دسته بندی مطالب

پرویز: نویسندگان مسئولیت ارائه محتوای مناسب را بر عهده دارند.

۱۵ تیر ۱۳۹۵ اطلاعیه ها

همزمان با روز قلم (۱۴ تیر ماه) نویسندگان کشورمان به تبیین نقش اهالی قلم و چهره‌های تأثیرگذار فرهنگی در بسط و توسعه فرهنگ مطالعه پرداختند.
به گزارش خبرگزاری فارس، با فرارسیدن روز قلم، محسن پرویز، محمدرضا اصلانی، کامران پارسی نژاد و احمد شاکری از نویسندگان مطرح کشورمان، به تبیین نقش و رسالت اهالی قلم و چهره‌های تأثیرگذار فرهنگی در بسط و توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جامعه پرداختند.
نویسندگان مسئولیت ارائه محتوای مناسب را بر عهده دارند
محسن پرویز، عضو هیأت مدیره انجمن قلم، در خصوص نقش اهالی قلم در بسط فرهنگ کتابخوانی اظهار داشت: به گمانم بیشترین مسئولیت اهل قلم اینست که فداکارانه بنویسند و آثار مناسبی بیافرینند؛ در واقع در چرخه کتابخوانی، مخاطب آخرین حلقه این زنجیره است؛ پیش از رسیدن به این آخرین حلقه، نیازمند تولید آثاری ارزشمند در قالبی مناسب هستیم؛ سرآغاز چرخه تولید اندیشه، نویسندگان و اندیشمندانی هستند که مسئولیت ارائه محتوای مناسب را بر عهده دارند و پشتیبانی از آنان بسیار حائز اهمیت است؛ البته پس از پیروزی انقلاب اسلامی،‌ این روند تسریع شد و در حال حاضر تعداد عناوین منتشر شده در بازار نشر به نسبت آغازین روزهای انقلاب ۷۰ برابر شده است؛ با اینحال ظرفیت جامعه بیش از این است؛ طبیعتا چنانچه بتوانیم فکر و اندیشه را با حمایت‌هایی صحیح، در قالب کتاب نشر دهیم، اهالی قلم نیز بیش از پیش دلگرم خواهند شد.
ثبت اندیشه‌هایی متعالی، در قالب کتاب، وظیفه اصلی نویسندگان متعهد است
محمدرضا اصلانی، نویسنده و شاعر کشورمان در این خصوص گفت: بنا بر گفته تمامی اندیشمندان، دانایان، علمای دینی و ائمه معصوم(ع)، بزرگترین دشمن هر انسان، نادانی اوست؛ با این اوصاف ثبت اندیشه‌هایی متعالی، در قالب کتاب، وظیفه اصلی نویسندگان متعهد است؛ مشروط بر اینکه آثار منتشر شده موافق فطرت آدمی، و نه گمراه‌ کننده، باشد.
برجسته ترین بخش فعالیت یک نویسنده، رفع نواقص کار خود است
پارسی‌نژاد، داستان نویس، پژوهشگر و منتقد ادبی در خصوص نقش اهالی قلم در بسط فرهنگ کتابخوانی بیان کرد: به عقیده من، برجسته‌ترین بخش فعالیت یک نویسنده، رفع نواقص کار خود است؛ این امر جز با اشراف نویسندگان ما بر رشته‌های علوم انسانی میسر نخواهد شد؛ در حال حاضر سطح مطالعه در حوزه‌های فلسفه، تاریخ و علوم اجتماعی پایین است؛ این کمبود اطلاعات باعث خلق آثاری حادثه محور می‌شود؛ حال آنکه مخاطب امروز تنها به دنبال حادثه نبوده و به دنبال گمشده خویش است.
مؤثرترین گام برای رونق کتابخوانی، شکل‌گیری جریانی خودجوش از سوی نویسندگان است
احمد شاکری، نویسنده حوزه دفاع مقدس در این خصوص گفت: به عقیده من، نویسندگان و اهالی قلم نخستین میزبانان عرصه کتاب و کتابخوانی محسوب می شوند؛ متأسفانه سیاست‌گذاری‌های فرهنگی در کشورمان دچار نوعی تزلزل و تلون است و طی ادوار و مدیریت‌های مختلف تغییر کرده است؛ در چنین شرایطی مؤثرترین گام برای رونق کتاب و کتابخوانی، شکل گیری جریانی خودجوش از سوی نویسندگان است؛ انتظار بهبود وضعیت کتابخوانی برای اقبال عمومی از آثار منتشر شده، انتظار درستی نیست؛ نویسندگان باید خود در این عرصه پیشگام باشند؛ نویسنده طبیب روح است؛ پیام و هدفی دارد که با معرفی کتاب خود باید آن را به مخاطب انتقال دهد؛ انجام مطلوب این امر نیازمند ایجاد زمینه‌هایی از سوی نهاد‌ها و مجموعه‌های فرهنگی است؛ به عنوان مثال نهاد کتابخانه‌ها با برپایی سلسله نشست‌های کتاب‌خوان و دعوت از نویسندگان، ظرفیت مناسبی ایجاد و در اختیار نویسندگان قرار داده است.

