دسته بندی مطالب

کامران شرفشاهی در گفت‌وگو با فارس:ماجرای ستایش شعرای تاجیک از اشعار احمد عزیزی/ در زمان حیاتش برخورد شایسته‌ای با او نشد.

۲۶ فروردین ۱۳۹۶ اطلاعیه ها

11یک منتقد ادبی گفت: احمد عزیزی از نادره شاعران روزگار ما بود که آوازه شعرهایش از مرزها فراتر رفته بود، بعد از فروپاشی شوروی شاعران تاجیکستانی به ایران آمدند و به دنبال ملاقات با او بودند و با علاقه از احمد و شعرهایش یاد می‌کردند.
کامران شرفشاهی شاعر و منتقد ادبی در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، با اشاره به شخصیت احمد عزیزی گفت: احمد عزیزی از نادره شاعران روزگار ما بود که آوازه شعرهای ارزنده‌اش از مرزهای کشور فراتر رفته بود، به گونه‌ای که بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و باز شدن مرزها شاعران تاجیکستانی به ایران آمدند و به دنبال ملاقات با او بودند و با علاقه از احمد و شعرهایش یاد می‌کردند.
وی افزود: احمد عزیزی علاوه بر تاثیری که در جریان شعر معاصر داشت و جان تازه‌ای به شطح و مثنوی داد در زندگی شخصی نیز انسانی فرهیخته و متواضع بود که خاطرات بسیاری با او دارم.
این شاعر در ادامه با اشاره به خاطره‌ای گفت: یکی از این خاطرات، کتاب‌های احمد است که بعد از انتشار به من هدیه داده، معمولا مرسوم است که‌ شاعران در حد یک سطر یا دو سطر تقدیم‌نامه می‌نویسند و کتاب را اهدا می‌کنند ولی جوشش احمد عزیزی در نوشتن به گونه‌ای بود که با آن خط ریز و مورچه‌وار قلم را که در ابتدای صفحه قرار می‌داد تا پایین صفحه می‌نوشت و باز به پشت صفحه می‌رفت.
*کتب احمد عزیزی در شمار پرفروش‌ترین کتب شعر است
او اضافه کرد: احمد عزیزی یکی از پرکارترین شاعران و نویسندگان در روزگار ما بود. در روزنامه‌نگاری و برگزاری کلاس‌های ادبی و انجمن‌ها او تاثیرگذار بود و هیچکس جای خالی او را پر نخواهد کرد.
شرفشاهی گفت: کتاب‌های شعر احمد عزیزی در شمار پرفروش‌ترین و پرمخاطب‌ترین کتب شعر است به لحاظ اینکه زبان شعر احمد عزیزی زبانی روان است و نگاه تازه‌ای در نظم و نثر دارد. نثرش بر پایه شطح بود و بسیار خیال‌انگیز بود. بسیاری در زمان حیات و چه در دوره بیماری او پیگیر و دنباله‌روی آثارش بودند.
*در زمان حیات احمد عزیزی برخورد شایسته‌ای با او نشد
وی در پایان گفت: نکته دیگر در اینجا جای ذکر دارد که متاسفانه در زمان حیات او برخورد شایسته‌ای با این شاعر ارزشمند روزگار ما صورت نگرفت و او از حوزه هنری گلایه‌مند و آزرده خاطر بود و در دوره‌هایی ممنوع‌الورود بود تا اینکه کتاب «کفش‌های مکاشفه» او منتشر شد و موج بسیاری در مجامع ادبی و جامعه ایجاد کرد و این سبب شد که آن فضا شکسته شود. او تا قبل از بیماری از خط‌کشی‌ها گلایه‌مند بود و علی‌رغم همه این مشکلات روحیه مهربانانه را داشت و سعی می‌کرد همه را جمع کند. به خاطر دارم در همان ایام تمام هنرمندان را در منزلش به صرف شام جمع کرد و در نظر داشت تا یک انجمن صنفی برای نویسندگان و شعرا ایجاد کند ولی بیماری به او مجال نداد.
بر اساس این گزارش احمد عزیزی شاعر متعهد و چیره‌دست در ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ پس از رنج و تحمل یک دوره طولانی بیماری دار فانی را وداع گفت.

پیام تسلیت دکتر محمد سرشار به مناسبت درگذشت استاد عباس براتی پور

۷ اردیبهشت ۱۴۰۲
  دیروز مراسم تشییع مرحوم استاد عباس براتی‌پور با حضور علاقمندان ایشان در حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار شد. استاد براتی‌پور ۸۰ ساله بود...

آیین همدلی منیژه آرمین

۶ اردیبهشت ۱۴۰۲
  آیین همدلی مراسم آیین همدلی روز یکشنبه ۱۴ اسفند ماه با حضور برخی از اعضای هیئت مدیره انجمن قلم در فضای هنرمندانه آثار...

اعضای جدید

۴ اردیبهشت ۱۴۰۲
  اخبار انجمن قلم طی بررسی رزومه و مصاحبه نهایی که توسط هیئت موسس صورت گرفت، عضویت افراد زیر در انجمن قلم پذیرفته شد....

آیین همدلی “استاد عباس براتی پور”

۴ اردیبهشت ۱۴۰۲
  آیین همدلی مراسم تجلیل از استاد عباسعلی براتی‌پور روز یکشنبه ۱۶بهمن ماه با حضور اعضای هیئت موسس، هیئت مدیره انجمن قلم و نماینده...

معرفی کتاب “دفاع بدون شلیک”

۱۹ دی ۱۴۰۱
  معرفی: دفاع بدون شلیک نویسنده: حسین علی ساسانی انتشارات: انجمن قلم ایرانیان امروز سال انتشار: ۱۴۰۱ تعداد صفحات: ۱۳۲ صفحه کتاب دفاع بدون...

معرفی کتاب تب خشکسالی به قلم علی الله سلیمی

۱۵ دی ۱۴۰۱
  «تب خشک‌سالی» به کتابفروشی‌ها رسید علی الله سلیمی در کتاب جدید خود داستانی با موضوع تغییرات اقلیمی و رابطه انسان و طبیعت را...

فراخوان بیست و یکمین دورۀ جشنواره قلم زرین

۱۴ دی ۱۴۰۱
  به نام خداوندگار کتاب و قلم     فراخوان بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین   انجمن قلم ایران، با استعانت از...

دبیر جشنواره “قلم زرین” معرفی شد

۱۰ دی ۱۴۰۱
      با تصویب هیات مدیره انجمن قلم ایران ، «حمید هنرجو» دبیر بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین شد. سید احمد...