دسته بندی مطالب

محسن پرویز در گفتگو با «نسیم آنلاین»: با اقدامات انتخاباتی نمی‌توان در حوزه فرهنگ موفق شد.

۲۷ مهر ۱۳۹۵ اطلاعیه ها

mohsenparvizمحسن پرویز معاون اسبق فرهنگی وزارت ارشاد در گفتگو با «نسیم آنلاین» به بررسی عملکرد وزارت ارشاد دولت یازدهم در حوزه کتاب پرداخت.
محسن پرویز معاون اسبق فرهنگی وزارت ارشاد در گفتگو با خبرنگار فرهنگی «نسیم آنلاین»، درباره عملکرد وزارت ارشاد در حوزه کتاب گفت: اتفاق خاصی در حوزه کتاب نیفتاده است، ما یک سری مشکلات قطعی و اساسی داریم در این حوزه که البته مربوط به چند سال اخیر نیست، مشکلی است که از قدیم وجود داشته است گاهی تلاش هایی برای برطرف کردنش صورت گرفته است؛ ولی با موفقیت هایی توام بوده گاهی هم خیلی موفیقت‌آمیز نبوده است.
**در سه سال اخیر اتفاق ویژه‌ای در حوزه نشر نی‌افتاده است
وی افزود: اگر بخواهیم یک کار اصولی و اساسی انجام بدهیم، باید بخشی از این مشکلات را حل بکینم؛ در دو یا سه سال اخیر، اتفاق ویژه ای نیفتاده است، مسائل روزمره و گذارن امور شده است و این روزمرگی به نوعی در همه چیز سایه افکنده است.
**انجام کارهای روزمره که موفقیت نیست!
پرویز ادامه داد: یک زمانی فهرستی از مشکلات این حوزه را استخراج کردم؛ ۲۱ الی ۲۳ مورد مشکلات اساسی وجود داشت و کسی عملکردش موفق ارزیابی می شود که بتواند این مشکلات را حل کند؛ انجام کارهای روزمره که توفیق ویژه ای نیست اگر چه ممکن است در قیاس با کسی که در گذران مسائل روزمره هم دچار مشکل باشد؛ این توفیق باشد؛ اما توفیق اصلی برای کسی است که اقداماتی برای برطرف کردن مشکلات اساسی این حوزه انجام دهد؛ شکل رفتارها در دولت های مختلف ممکن است عوض شود اما نمی توانیم ایجاد یک سلیقه جدید را یک توفیق حساب کنیم خیلی ها این سلیقه را می پسندند و خیلی هم هم نمی پسندند.
**تلاش شبانه‌روزی و بسیج همگانی در این دوره ندیدیم
سخنگوی انجمن قلم با بیان اینکه شرایط مناسب زمانی است که در ترویج کتابخوانی موفق شویم، افزود: باید نهادهای اصولی تولید کتاب را به گونه ای تقویت کنیم که بتوانند روی پای خوشان بی ایستند و این کار بسیج همگانی و تلاش شبانه روزی می خواهد اما من در این دوره چنین چیزی را ندیدم.
**شعارهای انتخاباتی باعث می‌شود تا آدم‌ها مواردی را مطرح کنند
وی به بحث ممیزی که در این دوره بسیار به آن اشاره شده است پرداخت و گفت: بحث نظارت پیش از چاپ مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است و ممکن است شعارهای تبلیغاتی در دوره‌های مختلف داده شود؛ وزارت ارشاد مجری مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی است و سیاست گذار نیست؛ تا زمانی که این مصوبه هست باید تطبق ضوابط عمل شود.
پرویز گفت: ممکن است در دوره هایی افرادی با هر انگیزه سیاسی و انتخاباتی شعارهایی در این مورد مطرح کنند اما نباید خیلی این ها را جدی گرفت و باید از کنارش گذاشت.
**بی‌قانونی و آزادی مطلق به شکل منطقی منجر به هرج و مرج می‌شود
وی ادامه داد: در یک جامعه قانون‌مند، باید قانون حاکم باشد و حکومت مقتدرانه در چارچوب قانون حرکت کند تا جامعه به سمت رشد و تعالی حرکت کند. ‌بی قانونی و آزادی مطلق به شکل منطقی منجر به هرج و مرج می‌شود و این آزادی مطلق هیچ استدلالی را بر نمی‌دارد و طبیعی است که حتی در کشورهای پیشرفته دنیا هم قوانین حاکم است و همه ملزم هستند این ضابطه‌ها در حوزه نشر و در دیگر حوزه‌ها رعایت کنند. بدون ضابطه در هیچ زمینه‌ای نمی‌توان تضمین داد و تنش و دعوا و نوعی به هم ریختگی در جامعه ایجاد می‌شود.
سخنگوی انجمن قلم تاکید کرد: اینکه ما بگوییم هر کس هر چه که دلش خواست بگوید و منتشر کند و مردم قطعا اهل خلاف نیستند و قطعا خودشان آن چه را که باید، رعایت می‌کنند، درست مانند این است که بگوییم، چراغ قرمزها و علائم راهنمایی و رانندگی را برداریم چون خودشان مقررات را می‌دانند و به تبع رعایت می‌کنند و با این استدلال وجود علائم راهنمایی و رانندگی نوعی اهانت به مردم است و نباید برای مردم فهیم تعیین تکلیف کرد.
**واگذاری ممیزی به ناشران مصوبه قانونی ندارد
وی در خصوص واگذاری ممیزی به ناشران نیز گفت: مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح دارد که هیئت نظارت بر اجرای ضوابط نشر کتاب موظف است نظارت را انجام دهد و دبیرخانه هم در وزارت ارشاد باشد اگر کسی هم خلاف این عمل کند با مسئولیت خودش این کار را انجام می دهد و مصوبه قانونی ندارد؛ واگذاری این امر به ناشران، قاعدتا مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی می خواهد که این مصوبه فعلا وجود ندارد
پرویز در پایان تاکید کرد: این مسائل و مسائل شبیه به این؛ بیشتر یک حرکت تبلیغاتی است تا اینکه بخواهد کاری صورت بگیرد.

