دسته بندی مطالب

۱۰ عنوان کتاب آثار پیشکسوتان انجمن قلم ایران رونمایی شد/ ۶۰ عنوان کتاب جدید تا سه ماه آینده رونمایی می‌شود

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر دفاع پرس، آیین رونمایی از ۱۰ عنوان کتاب از آثار برگزیده نویسندگان پیشکسوت انجمن قلم ایران شامگاه یکشنبه برگزار شد.

راضیه تجار، دبیر انجمن قلم در ابتدای این مراسم ضمن خوش‌آمدگویی به حضار اظهار داشت: امروز که شاهد رونمایی از آثار چهار عضو پیشکسوت انجمن قلم ایران هستیم، همت و همیاری مدیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی و یاران صدیق‌شان موجبات این مهم را فراهم کرد.

وی درباره آثار رونمایی شده این انجمن گفت: «الفبای عشق» درباره عروض و قافیه شعر و «نقش مستوری» مجموعه‌ای از اشعار کلاسیک عباس براتی‌پور است. «اگر دنیا وارونه بود!» و «پهلوانان روزگار ما» مجموعه قصه‌های احمد عرب‌لو است.

تجار افزود: «محض بی رنگی» مجموعه غزل، دوبیتی و نیمایی‌ها، «حماسه‌های غزل» مجموعه قصیده، غزل و چهار پاره و «در آفتاب مضامین» مجموعه نثرهای ادبی مصطفی محدثی خراسانی است. «ادبیات داستانی» شامل نحله‌ها و مکاتب ادبی، «آخرین منزل» زندگی‌نامه امام محمد غزالی و سید رضی و «طرح داستان» در این مراسم رونمایی می‌شود.

براتی‌پور: وزن و قافیه مشکل شاعران جوان است/ کتاب قابل فهمی نوشتم

در ادامه، عباس براتی‌پور شاعر و نویسنده پیشکسوت با اشاره به ۲ کتاب منتشر شده خود، گفت: «الفبای عشق» و «نقش مستوری» آثار شعر در قالب کلاسیک، غزل، مثنوی، دو بیتی و رباعی است که حاصل تلاش و کوشش سال‌های می‌باشد که مشغول سرودن بودم.

وی گفت: این آثار از نظر مضمون اشعاری مذهبی، انقلابی و عرفانی هستند. برای هرکدام از این سروده‌ها شأن نزولی بوده که برای آن به سرودن پرداخته‌ام. هدف نوشتن «الفبای عشق» که شامل عروض و قافیه است سابقه چندین ساله در انجمن‌های ادبی و تدریس بوده است. چرا که دانش‌آموختگان همراه انتظار داشتند درسنامه‌ها را مکتوب کنم تا قابل استفاده باشد.

این شاعر وزن و قافیه را مشکل بسیاری از شاعران جوان دانست و ادامه داد: طی چند دوره داوری شعر و قلم زدن مجموعه شعرهای مختلف ملاحظه می‌شد؛ شاعران آگاهی لازم را نسبت به وزن و قافیه ندارند به همین خاطر چنین کتاب روان و قابل فهمی را تالیف کردم.

۱۰ عنوان کتاب آثار پیشکسوتان انجمن قلم ایران رونمایی شد/ محمدرضا سرشار: 60 عنوان کتاب جدید تا سه ماه آینده رونمایی می‌شود

مصطفی محدثی‌خراسانی، شاعر و نویسنده در ادامه این مراسم ضمن ارائه توضیحی درباره سه اثر چاپ شده خود، گفت: توفیق داشتم هزار صفحه را در سه کتاب منتشر کنم که شامل دو مجموعه شعر و یک مجموعه نثر است.

وی افزود: «در آفتاب مضامین» دربردارنده یادداشت‌ها و نثرهایی است که سایه شعر دارند. یا یادداشت‌هایی در ارتباط با شاعران معاصر، خاطره‌نگاری از فضای ادبی کشور طی چند دهه اخیر و نقد برخی آثار شاعران و مسائل مبتلابه شعر است.

