دسته بندی مطالب

کامران پارسی‌نژاد برای فیروز زنوزی جلالی نوشت حالا به سختی یا علی می‌گفت

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ اطلاعیه ها

پارسی نژادوقتی تمام داستان هایی که نگاشته بود را روی تخت بیمارستان مرور کرد. وقتی حس کرد آخرین کتابش مورد پذیرش مولا علی قرار گرفته است دستش را روی قلبش گذاشت و چشمانش را آرام بروی برج زندگی بست.
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، کامران پارسی نژاد به مناسبت سومین روز درگذشت مرحوم فیروز زنوزی جلالی در یادداشتی نوشت:
قرار نبود بمیرد اما داشت می مرد. یکسال پیش به قد و قامتش نگاه می کردی مرد مردن نبود. اما حالا از گفتن چند کلمه ساده و بریده بریده هم عاجز بود حالا دیگر تکه کلام های همیشگی اش را هم نمی توانست زیر لب تکرار کند.
حالا به سختی یا علی می گفت. حالا این سمت خط زندگی عاجزدرمانده بروی تخت افتاده بود و نگاهش دور دور می زد حوالی زندگی آن سمت خط.
می گیری چی می گم ؟ قرار نبود بمیرد اما حالا که داشت می مرد یک عمر زندگی را می خواست ورق به ورق بخواند. بی آنکه بخواهد رج بزند، چند صفحه را رد کند و یا سرسری بخواند. معلوم نبود در آن لحظات تند و گس به چه فکر می کرد و چه حسی را تجربه می کرد. عبور آرام و گاه تند لحظه ها. عبور گنگ و خواب زده اطرافیان. و نگاه های تهی او که مات مانده بودند به قائده بازی ، و به سیاه بمبکی که مقابلش شناور بود و به برج صد و دهی که حالا توان سرک کشیدن به واحد ها و طبقات برج را نداشت.
روی تخت افتاده بود و حالا از دور برج زندگی خود را می دید که می رفت آرام آرام فرو ریزد و به تلی از خاک مبدل بشود. حالا فتاح، میرزا، مولود، ریحانه، مریم، آقای سهیل، آقای ناظری ،سرگرد یعقوب، امیر ارسلان … دوره اش کرده بودند.فتاح به سمتش آمد. دستانش را گرفت.اشک به چشم داشت فتاح .
– فیروز تو می مانی. همه ما می مانیم. تا زمانی که ما در جای جای داستان هایت زنده ایم و نفس می کشیم تو هم می مانی. تو هم نفس می کشی.
– یا علی…..
حالا نگاهش روی سطرهای و واژه های کتابش گم شده بود. پی چیزی می گشت. وقتی یافتش آرام گرفت. انگاری برای امروزش نوشته بودش.
«میخک های سرخ یکی یکی از بالا سرم رو خاک می افتادند و من شیشه شفاف پر گلاب را با وضوح تمام تو دستم دیدم ودیدم که از گلوگاه قصیلی و تنگ بطری نور و گلاب چطور هلق هلق روی خاک سرازیر شد.»
وقتی تمام داستان هایی که نگاشته بود را روی تخت بیمارستان مرور کرد. وقتی حس کرد آخرین کتابش مورد پذیرش مولا علی قرار گرفته است دستش را روی قلبش گذاشت و چشمانش را آرام بروی برج زندگی بست.

پیام تسلیت دکتر محمد سرشار به مناسبت درگذشت استاد عباس براتی پور

۷ اردیبهشت ۱۴۰۲
  دیروز مراسم تشییع مرحوم استاد عباس براتی‌پور با حضور علاقمندان ایشان در حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار شد. استاد براتی‌پور ۸۰ ساله بود...

آیین همدلی منیژه آرمین

۶ اردیبهشت ۱۴۰۲
  آیین همدلی مراسم آیین همدلی روز یکشنبه ۱۴ اسفند ماه با حضور برخی از اعضای هیئت مدیره انجمن قلم در فضای هنرمندانه آثار...

اعضای جدید

۴ اردیبهشت ۱۴۰۲
  اخبار انجمن قلم طی بررسی رزومه و مصاحبه نهایی که توسط هیئت موسس صورت گرفت، عضویت افراد زیر در انجمن قلم پذیرفته شد....

آیین همدلی “استاد عباس براتی پور”

۴ اردیبهشت ۱۴۰۲
  آیین همدلی مراسم تجلیل از استاد عباسعلی براتی‌پور روز یکشنبه ۱۶بهمن ماه با حضور اعضای هیئت موسس، هیئت مدیره انجمن قلم و نماینده...

معرفی کتاب “دفاع بدون شلیک”

۱۹ دی ۱۴۰۱
  معرفی: دفاع بدون شلیک نویسنده: حسین علی ساسانی انتشارات: انجمن قلم ایرانیان امروز سال انتشار: ۱۴۰۱ تعداد صفحات: ۱۳۲ صفحه کتاب دفاع بدون...

معرفی کتاب تب خشکسالی به قلم علی الله سلیمی

۱۵ دی ۱۴۰۱
  «تب خشک‌سالی» به کتابفروشی‌ها رسید علی الله سلیمی در کتاب جدید خود داستانی با موضوع تغییرات اقلیمی و رابطه انسان و طبیعت را...

فراخوان بیست و یکمین دورۀ جشنواره قلم زرین

۱۴ دی ۱۴۰۱
  به نام خداوندگار کتاب و قلم     فراخوان بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین   انجمن قلم ایران، با استعانت از...

دبیر جشنواره “قلم زرین” معرفی شد

۱۰ دی ۱۴۰۱
      با تصویب هیات مدیره انجمن قلم ایران ، «حمید هنرجو» دبیر بیست و یکمین دوره جشنواره قلم زرین شد. سید احمد...