گفت و گو با راضیه تجار درباره اهمیت و جایگاه محافل ادبی در کشور

۷ مرداد ۱۳۹۹
  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور به نقل از فارس، در پی منویات مقام معظم رهبری و توجه ویژه...

ضرورت احیای مجدد مجلات مکتوب حوزه هنری/ پل ارتباطی هنرمندان با شهرستان‌ها مرمت شود

۶ مرداد ۱۳۹۹
  راضیه تجار از نویسندگان کشورمان در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس درباره تغییرات مدیریتی در حوزه هنری انقلاب اسلامی و مدیریت...

برگزیده جشنواره قلم زرین: تلاش کردم تاریخ را طعم‌دار کنم

۶ مرداد ۱۳۹۹
  یوسف قوجق برگزیده جشنواره قلم زرین با اشاره به کتاب «تاریخ با طعم ذغال اخته» که برگزیده جایزه قلم زرین شد در گفت‌وگو...

انتقاد از سایه سنگین اقتصاد بر فرهنگ/ دستمزد کارگر ساختمانی از نویسنده بیش‌تر است

۶ مرداد ۱۳۹۹
  سودابه امینی از داوران بخش کودک و نوجوان جشنواره قلم زرین در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس درباره نسبت کتاب کودک...

نظرات احمد شاکری درباره جریان نفوذ در ادبیات داستانی طلاب

۲۸ تیر ۱۳۹۹
به گزارش خبرگزاری فارس، هفتمین جشنواره چند روز پیش «هنر آسمانی» برگزیدگان خود را شناخت. این برنامه با حضور آیت‌الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه و جمعی...

تمدید مهلت ارسال آثار جشنواره فلسطین

۲۱ تیر ۱۳۹۹
به نام خدا بازنشر فراخوان «جشنواره داخلی فلسطین» _________________   به دلیل محدودیت‌های ناشی از شیوع کرونا که از سوی ستاد ملّی مبارزه با...

معرفی داوران هجدهمین جشنواره قلم زرین

۱۷ تیر ۱۳۹۹
داوران: بخش پژوهش و نقد ادبی: دکتر محمود بشیری، دکتر اسماعیل امینی، دکتر امیدعلی مسعودی ( به سرداوری دکتر محمود بشیری)      ...

گزارش تکمیلی از اختتامیه جشنواره قلم زرین + تصاویر

۱۷ تیر ۱۳۹۹
رئیس انجمن قلم ایران گفت:ما به داوری اساتید اطمینان داریم ضمن اینکه یک قرار اولیه داریم و آن این است که در این جایزه...