اسامی نامزدهای کتاب های بخش داستان بزرگسال بیست و دومین دوره جشنواره قلم زرین از سوی هیئت داوران معرفی شد.

۱۲ تیر ۱۴۰۳
  اسامی نامزدهای کتاب های بخش داستان بزرگسال بیست و دومین دوره جشنواره قلم زرین از سوی هیئت داوران معرفی شد. به گزارش دبیرخانه...

اسامی نامزدهای کتاب های بخش داستان کودک و نوجوان بیست و دومین دوره جشنواره قلم زرین از سوی هیئت داوران معرفی شد.

۱۲ تیر ۱۴۰۳
  اسامی نامزدهای کتاب های بخش داستان کودک و نوجوان بیست و دومین دوره جشنواره قلم زرین از سوی هیئت داوران معرفی شد. به...

اسامی نامزدهای کتاب های بخش نقد و پژوهش ادبی بیست و دومین دوره جشنواره قلم زرین از سوی هیئت داوران معرفی شد.

۱۲ تیر ۱۴۰۳
  اسامی نامزدهای کتاب های بخش نقد و پژوهش ادبی بیست و دومین دوره جشنواره قلم زرین از سوی هیئت داوران معرفی شد. به...

اسامی نامزدهای کتاب های بخش شعر بزرگسال بیست و دومین دوره جشنواره قلم زرین از سوی هیئت داوران معرفی شد.

۱۰ تیر ۱۴۰۳
  اسامی نامزدهای کتاب های بخش شعر بزرگسال بیست و دومین دوره جشنواره قلم زرین از سوی هیئت داوران معرفی شد. به گزارش دبیرخانه...

اسامی نامزدهای کتاب های بخش شعر کودک و نوجوان بیست و دومین دوره جشنواره قلم زرین از سوی هیئت داوران معرفی شد.

۱۰ تیر ۱۴۰۳
  اسامی نامزدهای کتاب های بخش شعر کودک و نوجوان بیست و دومین دوره جشنواره قلم زرین از سوی هیئت داوران معرفی شد. به...

پیام تسلیت انجمن قلم ایران به مناسبت شهادت آیت الله رئیسی رئیس جمهور محبوب و همراهان شهیدش

۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
  إنا للَّه و إنا إلیه راجعون ما شیفتگان خدمتیم، نه تشنگان قدرت (شهید مظلوم، آیت الله بهشتی)   در سالروز ولادت با سعادت...

پیام تسلیت اعضای هیئت مدیره انجمن قلم ایران در پی درگذشت مرحوم منصور ایمانی

۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۳
  انا لله وانا الیه راجعون خانواده محترم ایمانی مصیبت از دست دادن جناب آقای منصور ایمانی(صبا) را به شما و سایر بازماندگان تسلیت...

فراخوان بیست و دومین دورۀ جشنواره قلم زرین

۲ اسفند ۱۴۰۲
  فراخوان بیست و دومین دوره جشنواره قلم زرین انجمن قلم ایران خرسند است آغاز به کار بیست و دومین دوره جشنواره قلم زرین...