دسته بندی مطالب

واکنش سخنگوی انجمن قلم به واگذاری ممیزی/بحث تفویض اختیار در مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح نشده/ مسئولیت برعهده مجریان است.

۳ مرداد ۱۳۹۵ اطلاعیه ها

13910619000355_PhotoAمحسن پرویز گفت: مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در واقع مسئولیت بحث نظارت بر نشر را به طور مطلق به هیات نظارت که منتخب خود است، سپرده و صحبتی از تفویض اختیار به دیگران نشده است.
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، سید عباس صالحی معاون فرهنگی وزیر ارشاد اعلام کرد: آئین‌نامه تفویض اختیار بررسی کتاب و صدور مجوز نشر به ناشران متقاضی به تصویب هیأت نظارت بر ضوابط نشر رسیده است و دستورالعمل اجرایی آن هم نهایی شده و به زودی در سایت معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار می‌گیرد تا ناشران از این امکان بهره‌ بگیرند.
محسن پرویز در این رابطه در گفت‌وگو به خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس پیرامون چگونگی تفویض اختیار اظهار داشت: مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در واقع مسئولیت بحث نظارت بر نشر را به طور مطلق به هیات نظارت که منتخب خود است، سپرده و صحبتی از تفویض اختیار به دیگران نشده است.
وی افزود: طبیعتا نمی‌توان از مصوبه برداشت کرد که چون در اختیار هیات نظارت نهاده شده، پس هیات می‌تواند به دیگران واگذار کند، بنابراین از مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی چنین برداشتی نمی‌شود، مگر اینکه مصوبه‌ جداگانه‌ای از شورا گرفته شود و بحث تفویض اختیار مطرح شده باشد در غیر این‌صورت چون در مصوبه موردی اینگونه نیست به نظر می‌رسد قاعدتا باید با مسئولیت شخصی این واگذاری را انجام دهند و بعد هم مسئولیت اتفاقات بعدی را بپذیرند.
پرویز با تاکید بر اینکه متاسفانه برخی مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در دولت قبل هم اجرا نشده گفت: آئین نامه مواردی دارد که برخی از مواد آن در دولت قبل هم عملی نشده است و پس از آن برای عدم اجرا بازخواستی صورت نگرفت. مثلا تشکیل هیات نظارت بر نشر بزرگسال که به تعویق افتاد و در دولت دهم هم اساسا تشکیل جلسه نداد؛ دلیل آن هم این بود که عنوان می‌شد هنوز احکام اعضا توسط رئیس جمهور امضا نشده است.
به گفته وی، این دلیل البته درست اما مشکل این بود که هیات قبلی هم تشکیل جلسه نمی‌داد. اما با توجه به اینکه احکامی صادر نشده هیات قبلی باید به کار خود ادامه دهد.
پرویز در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه تا پایان دولت دهم همین رویه بود تصریح کرد: در شورا هم بازخواستی صورت نگرفت که چرا مصوبه نادیده گرفته شده است.
سخنگوی انجمن قلم ادامه داد: بحث پاسخگویی و کاهش طول آن هم به صراحت قید شده که باید طی این مدت صورت گیرد اما برخی گلایه‌مند از عدم رعایت این زمان بودند. بنابراین شورا باید بر مصوبات خود نظارت داشته باشد، وقتی این اتفاق رخ نمی‌دهد شاید این تلقی پی شآید که نسبت به تغییر رویه نظر مخالفی در شورا وجود ندارد.
وی اظهار داشت: در همان مصوبه آمده که باید هر شش ماه باید گزارش به شورا داده شود، تا جایی که مطلعم این اتفاق رخ نمی‌دهد همه این موارد در کنار هم منتج به آن شد که یک احساسی در مسسئولین اجرایی ایجاد می‌شود که می‌توان ضوابط جدیدی وضع کرد و طبق آن عمل نمود. البته که شورا باید ورود کرده و نظر دهد که می‌توان این کار را انجام داد یا نه. در این مصوبه تاکید شده که مسئولیت با ارشاد است و کمیته‌هایی باید تشکیل دهد تا آنها اجرا کنند.

اسامی برگزیدگان بیست و یکمین جایزه قلم زرین معرفی شدند

۲۰ تیر ۱۴۰۲
  اسامی برگزیدگان و شایسته تقدیر بیست و یکمین جایزه قلم زرین معرفی شدند: بخش نقد و پژوهش ادبی: شایسته تقدیر: گونه شناسی نثر...

بیانیه دبیر بیست یکمین جشنواره قلم زرین

۲۰ تیر ۱۴۰۲
  «به نام خداوند لوح و قلم» ن و القلم و مایسطرون سوگند به قلم و آنچه می‌نویسند سوره مبارک قلم آیه نخست بیانیه...

اسامی نامزدهای کتاب های بخش شعر کودک و نوجوان بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین

۱۱ تیر ۱۴۰۲
  اسامی نامزدهای کتاب های بخش شعر کودک و نوجوان بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین از سوی هیئت داوران معرفی شد. به...

اسامی نامزدهای کتاب های بخش شعر بزرگسال بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین

۱۱ تیر ۱۴۰۲
  اسامی نامزدهای کتاب های بخش شعر بزرگسال بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین از سوی هیئت داوران معرفی شد. به گزارش دبیرخانه...

اسامی نامزدهای کتاب های بخش نقد و پژوهش ادبی بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین

۱۰ تیر ۱۴۰۲
    اسامی نامزدهای کتاب های بخش نقد و پژوهش ادبی بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین از سوی هیئت داوران معرفی شد....

اسامی نامزدهای کتاب های بخش داستان بزرگسال بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین

۱۰ تیر ۱۴۰۲
  اسامی نامزدهای کتاب های بخش داستان بزرگسال بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین از سوی هیئت داوران معرفی شد. به گزارش دبیرخانه...

پیام تسلیت دکتر محمد سرشار به مناسبت درگذشت استاد عباس براتی پور

۷ اردیبهشت ۱۴۰۲
  دیروز مراسم تشییع مرحوم استاد عباس براتی‌پور با حضور علاقمندان ایشان در حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار شد. استاد براتی‌پور ۸۰ ساله بود...

آیین همدلی منیژه آرمین

۶ اردیبهشت ۱۴۰۲
  آیین همدلی مراسم آیین همدلی روز یکشنبه ۱۴ اسفند ماه با حضور برخی از اعضای هیئت مدیره انجمن قلم در فضای هنرمندانه آثار...