دسته بندی مطالب

کامران پارسی‌نژاد برای فیروز زنوزی جلالی نوشت حالا به سختی یا علی می‌گفت

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ اطلاعیه ها

پارسی نژادوقتی تمام داستان هایی که نگاشته بود را روی تخت بیمارستان مرور کرد. وقتی حس کرد آخرین کتابش مورد پذیرش مولا علی قرار گرفته است دستش را روی قلبش گذاشت و چشمانش را آرام بروی برج زندگی بست.
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، کامران پارسی نژاد به مناسبت سومین روز درگذشت مرحوم فیروز زنوزی جلالی در یادداشتی نوشت:
قرار نبود بمیرد اما داشت می مرد. یکسال پیش به قد و قامتش نگاه می کردی مرد مردن نبود. اما حالا از گفتن چند کلمه ساده و بریده بریده هم عاجز بود حالا دیگر تکه کلام های همیشگی اش را هم نمی توانست زیر لب تکرار کند.
حالا به سختی یا علی می گفت. حالا این سمت خط زندگی عاجزدرمانده بروی تخت افتاده بود و نگاهش دور دور می زد حوالی زندگی آن سمت خط.
می گیری چی می گم ؟ قرار نبود بمیرد اما حالا که داشت می مرد یک عمر زندگی را می خواست ورق به ورق بخواند. بی آنکه بخواهد رج بزند، چند صفحه را رد کند و یا سرسری بخواند. معلوم نبود در آن لحظات تند و گس به چه فکر می کرد و چه حسی را تجربه می کرد. عبور آرام و گاه تند لحظه ها. عبور گنگ و خواب زده اطرافیان. و نگاه های تهی او که مات مانده بودند به قائده بازی ، و به سیاه بمبکی که مقابلش شناور بود و به برج صد و دهی که حالا توان سرک کشیدن به واحد ها و طبقات برج را نداشت.
روی تخت افتاده بود و حالا از دور برج زندگی خود را می دید که می رفت آرام آرام فرو ریزد و به تلی از خاک مبدل بشود. حالا فتاح، میرزا، مولود، ریحانه، مریم، آقای سهیل، آقای ناظری ،سرگرد یعقوب، امیر ارسلان … دوره اش کرده بودند.فتاح به سمتش آمد. دستانش را گرفت.اشک به چشم داشت فتاح .
– فیروز تو می مانی. همه ما می مانیم. تا زمانی که ما در جای جای داستان هایت زنده ایم و نفس می کشیم تو هم می مانی. تو هم نفس می کشی.
– یا علی…..
حالا نگاهش روی سطرهای و واژه های کتابش گم شده بود. پی چیزی می گشت. وقتی یافتش آرام گرفت. انگاری برای امروزش نوشته بودش.
«میخک های سرخ یکی یکی از بالا سرم رو خاک می افتادند و من شیشه شفاف پر گلاب را با وضوح تمام تو دستم دیدم ودیدم که از گلوگاه قصیلی و تنگ بطری نور و گلاب چطور هلق هلق روی خاک سرازیر شد.»
وقتی تمام داستان هایی که نگاشته بود را روی تخت بیمارستان مرور کرد. وقتی حس کرد آخرین کتابش مورد پذیرش مولا علی قرار گرفته است دستش را روی قلبش گذاشت و چشمانش را آرام بروی برج زندگی بست.

فراخوان بیست و دومین دورۀ جشنواره قلم زرین

۲ اسفند ۱۴۰۲
  فراخوان بیست و دومین دوره جشنواره قلم زرین انجمن قلم ایران خرسند است آغاز به کار بیست و دومین دوره جشنواره قلم زرین...

دبیر جشنواره “قلم زرین” معرفی شد

۹ بهمن ۱۴۰۲
  دبیر بیست و دومین دورۀ جشنواره قلم زرین معرفی شد. با تصویب هیأت مدیره انجمن قلم ایران ، «جواد کامور بخشایش» دبیر بیست...

بیانیه انجمن قلم ایران در محکومیت حادثه تروریستی کرمان

۱۷ دی ۱۴۰۲
————– 🔻 بیانیه انجمن قلم ایران در محکومیت حادثه تروریستی کرمان ————- به نام منتقم خون شهیدان «جنایتکاران سنگدل از هم اکنون آماج قطعی...

فراخوان سومین جشنواره ادبی فلسطین

۸ آذر ۱۴۰۲
  بسم الله الرحمن الرحیم —————- فراخوان سومین جشنواره ادبی فلسطین —————- مقام معظم رهبری: ما یقین داریم با ادامۀ مبارزات مردم مسلمان فلسطین...

بیانیه انجمن قلم ایران در حمایت از عملیات «طوفان الاقصی»

۱۷ مهر ۱۴۰۲
  بسم الله قاصم الجبارین «ما یقین داریم با ادامه‌ی مبارزات مردم مسلمان فلسطین و حمایت جهان اسلام، فلسطین به فضل الهی آزاد می‌شود...

جلسه مجمع عمومی سالیانه ۱۴۰۲

۱۳ مهر ۱۴۰۲
باسلام؛ به اطلاع می‌رساند: مجمع عمومی عادی(سالیانه) انجمن قلم ایران روز یکشنبه مورخ  ۲۳/۰۷/۱۴۰۲  از ساعت ۱۵ الی ۱۷ در محل سالن انجمن قلم...

اسامی برگزیدگان بیست و یکمین جایزه قلم زرین معرفی شدند

۲۰ تیر ۱۴۰۲
  اسامی برگزیدگان و شایسته تقدیر بیست و یکمین جایزه قلم زرین معرفی شدند: بخش نقد و پژوهش ادبی: شایسته تقدیر: گونه شناسی نثر...

بیانیه دبیر بیست یکمین جشنواره قلم زرین

۲۰ تیر ۱۴۰۲
  «به نام خداوند لوح و قلم» ن و القلم و مایسطرون سوگند به قلم و آنچه می‌نویسند سوره مبارک قلم آیه نخست بیانیه...