دسته بندی مطالب

علیرضا قزوه کلیاتی از اشعارش را منتشر می‌کند.

۲۳ شهریور ۱۳۹۵ اطلاعیه ها

علیرضا قزوه
علیرضا قزوه گفت: در حال جمع‌آوری مجموعه کاملی از اشعارم هستم و امیدوارم این مجموعه تا نمایشگاه کتاب سال آینده به چاپ برسد.
به گزارش خبرگزاری فارس، علیرضا قزوه مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری، از جمع‌آوری کلیات آثار خود خبر داد و گفت: در حال حاضر کلیات آثارم را برای چاپ جمع آوری می‌کنم تا به امید خدا امسال در قالب یک کتاب منتشر شود.
وی ادامه داد: هنوز اسم خاصی برای کتابم در نظر نگرفته‌ام؛ به دلیل اینکه کلیات آثارم را در قالب یک کتاب جمع آوری می‌کنم، کتاب حجیمی خواهد بود و شاید در قالب هشتصد صفحه تنظیم شود.
قزوه دلیل تصمیم خود برای چاپ کلیات آثارش را این‌گونه بیان کرد: اکثر آثارم به صورت پراکنده است و خیلی از آن ها اصلا نیست. این بود که تصمیم گرفتم آثارم را به صورت یکجا چاپ کنم. در حال حاضر بیش از ده دفتر شعر به صورت پراکنده موجود است و چند دفتر شعر تازه دارم که هنوز چاپ نکرده ام که در این چاپ کلیات آثار تمامی شعرها در یک جلد قابل دسترسی خواهند بود.
وی در ارتباط با حل مشکل چاپ آثار نامناسب در کشور تصریح کرد: بعضی ممکن است نفع شخصی خود را در نظر بگیرند یا بعضی بضاعت ادبی خوبی نداشته باشند اما وضعیت مالی خوبی داشته باشند یعنی این امر باعث شود چاپ های متعدد کتاب خودشان را بخرند و این عامل می تواند وضعیت بازار را متشنج کند.
قزوه ادامه داد: از طرفی نقد جدی در این بخش مهم است؛ زیرا کسانی تبدیل به چهره می شوند که حقشان نیست و فضای مجازی هم به این اتفاق دامن زده است. به هر حال این اتفاق گذر زمان را می‌طلبد تا کارهایی که شاخص هستند خودشان را نشان دهند. بیشترین عامل در اشاعه این اتفاق عدم وجود نقد جدی است و وجود تعارفاتی که دارند و اینکه باز هم فضای مجازی رنگی از حقیقت را در خود ندارد و بیشتر به تعارفات می پردازد. به همین دلیل وضعیت بازار نشر هم کم کم تحت تاثیر فضای مجازی قرار گرفته است و این بسیار بد است؛ چون آثار باید تحت تاثیر فضای حقیقت قرار بگیرند و فضای حقیقت آن فضایی هست که منتقدان واقعی آن را رقم می زنند و عیار کتاب را می سنجند. متاسفانه عیارسنجی نیست و وزارت ارشاد هم متاسفانه نمی تواند کنترل کننده این مسئله باشد.
وی درباره وضعیت چاپ در حوزه هنری اذعان کرد: ما خودمان هم در قبال این مشکل در حوزه هنری مانده ایم که چه باید کرد. وضعیت بازار نشر خوب نیست، هر کتابی اجازه چاپ پیدا می کند و هر ناشری پیش از آنکه تفکر ادبی داشته باشد و به ادبیات خدمت کند به جیب خودش خدمت می کند. متاسفانه فضا به سمتی می رود که منتقدان را هم می خرند یعنی دقیقاً هزینه می کنند تا دو سه منتقد بیایند و در مورد آن کتاب صحبت کنند و این اوج بی انصافی و آشفتگی ادبی است. ما باید جلوی این فضاها بایستیم. کار یک نفر دو نفر و یا یک موسسه نیست ولی شاعران ما و آن‌هایی که سابقه ادبی دارند می‌فهمند که حق با چه کسی است. ممکن است شاعری چند سالی کتاب منتشر نکند و آثارش در فضای مجازی خیلی طرفدار نداشته باشد ولی حق با همان اثر باشد. متاسفانه فضا این روزها بسیار گل آلود است و باید تلاش کنیم که به هر حال نقدهای جدی تری توسط صاحب نظران صورت بپذیرد.
قزوه با بیان اینکه در بحث ولنگاری فرهنگی نقش و فهم متولیان فرهنگی مهم است، عنوان کرد: موضع‌مندی وزارتخانه بزرگی مثل ارشاد مهم است. ارشاد باید موضع داشته باشد. در یک دوران سلیقه‌ای عمل می‌کنند و در یک دوران مسئولیت را از دوش خودشان باز می‌کنند. آن موضعی که حضرت آقا می‌فرمایند و می‌گویند این شیوه که متعهدانه، جدی و با انقلابی‌گری عمل شود در خیلی موسسات نیست. خیلی از همین موسسات می‌آیند و فقط رفع تکلیف می‌کنند. در اینجا متولیان باید کاری انجام دهند و اگر نه یک شاعر جوان چه کاری می خواهد انجام دهد. این مسئله باید برای ارشاد و انتشارات مهم باشد و باید یک جایی ترمز کار را بکشند و پروانه ناشری که کتاب های بی محتوا چاپ کرده را باطل کنند. اینکار ها جدیت می طلبد.
این شاعر درباره زمان رونمایی از کتاب کلیات اشعار، خاطرنشان کرد: تلاش می کنیم کتاب را برای نمایشگاه کتاب رونمایی کنیم. من امسال ۵ کتاب چاپی داشتم و ناشر هم موجود بود اما بازار کتاب را بازاری واقعی ندیدم و چاپشان نکردم و به امید خدا در همین مجموعه کامل به چاپ می رسانم.