این شاعر گفت: دو کتاب دیگر من شامل غزل‌ها و نیمایی‌ها است که به لحاظ مضمون تنوع دارند که شامل عشق، عرفان، مسائل اجتماعی، آیینی و دفاع مقدس و انقلاب اسلامی می‌باشد.

پارسی‌نژاد: از رمان‌های خارجی برای آثار دفاع مقدس بهره ببریم

در ادامه، کامران پارسی‌نژاد با اشاره به جدیدترین آثار خود گفت: کتاب‌هایی که به چاپ رسانده‌ام محصول پژوهش‌های قبل بوده است. من در گذشته درباره ادبیات داستانی غرب پژوهش‌های زیادی داشته‌ام. بخاطر همین جریان‌ها، مکاتب و نحله‌های ادبی غرب را شناسایی کرده‌‌ام و رمان‌هایی را معرفی کردم چراکه نویسندگان ما با این رمان‌ها آشنا نیستند.

وی گفت: اگر ما از این رمان‌ها استفاده کنیم می‌توانیم از آن برای نوشتن رمان‌های دفاع مقدس بهره ببریم. سعی کردم در این آثار نگاه انتقادی به ادبیات داستانی غرب داشته باشم. در سال‌های اخیر امنیت فرهنگی ما از بین رفته است، درک این مسئله از طریق جذب جوانان به ماهواره و رسانه‌ها کاملاً ملموس است چرا که در بسیاری از مواقع ما ارزش‌های دینی را از دست داده‌ایم که خطر بزرگی محسوب می‌شود.

احمد عرب‌لو ضمن انتقاد از کم‌کاری‌های صورت گرفته در عرصه داستان کوتاه گفت: با وجود سختی داستان کوتاه اما معتقدم داستان کوتاه خیلی موثرتر از رمان است بخاطر همین من هنوز پایبند به داستان کوتاه هستم.

وی در معرفی کتاب‌های جدید خود گفت: «اگر دنیا وارونه بود!» مجموعه داستان‌های کوتاهی است که طنز دارد. «پهلوانان روزگار ما» نیز مجموعه‌ای از قصه‌های اساطیر معاصر است که مربوط به افراد حاضر جامعه ما مثل «شهید مهدی کازرونی» از کرمان است که دوست سردار قاسم سلیمانی و شخصیت عجیبی است.

۱۰ عنوان کتاب آثار پیشکسوتان انجمن قلم ایران رونمایی شد/ محمدرضا سرشار: 60 عنوان کتاب جدید تا سه ماه آینده رونمایی می‌شود

محمدرضا سرشار: ۶۰ عنوان کتاب جدید تا سه ماه آینده رونمایی می‌شود

محمدرضا سرشار، در ادامه با تشریح فعالیت‌ و همکاری‌های انجمن قلم با وزارت ارشاد و تقدیر ویژه از نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور بخاطر همکاری در جهت خرید آثار اعضای انجمن قلم ایران، گفت: طرح مشاهیر ایران که شامل مشاهیر همه رشته‌های ورزشی، سیاسی، خطاطی، نقاشی، سینمایی و دینی است با شرط معاصر و ایرانی بودن به تصویب رسیده است.

وی گفت: در طرح مشاهیر طی سه ماه آینده ۶۰ کتاب جدید تحت عنوان مشاهیر ایران چاپ می‌شود. این آثار غالبأ زندگینامه داستانی شیرین و کارشناسی شده است که امیدواریم در این جهت بتوانیم قدمی برای کسانی که در این آب و خاک زحمت کشیده‌اند، برداریم.

این نویسنده تاکید کرد: این آثار به لحاظ فرم، شکیل و با سرمایه انجمن قلم ایران به چاپ رسیده است. در همین راستا حمایت نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور دلگرمی خوبی برای ما است.

