دسته بندی مطالب

حداد عادل مطرح کرد زبان فارسی حامل اسلام در پیشرَوی به سمت شرق شد.

۱۷ بهمن ۱۳۹۵ اطلاعیه ها

غلامعلی حدادعادلرئیس بنیاد سعدی گفت: اسلام زمانی که به سمت شرق پیشروی کرد و به ایران رسید، زبان فارسی حامل اسلام شد و فارس زبانان دین اسلام را در کشورهایی مانند هند و چین ترویج کردند.
به گزارش «نسیم آنلاین»، غلامعلی حداد عادل عصر روز جمعه پانزدهم بهمن‌ماه در نشستی صمیمانه با دانش آموختگان لبنانی در دانشگاه‌های ایران و استادان و فارسی آموزان لبنانی در محل رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بیروت، حضور یافت.
وی با تشریح فعالیت‌ها و ماموریت‌های فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی در داخل ایران و بنیاد سعدی در خارج از ایران برای آموزش و ترویج زبان فارسی اظهار کرد: امروز به لبنان آمده‌ایم تا با رایزنی و مشورت بتوانیم به بهترین راه‌کارها برای آموزش زبان فارسی در سطوح مختلف دست یابیم.
وی با بیان اینکه ملت‌های مسلمان در یکصد سال اخیر با راه یافتن تمدن غربی و استکباری به کشورهای اسلامی، یکدیگر را فراموش کرده و از هم دور افتاده‌اند و ارتباطاتشان ضعیف شده است، افزود: اما امروز زمان آن فرارسیده است تا به روزهای روابط نزدیک و همکاری‌های خوب در گذشته بازگردند و در کنار هم قرار گیرند.
رئیس بنیاد سعدی خاطرنشان کرد: یکی از راه‌های نزدیک شدن و برقراری و تقویت پیوندهای میان ملت‌های مسلمان این است که زبان‌های یکدیگر را فرابگیرند و بیاموزند.
حداد عادل با بیان اینکه در ایران زبان عربی هیچ‌گاه غایب نبوده است، تصریح کرد: حتی استادان ادبیات و زبان فارسی و علمای حوزه علمیه با زبان عربی آشنا هستند و در ایران سالانه سه هزار کتاب به زبان عربی منتشر و این زبان درمقاطع مختلف تحصیلی تدریس می‌شود.
حداد عادل تاکید کرد که انتظار می‌رود زبان فارسی هم در کشورهای مختلف به ویژه کشورهای اسلامی از جمله لبنان بیشتر رواج پیدا کند و آموزش آن به طور جدی پیگیری شود.
رئیس بنیاد سعدی ادامه داد: بعداز ظهور دین اسلام اگر چه مردم ایران زبان فارسی خود را حفظ کردند اما از دل و جان به اسلام گرویدند و فداکاری‌های زیادی برای حمایت از این دین مبین داشته‌اند.
وی به قدرت و ظرفیت زبان فارسی اشاره کرد و افزود: اسلام زمانی که به سمت شرق پیشروی کرد و به ایران رسید، زبان فارسی حامل اسلام شد و فارس زبانان دین اسلام را در کشورهایی مانند هند و چین ترویج کردند.
رئیس بنیاد سعدی با بیان اینکه برای فارسی‌آموزان افقی تازه و نو و حتی شرایط مناسبت‌تری برای کسب و کار فراهم خواهد شد، ادامه داد: از دیگر مزایای کسانی که زبان فارسی می‌آموزند این است که با یک هزار سال فکر و اندیشه مسلمان ایرانی آشنا می‌شوند.
حداد عادل با بیان اینکه آثار فارسی از بهترین مجموعه‌های ادبیات جهان هستند، خاطرنشان کرد: در کتابخانه‌های ایران یک میلیون نسخه خطی به زبان فارسی و در شبه قاره هند هم ۶ میلیون نسخه خطی به زبان فارسی وجود دارد.
رئیس بنیاد سعدی، تصریح کرد: کسانی که زبان فارسی بیاموزند نه تنها گذشته و تاریخ ایران را فرا می‌گیرند بلکه با موفقیت‌ها و دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در حال و آینده آشنا خواهند شد زیرا امروز ایران حرفی تازه و نو دارد.
وی با بیان اینکه ایران امروز صاحب یک انقلاب اسلامی است که قریب به چهار دهه پیش اتفاق افتاد اما آثار و تاثیرهای آن همچنان ادامه دارد، تاکید کرد: تاسیس حکومت دینی و اسلامی در ایران عملی شده و پیام آن هم این است که دین از حکومت و سیاست جدا نیست.
وی در پاسخ به سوال تعدادی از فارسی‌آموزان و استادان و مربیان آموزش زبان و ادبیات فارسی تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران به ویژه بنیاد سعدی مصمم است برای تقویت آموزش زبان فارسی در لبنان همکاری و مساعدت کند.

پیام تسلیت دکتر محمد سرشار به مناسبت درگذشت استاد عباس براتی پور

۷ اردیبهشت ۱۴۰۲
  دیروز مراسم تشییع مرحوم استاد عباس براتی‌پور با حضور علاقمندان ایشان در حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار شد. استاد براتی‌پور ۸۰ ساله بود...

آیین همدلی منیژه آرمین

۶ اردیبهشت ۱۴۰۲
  آیین همدلی مراسم آیین همدلی روز یکشنبه ۱۴ اسفند ماه با حضور برخی از اعضای هیئت مدیره انجمن قلم در فضای هنرمندانه آثار...

اعضای جدید

۴ اردیبهشت ۱۴۰۲
  اخبار انجمن قلم طی بررسی رزومه و مصاحبه نهایی که توسط هیئت موسس صورت گرفت، عضویت افراد زیر در انجمن قلم پذیرفته شد....

آیین همدلی “استاد عباس براتی پور”

۴ اردیبهشت ۱۴۰۲
  آیین همدلی مراسم تجلیل از استاد عباسعلی براتی‌پور روز یکشنبه ۱۶بهمن ماه با حضور اعضای هیئت موسس، هیئت مدیره انجمن قلم و نماینده...

معرفی کتاب “دفاع بدون شلیک”

۱۹ دی ۱۴۰۱
  معرفی: دفاع بدون شلیک نویسنده: حسین علی ساسانی انتشارات: انجمن قلم ایرانیان امروز سال انتشار: ۱۴۰۱ تعداد صفحات: ۱۳۲ صفحه کتاب دفاع بدون...

معرفی کتاب تب خشکسالی به قلم علی الله سلیمی

۱۵ دی ۱۴۰۱
  «تب خشک‌سالی» به کتابفروشی‌ها رسید علی الله سلیمی در کتاب جدید خود داستانی با موضوع تغییرات اقلیمی و رابطه انسان و طبیعت را...

فراخوان بیست و یکمین دورۀ جشنواره قلم زرین

۱۴ دی ۱۴۰۱
  به نام خداوندگار کتاب و قلم     فراخوان بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین   انجمن قلم ایران، با استعانت از...

دبیر جشنواره “قلم زرین” معرفی شد

۱۰ دی ۱۴۰۱
      با تصویب هیات مدیره انجمن قلم ایران ، «حمید هنرجو» دبیر بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین شد. سید احمد...