فراخوان بیست و دومین دورۀ جشنواره قلم زرین

۲ اسفند ۱۴۰۲
  فراخوان بیست و دومین دوره جشنواره قلم زرین انجمن قلم ایران خرسند است آغاز به کار بیست و دومین دوره جشنواره قلم زرین...

دبیر جشنواره “قلم زرین” معرفی شد

۹ بهمن ۱۴۰۲
  دبیر بیست و دومین دورۀ جشنواره قلم زرین معرفی شد. با تصویب هیأت مدیره انجمن قلم ایران ، «جواد کامور بخشایش» دبیر بیست...

بیانیه انجمن قلم ایران در محکومیت حادثه تروریستی کرمان

۱۷ دی ۱۴۰۲
————– 🔻 بیانیه انجمن قلم ایران در محکومیت حادثه تروریستی کرمان ————- به نام منتقم خون شهیدان «جنایتکاران سنگدل از هم اکنون آماج قطعی...

فراخوان سومین جشنواره ادبی فلسطین

۸ آذر ۱۴۰۲
  بسم الله الرحمن الرحیم —————- فراخوان سومین جشنواره ادبی فلسطین —————- مقام معظم رهبری: ما یقین داریم با ادامۀ مبارزات مردم مسلمان فلسطین...

بیانیه انجمن قلم ایران در حمایت از عملیات «طوفان الاقصی»

۱۷ مهر ۱۴۰۲
  بسم الله قاصم الجبارین «ما یقین داریم با ادامه‌ی مبارزات مردم مسلمان فلسطین و حمایت جهان اسلام، فلسطین به فضل الهی آزاد می‌شود...

جلسه مجمع عمومی سالیانه ۱۴۰۲

۱۳ مهر ۱۴۰۲
باسلام؛ به اطلاع می‌رساند: مجمع عمومی عادی(سالیانه) انجمن قلم ایران روز یکشنبه مورخ  ۲۳/۰۷/۱۴۰۲  از ساعت ۱۵ الی ۱۷ در محل سالن انجمن قلم...

اسامی برگزیدگان بیست و یکمین جایزه قلم زرین معرفی شدند

۲۰ تیر ۱۴۰۲
  اسامی برگزیدگان و شایسته تقدیر بیست و یکمین جایزه قلم زرین معرفی شدند: بخش نقد و پژوهش ادبی: شایسته تقدیر: گونه شناسی نثر...

بیانیه دبیر بیست یکمین جشنواره قلم زرین

۲۰ تیر ۱۴۰۲
  «به نام خداوند لوح و قلم» ن و القلم و مایسطرون سوگند به قلم و آنچه می‌نویسند سوره مبارک قلم آیه نخست بیانیه...