دسته بندی مطالب

رضا اسماعیلی

 

 

 

به نام خدا

 

____________________

بیوگرافی رضا اسماعیلی

( شاعر، پژوهشگر و منتقد ادبی)

____________________

درجه ۲ هنری

 

رضا اسماعیلی در ۲۴ مرداد ماه ۱۳۳۹ در محله هفت چنار تهران چشم به حقیقت هستی گشود. بعد از گذراندن تحصیلات ابتدایی و متوسطه، مدرک کارشناسی خود را در رشته علوم اجتماعی از دانشگاه علامه طباطبایی تهران دریافت کرد و سپس موفق به دریافت مدرک کارشناسی ارشد در رشته ادبیات فارسی گردید.

به خاطر سه دهه حضور فعال و تاثیر گذار در عرصه ادبیات انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و ادب آیینی، در آبان ماه ۱۳۹۱ اولین برنامه «شب شاعر» که به همت موسسه فرهنگی، رسانه ای «اوج» برگزار گردید، به «نکوداشت» این شاعر انقلاب اختصاص یافت.

اسماعیلی در زندگی نامه خودنوشت خویش داستان گرایش به شعر و کشیده شدن به وادی ادبیات را چنین روایت می کند:

«…شاید هم نشینی و هم نفسی مادرم با «باباطاهر» و درک لحظه های ناب غربت و تنهایی او در دوران نوجوانی، مرا به سمت شاعری کشیده باشد. به همین خاطر سخت معتقدم که مادرم شاعرتر از من بود، هرچند که به ظاهر شعری از خود به یادگار نگذاشت، جز یاد و خاطره ای سبز و ماندگار. به زعم من، زیباترین شعر او، زندگی آمیخته با صبر، قناعت و نجابتش بود که این سرودۀ انسانی از هر سرودۀ دیگری زیباتر و دلنشین تر بود.آشنایی و پیوند من با شعر در فصل نوجوانی اتفاق افتاد، در سیزده سالگی. آری، در فصل پر رمز و راز نوجوانی بود که من و الهۀ شعر مثل دو یار دبستانی در سایه – روشن خلسه ای ناگهانی با هم ملاقات کردیم. محصول این ملاقات، دوستی و پیوندی صمیمی و ناگسستنی میان من دل شده با آن حادثه سپید است که تا به امروز ادامه دارد. در اینجا وظیفۀ خود می دانم که به حُکم حق شناسی و سپاس، یادی از استاد بزرگوارم  زنده یاد مشفق کاشانی بکنم که به واسطۀ عنایت الهی، همواره سایۀ پر مهرشان بر سرم بود و من از آغاز همراهی با این قافله تا آخرین روزهای حیات آن عزیز سفرکرده، از محضرشان بسیار آموختم.»

از این شاعر انقلاب، علاوه بر چاپ و انتشار صدها مقاله در مطبوعات، نشریات و ماهنامه های تخصصی ادبی کشور، تا کنون بیش از ۴۴ عنوان مجموعه شعر و رساله تحقیقی چاپ و منتشر شده است که بعضی از این رساله های تحقیقی – رفتارشناسی ادبی و شعر مفهومی – به عنوان کتاب دانشگاهی در دانشکده های ادبیات مورد استفاده دانشجویان قرار گرفته است. اسماعیلی همچنین از پژوهشگران فعال حوزه ادبیات دینی و آیینی است و از وی تا کنون مقالات، مصاحبه ها و یادداشت های فراوانی با موضوع ادبیات آیینی در مطبوعات و خبرگزاری ها چاپ و منتشر شده است.

دبیری و داوری جشنواره های ادبی کشوری و دانشجویی، از دیگر فعالیت های اسماعیلی در طول سال های گذشته بوده است. جشنواره هایی که به تربیت و پالایش شعر جوان اختصاص داشته است. تاسیس جایزه ادبی «طاهره صفارزاده» یکی دیگر از فعالیت های این شاعر انقلاب است. وی در حال حاضر عضو هیات مدیره انجمن قلم ایران و از موسسین انجمن شاعران انقلاب و دفاع مقدس می باشد.

وی در طول چهار دهه گذشته،  شاعر برگزیده بسیاری از جشنواره ها و کنگره های ادبی کشور نیز بوده است که به بخشی از آنها اشاره می شود:

۱ –  شاعر برگزیده کنگره های شعر دفاع مقدس در طول هشت سال جنگ تحمیلی

۲ – شاعر برگزیده جشنواره بین المللی شعر فجر

۳ – شاعر برگزیده پایداری توسط جمعیت دفاع از ملت فلسطین و اعزام به لبنان و سوریه جهت شرکت در همایش ادبی شاعران پایداری

۴ – شاعر برگزیده انقلاب جهت اعزام به هند جهت شرکت در همایش ادبی بزرگداشت ارتحال حضرت امام (ره).

۵ – سفر علمی – فرهنگی به هند جهت ارائه مقاله در سمینار بیدل شناسی (۲۵ مهر تا ۳ آبان ۹۱)

۷ – برگزیده اول بخش «تالیف» سومین جشنواره بین المللی رضوی و انتخاب مجموعه شعر «کبوترانه بخوان آسمان هشتم را» به عنوان مجموعه شعر برگزیده رضوی.

۸ – برگزیده اول بخش «نقد» اولین جشنواره فصلی مطبوعات کشور

۹ – تاسیس جایزه ادبی «طاهره صفارزاده» و دبیری این جایزه.

۱۰ – دبیر اولین همایش ملی استاد مشفق کاشانی (دی ماه ۹۴، حوزه هنری).

۱۱ – دبیر نشست های شاعران فارسی زبان با عنوان «ضیافت همزبانی» در خبرگزاری تسنیم.

 

وی علاوه بر سرایش شعر، تحقیق، تالیف و فعالیت های مطبوعاتی، در چهار دهه گذشته مس