۱۰ عنوان کتاب آثار پیشکسوتان انجمن قلم ایران رونمایی شد/ محمدرضا سرشار: 60 عنوان کتاب جدید تا سه ماه آینده رونمایی می‌شود

مهدی رمضانی معاون توسعه کتابخانه‌ها و کتابخوانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در بخش دیگر این مراسم گفت: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور وظیفه دارد نسبت به مضامین کتاب‌هایی که به کتابخانه‌ها ارسال می‌کند حساس باشد. رهبر معظم انقلاب بیش از هر موضوعی به این مسئله توجه دارند چرا که نهاد، یک محل دولتی است که مورد اعتماد خانواده‌ها است.

وی خاطر نشان کرد: ما درباره دفاع مقدس شاهد بیانات رهبر انقلاب هستیم که فرمودند «کارهای زیادی شده اما کار باقی مانده نیز زیاد است» اما در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی درباره شخصیت‌های انقلاب به ویژه شهید بهشتی که چندین بار مطالبه رهبری بوده است کار خاصی نکرده‌ایم که امیداوریم با همت انجمن قلم ایران بتوانیم فعالیت درخوری انجام دهیم.

بخش پایانی این مراسم با رونمایی ۱۰ عنوان کتاب پیشکسوتان اهل قلم، جشن امضای آثار و تقدیر از این نویسندگان همراه بود.

 

 

تشریح برنامه‌های انجمن قلم به مناسبت چهل سالگی انقلاب؛ جشنواره ادبی چلچراغ تا نشست‌های کتابخوان در چهلمین سال انقلاب

۲ تیر ۱۳۹۷
دبیر ستاد بزرگداشت چهل سالگی انقلاب اسلامی در انجمن قلم ایران، ضمن تاکید بر همکاری و مشارکت تمامی نهادهای متولی فرهنگ در پاسداشت چهل...

تا پایان تابستان ۹۷ سروده‌های شرفشاهی برای کودکان در «فصل مهربانی» می‌آید

۲ تیر ۱۳۹۷
کامران شرفشاهی گفت: مجموعه شعر «فصل مهربانی» تا پایان تابستان از سوی موسسه سیب سرخ نیکان «کتاب ابرار» منتشر خواهد شد. کامران شرفشاهی از...

به مناسبت هشتم شوال و سالروز تخریب بقیع

۲ تیر ۱۳۹۷
  هر چقدر این ‌خاک، باران‌خورده و ‌تر می شود بیشتر از پیش تر جانش معطر می شود این حریم آسمانی گنبدش فیروزه ای...

کاندیدا‌های دریافت جایزه قلم زرین بخش داستان کودک و نوجوان معرفی شدند

۲ تیر ۱۳۹۷
  وجیهه سامانی دبیر شانزدهمین دوره جایزه قلم زرین درباره پایان این دوره از داوری‌ها اظهار داشت: تمام گروههای پنجگانه در هفته جاری جلسه...

بیانات در دیدار نمایندگان و کارکنان مجلس شورای اسلامی

۳۱ خرداد ۱۳۹۷
بسم الله الرّحمن الرّحیم (۱) و الحمدلله ربّ العالمین و الصّلاه و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا ابی‌القاسم المصطفیٰ محمّد و علی آله الطّیّبین...

مخدومی: فرهنگ‌سازی برای کتاب نیازمند سرمایه گذاری روی نخبگان است

۳۰ خرداد ۱۳۹۷
رحیم مخدومی گفت: برای فرهنگسازی و تبلیغ کتاب و جشنواره رضوی باید بر روی نخبه ها سرمایه گذاری شود که خود جماعتی را همراه...

خالق «گلریزان» تجلیل می‌شود

۳۰ خرداد ۱۳۹۷
 دبیر جشنواره «قلم زرین» با اشاره به پایان داوری این جشنواره گفت: در مراسم پایانی از راضیه تجار خالق کتاب «گلریزان» تجلیل می‌شود.  ...

محسن پرویز در گفت‌وگو با فارس تجلیل از «راضیه تجار» همزمان با روز قلم

۳۰ خرداد ۱۳۹۷
سخنگوی انجمن قلم از مراسم پایانی جایزه قلم زرین خبرداد و گفت: در این مراسم که همزمان با روز قلم برگزار خواهد شد از...