجی» و «برگزاری دوره های دانش افزایی زبان فارسی»، همکاری مشترک داشته باشند.
معاون پژوهشی دانشگاه الزهرا(س) و معاون امور بین الملل بنیاد سعدی، پیگیر اجرای مفاد این تفاهم نامه که در ۸ ماده و ۵ تبصره منعقد شده است، خواهند بود.

فراخوان بیست و دومین دورۀ جشنواره قلم زرین

۲ اسفند ۱۴۰۲
  فراخوان بیست و دومین دوره جشنواره قلم زرین انجمن قلم ایران خرسند است آغاز به کار بیست و دومین دوره جشنواره قلم زرین...

دبیر جشنواره “قلم زرین” معرفی شد

۹ بهمن ۱۴۰۲
  دبیر بیست و دومین دورۀ جشنواره قلم زرین معرفی شد. با تصویب هیأت مدیره انجمن قلم ایران ، «جواد کامور بخشایش» دبیر بیست...

بیانیه انجمن قلم ایران در محکومیت حادثه تروریستی کرمان

۱۷ دی ۱۴۰۲
————– 🔻 بیانیه انجمن قلم ایران در محکومیت حادثه تروریستی کرمان ————- به نام منتقم خون شهیدان «جنایتکاران سنگدل از هم اکنون آماج قطعی...

فراخوان سومین جشنواره ادبی فلسطین

۸ آذر ۱۴۰۲
  بسم الله الرحمن الرحیم —————- فراخوان سومین جشنواره ادبی فلسطین —————- مقام معظم رهبری: ما یقین داریم با ادامۀ مبارزات مردم مسلمان فلسطین...

بیانیه انجمن قلم ایران در حمایت از عملیات «طوفان الاقصی»

۱۷ مهر ۱۴۰۲
  بسم الله قاصم الجبارین «ما یقین داریم با ادامه‌ی مبارزات مردم مسلمان فلسطین و حمایت جهان اسلام، فلسطین به فضل الهی آزاد می‌شود...

جلسه مجمع عمومی سالیانه ۱۴۰۲

۱۳ مهر ۱۴۰۲
باسلام؛ به اطلاع می‌رساند: مجمع عمومی عادی(سالیانه) انجمن قلم ایران روز یکشنبه مورخ  ۲۳/۰۷/۱۴۰۲  از ساعت ۱۵ الی ۱۷ در محل سالن انجمن قلم...

اسامی برگزیدگان بیست و یکمین جایزه قلم زرین معرفی شدند

۲۰ تیر ۱۴۰۲
  اسامی برگزیدگان و شایسته تقدیر بیست و یکمین جایزه قلم زرین معرفی شدند: بخش نقد و پژوهش ادبی: شایسته تقدیر: گونه شناسی نثر...

بیانیه دبیر بیست یکمین جشنواره قلم زرین

۲۰ تیر ۱۴۰۲
  «به نام خداوند لوح و قلم» ن و القلم و مایسطرون سوگند به قلم و آنچه می‌نویسند سوره مبارک قلم آیه نخست بیانیه...